Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku


Na mapach: 53°08′07″N 23°10′02″E/53,135278 23,167222

Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centrum im. Ludwika Zamenhofa – miejska instytucja kultury utworzona w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 19 na wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku z okazji organizacji w mieście w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2009 roku 94. Światowego Kongresu Esperanto. W dniu 21 lipca 2009 miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum dla obywateli Białegostoku. Początkowo Centrum Zamenhofa było oddziałem Białostockiego Ośrodka Kultury, od stycznia 2011 roku było samodzielną placówką kultury. W styczniu 2017 roku CLZ ponownie weszło w skład Białostockiego Ośrodka Kultury.[1]

Centrum Zamenhofa proponuje zwiedzającym wystawę stałą „Białystok młodego Zamenhofa” oraz liczne wystawy czasowe, koncerty, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne. W Centrum organizowane są też regularnie dyskusje panelowe, wykłady i promocje literackie.

Centrum Zamenhofa organizuje też szereg warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, wdraża nowoczesne projekty społeczno-edukacyjne, takie jak Żywa Biblioteka czy gra terenowa „Poznaj Białystok”.

Budynek Centrum im. Ludwika Zamenhofa. widok od ul. Warszawskiej

Spis treści

Opis | edytuj kod

Kamienica, w której mieści się Centrum im. Ludwika Zamenhofa, została włączona do otwartego w czerwcu 2008 Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku, opracowanego przez grupę doktorantów i studentów Uniwersytetu w Białymstoku – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Budynek ten uwzględniono również w otwartym w czerwcu 2009 Szlaku Esperanto i wielu kultur.

Biblioteka esperancka | edytuj kod

Wystawa stała „Białystok młodego Zamenhofa”

12 maja 2010 roku w budynku Centrum im. Ludwika Zamenhofa otwarto Esperanto-Libraro filię Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Jest ona pierwszą w Polsce publiczną biblioteką ze zbiorami w języku Esperanto oraz poświęconymi językowi Esperanto.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. BOK/CLZ - Białostocki Ośrodek Kultury, centrumzamenhofa.pl [dostęp 2018-10-10]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy