Andrzej Bonasewicz


Andrzej Bonasewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Bonasewicz (ur. 24 września 1930 w Wilnie, zm. 21 stycznia 2016 w Warszawie) – polski geograf, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Życiorys | edytuj kod

Pracował na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1951–2010, związany z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych. Zajmował się geografią ekonomiczną i regionalną, zwłaszcza Ameryki Łacińskiej, zwiedził prawie wszystkie kraje tego regionu.

Wykładał także na uniwersytetach w Wenezueli i Meksyku.

W latach 1990–1996 był prodziekanem Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW ds. studenckich, a w 1997–2000 – kierownikiem Zakładu Geografii Regionalnej.

Był członkiem Komitetu Badań nad Migracjami przy I Wydziale Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Warszawskiego Komitetu Olimpiady Geograficznej, a także członkiem Europejskiej Rady Badań Społecznych Ameryki Łacińskiej (Consejo Europeo Investigationes de America Latina – CEISAL).

Jeden z pionierów polskiej weksylologii, był członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

Znany jako popularyzator wiedzy z zakresu nauk geograficznych, od 1970 roku był ekspertem w teleturnieju „Wielka gra” w Telewizji Polskiej. Autor licznych artykułów w czasopismach specjalistycznych i popularnonaukowych, m.in. „Miscellanea geographica”, „Actas latinoamericanas de Varsovia”, „Geografia w Szkole”, „Poznaj Świat” i „Kontynenty”.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Andrzej Bonasewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy