Ania Dąbrowska


Ania Dąbrowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ania Dąbrowska, również Ania, właśc. Anna Monika Dąbrowska (ur. 7 stycznia 1981 w Chełmie) – polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.

Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV[1]. Zadebiutowała w 2004 roku albumem Samotność po zmierzchu, który zdobył wysokie uznanie krytyki i publiczności. Wydawnictwo Kilka historii na ten sam temat z 2006 roku było jej pierwszym albumem nawiązującym do tradycji polskiej muzyki lat 60., co artystka kontynuowała na kolejnych dwóch płytach[2]. Ania wydała dotąd sześć albumów studyjnych, z których pięć trafiło na pierwsze miejsce listy sprzedaży OLiS w Polsce[3] i uzyskało status platynowych (Dla naiwnych marzycieli zdobył podwójną platynę)[4]. Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk i obecnie ma na swoim koncie 34 nominacje w tym 9 wygranych statuetek[5]. Do 2011 roku, łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tys. egzemplarzy[6]. Od kwietnia 2015 roku nagrywa dla Sony Music[7].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wczesne lata | edytuj kod

Urodziła się 7 stycznia 1981 w Chełmie, ma siostrę. Gdy miała jedenaście lat, zmarł jej ojciec[8].

Jako nastolatka rozpoczęła edukację muzyczną. Będąc w liceum, uczyła się jednocześnie w szkole muzycznej w klasie kontrabasu[9]. Przez pewien okres grała również na gitarze basowej i była wokalistką zespołu 4 Pory RoQ, z którym brała udział w konkursach muzycznych. Wystąpiła m.in. na Festiwalu Poezji Śpiewanej i Festiwalu Piosenki Francuskiej. Studiowała psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Kariera | edytuj kod

2002: Idol | edytuj kod

W 2002 roku uczestniczyła w programie rozrywkowym Idol, w którym zajęła 8. miejsce. Następnie współpracowała z Andrzejem Smolikiem i Krzysztofem Krawczykiem, nagrywając chórki do ośmiu piosenek na płytę Krawczyka ...bo marzę i śnię. W roku 2003 została zaproszona do udziału w Projekcie SI 031, w ramach którego udzieliła się wokalnie w trzech piosenkach i wzięła udział w nagraniu teledysku „Trzynastka”. W tym samym roku do rozgłośni radiowych trafił jej pierwszy singel, „I See”, który zdobył jednak dość umiarkowaną popularność.

2003–2005: Samotność po zmierzchu | edytuj kod

Ania Dąbrowska, 2008

Na początku 2004 roku wydała swoją debiutancką płytę studyjną zatytułowaną Samotność po zmierzchu, wyprodukowaną przez Bogdana Kondrackiego. Album dostał bardzo dobre recenzje, a jego premierę poprzedzał singel „Tego chciałam”, który stał się dużym przebojem. W tym samym roku piosenkarka wystąpiła w konkursie Premier na festiwalu w Opolu z utworem „Glory”. Kolejne przebojowe single, „Charlie, Charlie” i „Inna”, umocniły pozycję piosenkarki na polskim rynku muzycznym, a za nakład ponad 40 tys. egzemplarzy[10] debiutancka płyta jesienią uzyskała status złotej[11].

W 2005 roku Dąbrowska zdobyła nagrodę As Empiku[12] oraz trzy Fryderyki[13]. Dzięki wysokiej sprzedaży debiutanckiego albumu wystąpiła latem podczas festiwalu TOPtrendy, gdzie wykonała trzy piosenki: „Tego chciałam”, „Tylko słowa zostały” i „Charlie, Charlie”.

2006–2007: Kilka historii na ten sam temat | edytuj kod

W 2006 roku udzieliła się wokalnie na albumie Unhappy Songs projektu Silver Rocket i pojawiła się gościnnie w dwóch teledyskach z tej płyty. W październiku, ponad dwa i pół roku po debiucie, ukazał się jej drugi album, zatytułowany Kilka historii na ten sam temat. Był on nawiązaniem do polskiej muzyki popularnej przełomu lat 60. i 70. XX wieku[9], co podkreślała także stylizacja wizualna wokalistki. Pierwszy singel promujący album, „Trudno mi się przyznać”, zdobył dużą popularność, podobnie jak kolejny, „Czekam...”, wydany na początku 2007 roku. Płyta dostała bardzo przychylne recenzje i osiągnęła jeszcze większy sukces niż poprzednia, uzyskując już półtora miesiąca po premierze miano platynowej[4] i rozchodząc się w ilości 50 tys. sztuk[10].

Potwierdzeniem sukcesu drugiej płyty był występ artystki w czołówce festiwalu TOPtrendy 2007. W tym samym roku piosenkarka zdobyła nagrodę w kategorii Album Roku podczas gali Eska Music Awards i była nominowana do nagrody MTV Europe Music Award jako najlepszy polski wykonawca. W październiku 2007 Ania rozpoczęła trasę koncertową, która zbiegła się z wydaniem dwupłytowej reedycji albumu Kilka historii na ten sam temat.

2008: W spodniach czy w sukience? | edytuj kod

Ania Dąbrowska, 2009

W czerwcu 2008 roku ukazała się trzecia płyta Dąbrowskiej zatytułowana W spodniach czy w sukience?, nad którą piosenkarka pracowała między innymi z Leszkiem Możdżerem oraz Danielem Bloomem. Krążek kontynuował zapoczątkowaną na poprzednim wydawnictwie tematykę retro i styl lat 60., co na tym etapie kariery Ani stało się znakiem rozpoznawczym jej twórczości. Album okazał się kolejnym sukcesem komercyjnym (po czterech dniach uzyskał status złotej płyty, ostatecznie pokrywając się platyną), a także artystycznym, choć opinie krytyków na temat płyty były podzielone. Na pierwszy utwór promujący album wybrano „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”. Nagranie to odniosło duży sukces na listach przebojów, a w sierpniu artystka wzięła z tą piosenką udział w konkursie na Polski Hit Lata podczas Sopot Hit Festiwal[14]. Drugim singlem został tytułowy utwór „W spodniach czy w sukience”, a trzecim „Smutek mam we krwi”, natomiast album przekroczył nakład 50 tysięcy sztuk[15]. Jesienią wyruszyła w trasę sponsorowaną przez markę Nissan Micra.

W 2009 roku Dąbrowska otrzymała osiem nominacji do Fryderyków 2009, ostatecznie nie zdobyła żadnej statuetki[16]. W czerwcu wystąpiła na festiwalu TOPtrendy 2009, plasując się na 3. miejscu wśród artystów, którzy w poprzednim roku sprzedali najwięcej płyt. Po raz czwarty otrzymała też nominację do nagrody MTV w kategorii Najlepszy Polski Wykonawca. W tym samym roku nawiązała współpracę z francuską grupą Nouvelle Vague, z którą nagrała cover utworu „Johnny and MaryRoberta Palmera. Utwór ten pojawił się na polskiej edycji albumu 3 Nouvelle Vague[17].

Jesienią ukazał się też singel „Nigdy nie mów nigdy”, promujący film o tym samym tytule, który wyreżyserował Wojciech Pacyna.

2010–2011: Ania Movie i The Voice of Poland | edytuj kod

Ania Dąbrowska podczas występu na gali „Bestsellery Empiku 2016”, luty 2017

W kwietniu 2010 odbyła się premiera czwartego albumu, zatytułowanego Ania Movie, na którym znalazły się wyłącznie covery piosenek z klasycznych filmów i seriali. Według zapowiedzi, była to ostatnia płyta Dąbrowskiej utrzymana w stylu retro[18]. Album okazał się kolejnym dużym sukcesem wokalistki, utrzymując się przez 7 tygodni z rzędu na szczycie listy OLiS[19], i przekroczył nakład 50 tys. egzemplarzy[20]. Pierwszy teledysk powstał do piosenki „Bang Bang (My Baby Shot Me Down)” z repertuaru Cher, a drugi do „Silent Sigh” z filmu Był sobie chłopiec. Planowana na wiosnę trasa promocyjna została przesunięta na jesień i zimę 2010 z powodu katastrofy pod Smoleńskiem oraz stanu zdrowia piosenkarki[21]. Także w 2010 roku, w lipcu, Ani i jej partnerowi Pawłowi Jóźwickiemu urodził się syn, Stanisław[22].

W 2011 roku wraz z Kayah, Andrzejem Piasecznym i Adamem „Nergalem” Darskim objęła funkcję jurora w programie rozrywkowym The Voice of Poland, którego premiera odbyła się we wrześniu tego samego roku na antenie stacji telewizyjnej TVP2[23].

2012–2015: Bawię się świetnie | edytuj kod

W 2012 roku udzieliła się w piosence „Niebieski parasol” na solowym albumie Dziecko szczęścia Krzysztofa „Kielicha” Kieliszkiewicza, basisty zespołu Lady Pank. W październiku ukazał się piąty album studyjny wokalistki, zatytułowany Bawię się świetnie, który w niecałe dwa miesiące od premiery uzyskał status platynowej płyty[24]. Krążek promowany był przez utwory „Bawię się świetnie” i „Jeszcze ten jeden raz”.

Od 2016: Dla naiwnych marzycieli i The Best of | edytuj kod

4 marca 2016 roku, po czterech latach od wydania ostatniej płyty, w sklepach ukazał się kolejny album piosenkarki pt. Dla naiwnych marzycieli[25]. Pod koniec września 2016 roku otrzymała nominację do nagród MTV Europe Music Awards 2016 w kategorii Najlepszy polski wykonawca[26].

Na początku 2017 roku, wydany został singiel „Porady na zdrady (Dreszcze)”, promujący komedię romantyczną Ryszarda Zatorskiego pod eponimicznym tytułem Porady na zdrady.

10 listopada 2017 roku ukazał się pierwszy album kompilacyjny Dąbrowskiej zatytułowany The Best of, zawierający największe przeboje w dorobku artystki oraz premierowy singiel „Z Tobą nie umiem wygrać”. Singiel dotarł do 1 miejsca listy AirPlay. Natomiast album do 3 miejsca listy OLiS.

Życie prywatne | edytuj kod

Ma dwoje dzieci, Stanisława i Melę, ze związku z Pawłem Jóźwickim[27].

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia Ani Dąbrowskiej.

Albumy studyjne | edytuj kod

Albumy kompilacyjne | edytuj kod

Nagrody i nominacje | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista nagród i nominacji Ani Dąbrowskiej.

Przypisy | edytuj kod

 1. Akademia fonograficzna :: Nagroda muzyczna – Fryderyk (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
 2. Wywiad: Do niczego się nie naginam. Rozmowa z Anią Dąbrowską (pol.). Stopklatka.pl. [dostęp 2011-04-18].
 3. Ania – Music Charts (ang.). acharts.us. [dostęp 2013-03-27].
 4. a b Listy bestsellerów, wyróżnienia (Platynowe CD) (pol.). zpav.pl. [dostęp 2009-04-23].
 5. FRYDERYKOWY „TOP” (pol.). zpav.pl. [dostęp 2011-04-10].
 6. ANIA DĄBROWSKA, wokalistka (pol.). podprad.com.pl. [dostęp 2011-04-04].
 7. Ania Dąbrowska pod skrzydłami Sony Music – Medleyland.pl – popkultura bez spiny medleyland.pl, 7 kwietnia 2015 [dostęp 2016-08-10]  (pol.).
 8. Wojciech Staszewski. Wolność uderza do głowy, ale nie boli. „Twój Styl”. 323 (6), s. 30–35, 2017-05-16. Wydawnictwo Bauer Sp. z o.o. Sp. k (pol.). 
 9. a b Ania Dąbrowska :: Biografia :: RMF FM (pol.). rmf.fm. [dostęp 2009-10-13].
 10. a b Ania Dąbrowska – brak biletów (pol.). Trojmiasto.pl. [dostęp 2009-06-21].
 11. Listy bestsellerów, wyróżnienia (Złote CD) (pol.). ZPAV. [dostęp 2009-04-23].
 12. Asy Empiku (pol.). wyborcza.pl, 2005-02-03. [dostęp 2009-10-13].
 13. Po trzy Fryderyki 2004 dla Ani Dąbrowskiej i Sidneya Polaka (pol.). Onet.pl, 2005-03-16. [dostęp 2009-10-13].
 14. Jaki będzie Polski Hit Lata 2008? (pol.). muzyczna.pl, 2008-08-08. [dostęp 2009-10-13].
 15. Paweł Kasa: Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej (pol.). magazyntrendy.pl. [dostęp 2013-03-27].
 16. Mateusz Kołodziej: Fryderyki 2009 – porażka Dąbrowskiej, triumf alternatywy (pol.). axunarts.wordpress.com, 2009-04-21. [dostęp 2009-10-23].
 17. Ania wśród wielkich gwiazd! (pol.). Interia.pl, 2009-07-21. [dostęp 2009-07-21].
 18. Ania filmowo żegna się z retro (pol.). Interia.pl, 2010-02-19. [dostęp 2010-02-19].
 19. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-04-10].
 20. Ania powraca na scenę (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2010-10-23].
 21. Joanna Weryńska: Ania Dąbrowska: bycie mamą jest naprawdę fajne! (pol.). gazetakrakowska.pl, 2010-12-13. [dostęp 2011-04-18].
 22. Ania Dąbrowska ma syna (pol.). Onet.pl, 2010-07-27. [dostęp 2010-09-01].
 23. Krzysztof Lisowski: Dąbrowska, Kayah, Piasek i Nergal w jury „The Voice” TVP2 (pol.). wirtualnemedia.pl, 2011-08-01. [dostęp 2013-03-27].
 24. KONKURS: Ania bawi się świetnie, bo już jest platynowa (pol.). barock.pl, 2012-12-06. [dostęp 2013-03-27].
 25. „Dla naiwnych marzycieli” – nowa płyta Ani Dąbrowskiej (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2016-02-10].
 26. Nominowani do MTV EMA – Najlepszy Polski Artysta! (pol.). mtv.pl. [dostęp 2016-09-21].
 27. Wiemy jak Dąbrowska nazwała córkę (pol.). afterparty.pl, 2013-04-03. [dostęp 2014-01-17].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ania Dąbrowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy