Żółw malowany


Żółw malowany w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Żółw malowany (Chrysemys picta) – gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi błotnych, jedyny przedstawiciel rodzaju Chrysemys.

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Spotykany od południowej Kanady do północnego Meksyku[4].

Wygląd | edytuj kod

W zależności od podgatunku żółw ten osiąga od 18 do 25 cm długości. Pancerz ma raczej płaski, barwy zielonooliwkowej lub oliwkowej w różnych odcieniach (aż do czarnego). Na tym tle na karapaksie i głowie występują żółte lub pomarańczowe plamy. Rozróżnia się cztery układy tych plam.

Biologia i środowisko | edytuj kod

Występuje w wodach stojących (jeziorach, stawach), a także w rzekach o powolnym nurcie. Preferuje spokojne zbiorniki wodne obficie porośnięte roślinnością. Podejmuje niedalekie wędrówki w okolicach zbiornika, często wygrzewa się na słońcu. Na północnych krańcach swojego zasięgu zimuje na dnie (zagrzebany w mule), co trwa 4–6 miesięcy. Jest odporny na zimowe spadki temperatury – może przeżyć nawet wtedy, gdy zamarznie ponad 50% wody pozakomórkowej w jego organizmie[5].

Ochrona | edytuj kod

Handel tym gatunkiem żółwia został zakazany na terenie Unii Europejskiej. Chrysemys picta został wymieniony w aneksie B Rozporządzenia Rady (WE) Nr 338/97 o handlu dzikimi zwierzętami, ponieważ masowo był sprowadzany na teren Unii Europejskiej w celach hodowlanych, co spowodowało zagrożenie dla rodzimych gatunków zamieszkujących teren Unii Europejskiej.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  1. Darrell Senneke: Differentiating Painted Turtles (Chrysemys picta ssp) (ang.). World Chelonian Trust. [dostęp 19 października 2008].

Przypisy | edytuj kod

  1. Chrysemys picta, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Chrysemys picta (SCHNEIDER, 1783) (ang.). The Reptile Database. [dostęp 6 września 2010].
  3. Chrysemys picta. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. UNEP-WCMC Species Database (ang.).
  5. Schmidt-Nielsen K., Fizjologia zwierząt – adaptacja do środowiska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997
Na podstawie artykułu: "Żółw malowany" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy