Al-Alamajn


Na mapach: 30°50′N 28°57′E/30,833333 28,950000

Al-Alamajn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Al-Alamajn (często spotykana jest również stara pisownia El Alamein) – miasto w północnym Egipcie nad Morzem Śródziemnym, w muhafazie Matruh, 106 km na zachód od Aleksandrii, 240 km na północny zachód od Kairu, port naftowy, centrum turystyczne. Około 7000 mieszkańców.

W 1955 r. w pobliżu miasta znaleziono złoża ropy naftowej, które przyczyniły się do szybkiego rozwoju gospodarczego regionu. W mieście znajduje się port naftowy połączony rurociągiem ze złożem Abu Gharadik w depresji Kattara.

W mieście znajduje się port lotniczy Al-Alamejn.

W Al-Alamajn znajduje się muzeum wojny z pamiątkami z dwóch bitew pod Al-Alamajn oraz z innych bitew w północnej Afryce w czasie II wojny światowej. Pod miastem położony jest też wojskowy cmentarz żołnierzy niemieckich i włoskich na wzgórzu Tell al-Aisa. Muzeum i cmentarz są miejscem odwiedzin wielu turystów.

Historia | edytuj kod

Pod Al-Alamajn (El Alamein) miały miejsce dwie kluczowe bitwy kampanii w północnej Afryce.

W pierwszej bitwie pod Al-Alamajn (1 lipca 194227 lipca 1942) niemiecko-włoskie oddziały Osi pod dowództwem gen. Erwina Rommla zostały zatrzymane przez brytyjską 8 Armię dowodzoną przez gen. Claude'a Auchinlecka.

W drugiej bitwie pod Al-Alamajn (23 października 19424 listopada 1942) siły alianckie pod dowództwem marszałka Bernarda Law Montgomery'ego przełamały front Osi i zmusiły jej oddziały do wycofania się do Tunezji.

Bitwy te miały decydujący wpływ na rozwój działań wojennych w Afryce Północnej.

Przypisy | edytuj kod

  1. Spis powszechny z 2006 roku.
Na podstawie artykułu: "Al-Alamajn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy