Biografia


Biografia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Biografia (gr. bíos – 'życie' i gráphō – 'piszę') – opis życia postaci autentycznej, który może mieć charakter naukowy, literacki lub popularyzatorski[1]. Gatunek wykształcił się w starożytności[1].

Biografia może mieć postać opracowania naukowego lub popularnonaukowego, jednak może przyjąć również formę literacką w postaci powieści biograficznej – m.in. w przypadku braku dostępności wystarczającej ilości informacji bezpośrednio na temat danej osoby, w celu dokonania jej analizy psychologicznej lub przedstawienia jej wpływu na życie epoki. Wykorzystywane są wtedy wiadomości na temat osób podobnych oraz ogólne informacje z czasów i miejsc powiązanych z opisywaną osobą. Taką formą biografii może być wtedy również film – w zależności od stopnia wierności będący filmem dokumentalnym lub fabularyzowanym.

Specyficzną formą biografii jest autobiografia, w której autor sam opisuje wydarzenia z własnego życia lub opowiada o nich osobie opisującej jego wspomnienia.

W przypadku biografii o znaczących walorach poznawczych, jej autora można tytułować biografem danej postaci.

Podanie jedynie zbioru dotyczących bezpośrednio danej postaci dat i wydarzeń nie jest jej biografią, a co najwyżej biogramem lub życiorysem. Biografia jest w stosunku do życiorysu wzbogacona o elementy analityczne, krytyczne i podsumowujące.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b biografia w encyklopedii PWN. PWN. [dostęp 2012-04-23].
Kontrola autorytatywna (gatunek literacki):
Na podstawie artykułu: "Biografia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy