Blizne Jasińskiego


Na mapach: 52°14′40″N 20°52′34″E/52,244444 20,876111

Blizne Jasińskiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blizne Jasińskiegowieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Stare Babice.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Do 1952 roku miejscowość należała do gminy Blizne. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego. Wieś powstała w XIX wieku po podziale dóbr babickich, przy czym wieś Blizne podzielona została między Jasińskich i Łaszczyńskich.

Blizne Jasińskiego znajduje się na północ od drogi wojewódzkiej nr 580 z Warszawy przez Leszno do Żelazowej Woli i Sochaczewa, Blizne Łaszczyńskiego znajduje się po obydwu stronach tej drogi (na wschód od Blizne Jasińskiego). Obecnie jest to wieś granicząca z warszawską dzielnicą Bemowo i rejonie tym powstają ostatnio osiedla niskich bloków mieszkalnych. Wieś z produkcji rolniczej przestawia się na handel i usługi (hurtownia materiałów budowlanych, kwiatów sztucznych itp.).

Zabytki | edytuj kod

Zabytkowy dom wiejski w Bliznem Jasińskiego

W Bliznem Jasińskiego zachował się przynajmniej jeden zabytkowy wiejski dom drewniany, przypominający stylem architekturę kurpiowską.

Komunikacja | edytuj kod

Blizne Jasińskiego położone jest przy drodze wojewódzkiej nr 580 wiodącej z Warszawy do Sochaczewa. Przez miejscowość przebiegają trasy linii autobusowych przewoźników prywatnych oraz podmiejskich obsługiwanych przez ZTM: 714 (przez ulicę Hubala-Dobrzańskiego) oraz 719 i 729 (przez ulicę Warszawską).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Dane statystyczne. Gmina Stare Babice. [dostęp 2016-09-14].
Na podstawie artykułu: "Blizne Jasińskiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy