(16) Psyche


(16) Psyche w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

(16) Psyche – jedna z większych planetoid z pasa głównego.

Spis treści

Odkrycie | edytuj kod

Planetoida została odkryta przez Annibale’a de Gasparisa 17 marca 1852 roku w Neapolu. Nazwana została na cześć jednej z nimf greckichPsyche.

Orbita | edytuj kod

Orbita (16) Psyche jest nachylona do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 3,10°. Na jeden obieg wokół Słońca ciało to potrzebuje blisko 5 lat, krążąc w średniej odległości 2,92 j.a. od naszej Dziennej Gwiazdy. Średnia prędkość orbitalna tej asteroidy to ok. 17,34 km/s.

Planetoida ta nie należy do żadnej rodziny planetoid.

Właściwości fizyczne | edytuj kod

Psyche ma nieregularny kształt i rozmiary ok. 280×230×190 km. Jej albedo wynosi 0,12, a jasność absolutna to 5,28m. Średnia temperatura na jej powierzchni sięga 160 K (maksymalna 280 K, +7º C). Planetoida ta zalicza się do asteroid typu M.

Rotuje w czasie ok. 4 godzin i 12 minut, a oś jej obrotu nachylona jest pod kątem 95º do płaszczyzny ekliptyki.

Obserwacje radarowe umożliwiły w pewnym stopniu zbadanie powierzchni tej planetoidy. Odkryto, że nie ma na niej śladów wody ani minerałów zawierających wodę. Powierzchnia ma zatem w swym składzie dużo materiału metalicznego. Wykryto także obecność niewielkich ilości piroksenu.

Przypuszcza się, że Psyche jest zlepkiem większych ciał, które – po zderzeniu się z jakimś dużym obiektem w bardzo wczesnym okresie istnienia Układu Słonecznego – zostało rozbite, a po pewnym czasie powstałe w ten sposób fragmenty połączyły się pod wpływem sił grawitacji. To musiało stać się bardzo dawno, gdyż nie obserwuje się obecnie ciał na podobnych co Psyche orbitach (a musiałoby tak być po ewentualnym zderzeniu, podczas którego od Psyche oddzieliłyby się większe lub mniejsze fragmenty – planetoida ta wchodziłaby wtedy w skład rodziny planetoid mających podobne elementy orbit). Zatem obiekty takie – jeśli w ogóle istniały – musiały zostać już dawno wytrącone z podobnych do Psyche trajektorii przez oddziaływanie innych asteroid i planet.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "(16) Psyche" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy