Alkoholany


Alkoholany w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Struktura typowej grupy alkoksylowej

Alkoholany (alkoksylany) – organiczne związki chemiczne o wzorze ogólnym ROM (gdzie: R – grupa alkilowa; M – atom metalu). Otrzymuje się je głównie podczas reakcji odpowiedniego alkoholu z metalem (sodem i potasem na zimno, zaś z magnezem i glinem na gorąco[1]) w środowisku bezwodnym. Większość alkoholanów to związki jonowe, choć w niektórych (np. w t-butanolanie glinu) występują wiązania kowalencyjne.

Właściwości i zastosowanie | edytuj kod

Alkoholany są mocnymi zasadami, w wodzie ulegają rozkładowi w myśl reakcji RO + H2O → ROH + OH. Jako zasady są one używane w licznych syntezach organicznych. Najczęściej używanymi alkoholanami są etanolan sodu i t-butanolan potasu. Najważniejszą reakcją, w której alkoksylany nie występują tylko jako zasady jest synteza eterów metodą Williamsona.

Alkoholany otrzymuje się podczas reakcji silnej zasady z alkoholem. Najczęściej jest nią czysty metal lekki, choć zdarzają się też reakcje z amidkami bądź wodorkami tych metali[potrzebny przypis].


Przypisy | edytuj kod

  1. Podręczny słownik chemiczny, RomualdR. Hassa (red.), JanuszJ. Mrzigod (red.), JanuszJ. Nowakowski (red.), Katowice: Videograf II, 2004, s. 25, ISBN 83-7183-240-0 .
Na podstawie artykułu: "Alkoholany" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy