Boney M


Boney M. w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Boney M) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Boney M., 2007

Boney M.zachodnioniemiecka grupa muzyczna grająca muzykę disco, euro disco, dance i eurodance, która odniosła sukces w latach 70. XX wieku[1].

Spis treści

Historia zespołu | edytuj kod

Zespół został utworzony w RFN w 1976 z inicjatywy Franka Fariana[1].

Wydany w 1978 roku utwór „Nightflight to Venus” jest w rzeczywistości przeredagowaną wersją przeboju Cozy’ego Powella „Dance With the Devil”. W dłuższej wersji piosenki „Rasputin” wstęp perkusyjny jest również cytatem z tego samego utworu Powella.

W 1978 roku Boney M. był pierwszym zespołem muzycznym z Zachodu (Niemiec) zaproszonym przez Leonida Breżniewa do ZSRR. Artyści przylecieli samolotem Aerofłotu z Londynu do Moskwy, gdzie na Placu Czerwonym zaśpiewali dla 2700 Rosjan[2][3]. Rok później na scenie Opery Leśnej, podczas Sopockiego Festiwalu[4] Interwizja wystąpił zespół Boney M. z zakazaną w Polsce piosenką „Rasputin”. Telewizja nadała ten występ z jednodniowym poślizgiem, wycinając kontrowersyjną – godzącą w sojusz z ZSRR – piosenkę. Zespół w Sopocie 1979 wystąpił w składzie: Bobby Farrell, Liz Mitchell, Maizie Williams i Marcia Barrett[5]. Był to oficjalny skład zespołu z pierwszego okresu jego istnienia – w składzie tym nagrano pierwsze sześć płyt. W trakcie nagrywania płyt śpiewały jednak tylko Liz Mitchell (większość wokali solo) i Marcia Barett oraz menadżer zespołu Frank Farian, a w kilku utworach gościnnie wokalistka zespołu Eruption Precious Wilson; Bobby Farrell i Maizie Williams występowali tylko na scenie. W szczegółowych informacjach zamieszczanych na wewnętrznych okładkach płyt (gdzie znajdowały się dane o osobach uczestniczących w nagraniu każdego konkretnego utworu) nazwiska wokalistów były jawnie podawane, zatem nie było tu mistyfikacji takiej, jakiej Frank Farian dopuścił się po latach z grupą Milli Vanilli.

Singel „Rivers of Babylon”, ze słowami częściowo zaczerpniętymi z Psalmów 137 oraz 19, stał się drugim najlepiej sprzedającym się singlem wszech czasów w Wielkiej Brytanii. Pierwszym wykonawcą piosenki była jednakże jamajska grupa reggae The Melodians, w skład której wchodzili autorzy napisanej piosenki – Brent Dowe i Trevor McNaughton. Zespół nagrał „Rivers of Babylon” w 1969 i dzięki niej zdobył pewną popularność. Singel „Mary's Boy Child/Oh My Lord” z 1978, trafił do księgi rekordów Guinnessa jako najszybciej sprzedający się singel wszech czasów – sprzedaż w ciągu 4 tygodni grudnia 1978 roku wyniosła na świecie 2,5 miliona egzemplarzy.

Lata 80. to pasmo wzlotów i upadków. Producent pozwolił Bobby’emu Farellowi wokalnie udzielać się w piosenkach Boney M. („Train to Skaville” i „We Kill the World”). Nie trwało to jednak długo z prostej przyczyny – w 1981 roku Farrell został wyrzucony z zespołu po nagraniu albumu Boonoonoonoos. Powodem miało być nieprofesjonalne podejście tancerza do obowiązków, a jego miejsce zajął Reggie Tsiboe. Do zespołu Bobby Farell powrócił w 1984 roku.

30 grudnia 2010 roku w Sankt Petersburgu zmarł wokalista zespołu – Bobby Farrell[2][6][7][8][9].

Skład | edytuj kod

 • Boney M. 1976 - 1981 oraz 1984 - 1989 Bobby Farrell, Liz Mitchell, Maizie Williams i Marcia Barrett - oryginalny skład z czasów największej świetności
 • Boney M. featuring Liz Mitchell, Patricia 'Lorna' Foster, Carol Grey i Tony 'Tony Tony' Ashcroft.
 • Boney M. featuring Maizie Williams, Sheyla Bonnick, Glen Goldsmith i Rosemary Martin.
 • Boney M. featuring Bobby Farell, Edna Proctor, Maureen Pengel i Jacqueline Jonkers.
 • Sheyla Bonnick, Jacqueline Bryan-Olatuni, Mark Martin, i Francesca Mowatt, czyli skład bandu Sheyla Bonnick’s Boney M.
 • ostatnio również Annis Peters i Marcia Barrett zdecydowały się na powołanie do życia swojej wersji Boney M.

Wszystkie składy wykonują nadal przeboje sprzed lat, czasem w nowych aranżacjach.

Dyskografia | edytuj kod

Albumy studyjne | edytuj kod

Kompilacje | edytuj kod

Single | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e f g Boney M. (ang.). AllMusic. [dostęp 2013-12-28].
 2. a b Śledztwo ws. śmierci wokalisty Boney M.
 3. Boney M frontman Bobby Farrell died on same day as Rasputin (ang.). 30 grudnia 2010. [dostęp 4 września 2015].
 4. 25 sierpnia: 5 mgnień Sopotu na 50-lecie festiwalu. polskieradio.pl, 2011-08-25. [dostęp 25 sierpnia 2011].
 5. ‪BONEY M – SOPOT Festival 1979‬‏ – YouTube.
 6. Wokalista Boney M. nie żyje, muzyka.interia.pl, 30 grudnia 2010 [dostęp 2016-06-03] [zarchiwizowane z adresu 2011-05-07] .
 7. Bobby Farrell (ang.). AllMusic. [dostęp 2013-12-28].
 8. Bobby Farrell, wokalista Boney M nie żyje, Onet Muzyka [dostęp 2016-06-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-05-12]  (pol.).
 9. Dlaczego zmarł wokalista Boney M.?, PolskieRadio.pl, 5 stycznia 2011 [dostęp 2016-06-03] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Boney M" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy