Święta wojna (serial telewizyjny)


Święta wojna (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 2 kwi 2019. Od tego czasu wykonano 5 zmian, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święta wojna – polski serial komediowy emitowany w TVP2. Jego akcja toczy się na Górnym Śląsku, w Katowicach. Jest to jeden z najdłużej wyświetlanych polskich seriali: w ciągu niemal 9,5 roku wyemitowano 322 odcinki w 10 seriach.

W serialu większość bohaterów porozumiewa się za pomocą etnolektu śląskiego, zmieszanego z językiem ogólnopolskim w stopniu umożliwiającym rozumienie dialogów przez osoby nieznające śląszczyzny.

Serial był czterokrotnie nominowany do Telekamer (w latach 2001-2003 i 2009) w kategorii „Najlepszy serial komediowy”. Jednakże nagrody nie otrzymał ani razu[2], najwyższe zajęte miejsce to trzecie (w styczniu 2001).

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Kamienica Anny i Bercika Dwornioków przy ul. Curie-Skłodowskiej

Święta wojna to serial, którego akcja została umiejscowiona na Górnym Śląsku, w Katowicach. Opowiada o losach byłego górnika Huberta Dwornioka zwanego Bercikiem, jego żony - Andzi, oraz jego kolegi z wojska, warszawiaka Zbyszka Pyciakowskiego. Mieszkanie Bercika i Andzi znajduje się w kamienicy przy ulicy Korfantego 13/6 (adres fikcyjny). Każdy odcinek kręci się wokół zwariowanych pomysłów Bercika[3], który jak mawia o sobie „jest największym psychopatą na Górnym Śląsku”. Bercik czuje antypatię do ludzi z Sosnowca.

Emisja | edytuj kod

Serial emitowany był w TVP2 najpierw w niedziele, nieraz w czwartki, w późniejszym czasie w soboty w godzinach popołudniowych o ruchomych godzinach – o 13:20 bądź między 16 a 17.

Realizacja zdjęć | edytuj kod

Mieszkanie głównych bohaterów serialu, w którym działa się akcja większości odcinków, znajdowało się w Katowicach przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej (według fabuły znajdowało się przy ul. Korfantego).

Pojedyncze odcinki były realizowane poza Katowicami, m.in. na zamku Czocha, w Gdyni, w Kiermusach.

Czołówka i napisy końcowe | edytuj kod

W odcinkach 1–71 serial nie miał stałej czołówki; na początku każdego odcinka były pokazywane najczęściej Katowice, jadący pociąg pasażerski, napis Święta wojna i tytuł odcinka. W odcinkach 72–322 serial posiadał czołówkę animowaną. Tłem muzycznym czołówki była muzyka w wykonaniu Jarosława Barów.

W napisach końcowych serialu często pojawiała się piosenka „Gorol, hanys, dwa bratanki i do bitwy, i do szklanki” w wykonaniu Krzysztofa Respondka; słowa do piosenki ułożył Grzegorz Poloczek. Piosenka ta pojawiała się w napisach końcowych głównie w pierwszych odcinkach serialu, później pojawiała się co kilka odcinków, a w reszcie odcinków pojawiała się sama muzyka w wykonaniu Jarosława Barów. W napisach końcowych kilkudziesięciu ostatnich odcinków pojawiała się sama muzyka.

Obsada | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista postaci serialu Święta wojna.

Gościnnie | edytuj kod

Spis odcinków | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Święta wojna.

Nagrody | edytuj kod

  • 2001-2003, 2009 – nominacja do Telekamer jako najlepszy serial komediowy.
  • 2005 – Joanna Bartel otrzymała Nagrodę specjalną Złoty Granat, nagroda aktorska Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.

Przypisy | edytuj kod

  1. Święta wojna w bazie filmpolski.pl
  2. Święta wojna.
  3. Święta wojna. filmweb.pl. [dostęp 2016-03-16].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Święta wojna (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy