Bielinek kapustnik


Bielinek kapustnik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bielinek kapustnik (Pieris brassicae) – gatunek motyla z rodziny bielinkowatych.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Motyl o rozpiętości skrzydeł od 49–63 mm[1]. U obu płci tło wierzchu skrzydeł białe, na wierzchołku skrzydeł przednich czarna łukowata plama sięgająca w tył do pierwszej żyłki kubitalnej[1] lub nieco poniżej niej[2], a przy przednim brzegu skrzydeł tylnych czarna plama. Samica obok podanego wzoru ma jeszcze dwie okrągłe plamy i jedną podługowatą na każdym skrzydle przednim – wszystkie barwy czarnej. Spód skrzydeł u obu płci bardzo podobny: skrzydło przednie białe z zielnkawożółtym przednim wierzchołkiem i dwiema czarnymi plamami pośrodku, tylne zaś zielonkawożółte z czarnym przyprószeniem na tle[2].

Ciało gąsienic jest niebieskawo-zielone, czarno plamkowane i opatrzone żółtą pręgą w części grzbietowej. Barwa poczwarek jest zielonkawożółta z czarnym nakrapianiem[2].

Biologia i ekologia | edytuj kod

Występuje w lasach, na polach, w ogrodach i sadach. Gąsienice żerują na roślinach z rodziny krzyżowych (Brassicaceae) takich jak kapusta, gorczyca polna, rzodkiew świrzepa, a także nasturcja[1].

Może być szkodnikiem ogrodów warzywnych[2].

Okres lotu | edytuj kod

W warunkach klimatycznych Europy Środkowej rocznie rozwijają się 2 pokolenia (maj – czerwiec i lipiec – wrzesień), rzadziej 3 (dodatkowe w październiku). Gąsienice pierwszego pokolenia prawdopodobnie preferują żerowanie na dzikich roślinach z rodziny brassicaceae [3].

Rozprzestrzenienie | edytuj kod

Szeroko rozprzestrzeniony w prawie całej Palearktyce[2].

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Krzysztof Jonko: Pieris brassicae (Linnaeus, 1758). W: Motyle Europy [on-line]. [dostęp 2016-11-07].
  2. a b c d e Mieczysław Krzywicki: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XXVII Motyle – Lepidoptera, zeszyt 65-66. Bielinki – Pieridae, Motylowce – Papilionidae. Warszawa: PWN, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1962.
  3. Jarosław Buszko, Janusz Masłowski, Motyle dzienne Polski, Wydawnictwo Koliber, Nowy Sącz 2008, s. 54

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bielinek kapustnik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy