Aleksander Menhard


Aleksander Menhard w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksander Zygmunt Menhard, pseud. Paweł Trzyński (ur. 28 marca 1927 w Krakowie, zm. 8 września 2018 w Monachium)[1]polski dziennikarz związany z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. Żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski.

Życiorys | edytuj kod

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. W trakcie powstania warszawskiego (jako kapral pseud. Drut) walczył na Mokotowie[2]. Został ranny wywieziony do Niemiec, przedostał się jednak do wojsk amerykańskich, a następnie wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie osiedlił się w Wielkiej Brytanii, kształcił się w Polish University College oraz w Szkole Nauk Politycznych i Społecznych (1948–1952) w Wielkiej Brytanii. W 1952 został pracownikiem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. Był autorem programu Każdy ma swoje hobby i współredaktorem Panoramy Dnia. Ze stacją tą pozostawał związany do czasu przejścia w 1989 na emeryturę. W międzyczasie w 1968 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Zajmował się także działalnością społeczną jako wiceprezes oddziału koła AK w RFN oraz organizator wystaw kulturalnych. Jest autorem książki Polskimi śladami w Monachium (1991), a także artykułów prasowych publikowanych m.in. w „Dzienniku Polskim” i „Poloniku Monachijskim”.

W 2012 prezydent Bronisław Komorowski, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za wspieranie przemian demokratycznych w kraju, za rozwijanie polsko-niemieckiej współpracy oraz działalność polonijną, odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[3]. Otrzymał także m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1996)[4]. Nadano mu również odznaczenia wojskowe, tj. Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy oraz dwukrotnie Krzyż Walecznych.

Przypisy | edytuj kod

  1. Aleksander Menhard nie żyje. Polska Parafia Katolicka Monachium. [dostęp 2018-09-14].
  2. Aleksander Menhard. 1944.pl. [dostęp 2012-09-08].
  3. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 lutego 2012 r. o nadaniu orderu (M.P. z 2012 r. poz. 546).
  4. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 listopada 1996 r. o nadaniu orderów i odznaczenia (M.P. z 1997 r. nr 14, poz. 119).

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Aleksander Menhard" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy