Albrecht III Achilles


Albrecht III Achilles w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Albrecht Achilles (ur. 9 listopada 1414 w Tangermünde, zm. 11 marca 1486 we Frankfurcie nad Menem) – syn Fryderyka I, następca Fryderyka II Żelaznego, markgraf Ansbach i Kulmbach (jako Albrecht I), elektor Brandenburgii w latach 1471-1486 z dynastii Hohenzollernów (jako Albrecht III).

Toczył długotrwałą wojnę o sukcesję głogowską na Śląsku z księciem Janem II Szalonym. W 1482 zdobył ziemię krośnieńską, Krosno, Lubsko i Sulechów. Utrzymał zwierzchnictwo nad Pomorzem Zachodnim (pokój w Prenzlau 1479). Był stronnikiem cesarza Fryderyka III w jego walce z baronami Rzeszy. Toczył wojnę z Ludwikiem IX Bogatym z Bawarii o tereny naddunajskie (była to tzw. wojna bawarska lat 1459 - 1463)

W 1473 roku ogłosił dekret Dispositio Achillea, który gwarantował niepodzielność Brandenburgii i utrzymanie jej w rękach głównej linii Hohenzollernów. Jednocześnie wydzielił dwa margrabstwa: Ansbach i Bayreuth dla bocznych gałęzi rodu. Decyzja ta, mimo że oddzielała Brandenburgię od pozostałych domen rodu, wzmocniła wyraźnie jej status. Zasadę tę potwierdził i umocnił prawnie Geraische Hausvertrag z 11 czerwca 1603 roku.

Małżeństwa i potomstwo | edytuj kod

Albrecht Achilles był dwukrotnie żonaty. 12 listopada 1446 poślubił Małgorzatę, córkę Jakuba I, margrabiego badeńskiego i Katarzyny lotaryńskiej. Owdowiał 24 października 1457 roku. W 1458 roku poślubił Annę, córkę Fryderyka II, elektora saskiego, i Małgorzaty Habsburżanki.

Z pierwszego małżeństwa Albrechta pochodzili:

Z drugiego małżeństwa Albrechta pochodzili:

Bibliografia | edytuj kod

  • Albrecht Achiles – Neue Deutsche Biographie (NDB), Digitale Bibliothek, s. 161-163 (niem.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Albrecht III Achilles" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy