Andrew S. Tanenbaum


Andrew S. Tanenbaum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrew Stuart Tanenbaum (ur. 16 marca 1944 w Nowym Jorku) – profesor Wydziału Systemów Informatycznych na Vrije Universiteit w Amsterdamie, twórca systemu operacyjnego MINIX, który stał się inspiracją i podstawą do napisania przez Linusa Torvaldsa pierwszej wersji Linuksa.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Nowym Jorku i tam dorastał. Studiował na MIT, gdzie uzyskał tytuł inżyniera. W 1971 uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie w Berkeley. Następnie, wraz z rodziną, przeprowadził się do Holandii, skąd pochodzi jego żona (zachował jednak obywatelstwo amerykańskie). Na Vrije Universiteit ("Wolnym Uniwersytecie") prowadzi wykłady głównie na temat budowy systemów operacyjnych.

W 1992 przeprowadził słynną rozmowę z twórcą Linuksa na temat wyższości mikrojąder (mikrokerneli) nad jądrami (kernelami) monolitycznymi.

Tanenbaum napisał system operacyjny Amoeba oparty na mikrojądrze.

W 2006 Tanenbaum odwiedził Kraków i był gwiazdą drugiej edycji Studenckiego Festiwalu Informatycznego, podczas którego wygłosił swój wykład. Ponownie Kraków odwiedził w roku 2017, kiedy był obecny na 13. edycji SFI.

Książki | edytuj kod

Jest znany ze swoich książek, do których m.in. należą:

Przypisy | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andrew S. Tanenbaum" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy