Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku


Na mapach: 53°07′53,5″N 23°05′55,0″E/53,131528 23,098611

Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Apsyda cerkwi

Cerkiew pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiegoprawosławna cerkiew parafialna w Białymstoku. Należy do dekanatu Białystok diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Cerkiew znajduje się na osiedlu Leśna Dolina, przy ul. Władysława Sikorskiego 9.

Historia | edytuj kod

Budowa cerkwi | edytuj kod

W dniu 7 maja 1989 abp Sawa dokonał poświęcenia placu pod budowę cerkwi tymczasowej. Dnia 22 kwietnia 1990 nastąpiło położenie kamienia węgielnego pod budowę świątyni pw. Zmartwychwstania Pańskiego, która jest kontynuacją cerkwi o tym samym wezwaniu tj. rozebranego w 1938 soboru Zmartwychwstania Pańskiego.

Prace budowlane rozpoczęto w listopadzie 1991, natomiast prace nad projektem trwały do 1994.

W dniu 9 czerwca 1998 metropolita warszawski i całej Polski Sawa, dokonał poświęcenia krzyża umieszczonego na głównej kopule. 18 kwietnia 1999 biskup białostocki i gdański Jakub poświęcił 4 krzyże na boczne kopuły cerkwi. 1 października 1999 zostaje ustanowione drugie święto parafialne ku czci Matki Bożej Wsiecarycy (Wszechkrólowej). Przy tej okazji metropolita w asyście biskupa Jakuba i duchowieństwa dokonał poświęcenia krzyża na dzwonnicę oraz dzwonów.

Rys architektoniczny | edytuj kod

Mimo że ideą wzniesienia świątyni było bezpośrednie odniesienie się do przedwojennego soboru Zmartwychwstania Pańskiego jako jego kontynuacji, to pod względem architektonicznym cerkiew ta w żaden sposób nie nawiązuje do swej poprzedniczki.

Projekt świątyni wykonali architekci Jan Kabac i Jerzy Uścinowicz oraz Władysław Ryżyński. Świątynia nawiązuje do tradycji staroruskiej i nowogrodzkiej, przy wykorzystaniu formy sakralnego budownictwa Podlasia. W rozwiązaniu przestrzennym wnętrza cerkwi zastosowano plan centralny, który ma być wyobrażeniem wzajemnie przenikającego się krzyża greckiego.

Wizyty zwierzchników Cerkwi lokalnych | edytuj kod

21 sierpnia 2016 cerkiew odwiedziła delegacja Prawosławnego Patriarchatu Antiocheńskiego z patriarchą Janem X na czele[1], natomiast w sierpniu 2018 r. – delegacja Kościoła Prawosławnego w Ameryce z metropolitą Tichonem na czele[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Strona diecezji białostocko-gdańskiej – JŚ Patriarcha Antiochii i całego Wschodu Jan X w Białymstoku [dostęp: 22.08.2016.]
  2. protodiakon Wiaczesław Perek: Metropolita Ameryki i Kanady w Białymstoku. orthodox.pl, 21 sierpnia 2018. [dostęp 2018-08-22].

Bibliografia | edytuj kod

  • Kalendarz Prawosławny 2008, Wydanie Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, ISSN 1425-2171

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy