Chór Katedralny Carmen


Chór Katedralny Carmen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Historia | edytuj kod

Katedralny Chór CARMEN powstał przy białostockiej prokatedrze we wrześniu 1988 r. Jego założycielem był ks. Jan Wierzbicki, a opiekunem pozostaje do dzisiaj proboszcz katedry ks. Antoni Lićwinko.
Od początku istnienia zespół włączał się aktywnie w uświetnianie uroczystości kościelnych i patriotycznych w Białymstoku i okolicach. W latach 1992-1996 chór koncertował na Litwie, Białorusi, w Rosji, Włoszech i na Sycylii, Austrii, Niemczech.

Od 1996 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Bożena Bojaryn - Przybyła. W 1997 roku zespół ponownie odwiedził Białoruś, w listopadzie 1999 wziął udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej G. P. da Palestrina w Rzymie oraz wykonał kilka koncertów na terenie Włoch, a w październiku 2001 r. był uczestnikiem XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi.

Chór towarzyszył wielu uroczystościom odbywającym się w Białymstoku i całym kraju, brał udział w cyklicznych imprezach kulturalnych, takich jak Katedralne Koncerty Organowe czy Moniuszkowski Festiwal Podlasia; współpracował w Radiem Białystok, a także z Teatrem Dramatycznym im. A.Węgierki w Białymstoku biorąc udział w spektaklu "Mały Książę". W marcu 2002 roku pod batutą dyrekcją wybitnego organisty i klawesynisty Marka Toporowskiego wykonał operę-oratorium Acis i Galatea G.F. Haendla. Obecnie chór tworzą głównie studenci białostockich uczelni, uczniowie starszych klas szkół średnich oraz osoby pracujące.

Osiągnięcia | edytuj kod

Repertuar | edytuj kod

W repertuarze zespołu znajdują się utwory sakralne, świeckie, patriotyczne, ludowe. Chór wykonuje polifonię renesansową, utwory barokowe wokalne i wokalno - instrumentalne, romantyczne dzieła religijne i świeckie, kompozycje współczesne. Stałym punktem repertuarowym są kościelne pieśni na cały rok liturgiczny.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Chór Katedralny Carmen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy