Chris Colfer


Chris Colfer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Christopher Paul „Chris” Colfer[1][2] (ur. 27 maja 1990 we Fresno, w Kalifornii)[3]amerykański piosenkarz i aktor telewizyjny, występował w roli młodego geja Kurta Hummela, odtwarzanej w popularnym musicalowym serialu stacji FOX, Glee. Za tę kreację został nominowany do nagrody Satelity w 2009 r., w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym, dwukrotnie do nagrody Primetime Emmy w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym w 2010 r i 2011 r oraz otrzymał Złoty Glob w kategorii 'Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu lub mini-serialu'. W 2011 r. zajął 62 pozycję na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, według magazynu Time[4].

Spis treści

Wczesne życie | edytuj kod

Colfer na Gali najbardziej stu wpływowych ludzi magazynu The Time, 27 Kwietnia, 2011

Chris urodził się w miejscowości Clovis w Kalifornii. Jego rodzice to Karyn (z domu Boling) i Tim Colfer[5]. Colfer ma irlandzkich przodków, jak powiedział: „I’m very Irish, my family is all Irish and St. Patrick’s day in my house is crazy”[6]. Chris był uczony w domu przez połowę 7 klasy i całą 8, ponieważ był zastraszany w szkole[7].

W czasie nauki w Clovis East High School Colfer był związany z programem Speech & Debate, gdzie dzięki swoim wypowiedziom otrzymał kilka razy tytuł mistrza debaty, w tym został umieszczony na 9 miejscu w State Competition for Dramatic Interpretation, w klubie dramatu FFA był prezesem Writer’s Club, redaktorem czasopisma literackiego szkoły oraz kapitanem Destination ImagiNation[8]. Kiedy był w ostatniej klasie liceum, napisał scenariusz, zagrał i wyreżyserował parodię Sweeney Todd, zatytułowaną Shirley Todd[9]. Wszystkie role damskie w przedstawieniu były grane przez mężczyzn, a wszystkie role męskie były grane przez kobiety. Jedno z jego szkolnych doświadczeń zostało później wykorzystane w pisaniu scenariusza dla jego postaci granej w Glee, Kurta Hummela. Doświadczenie to polegało na odmówieniu mu zaśpiewania piosenki Defying Gravity z musicalu Wicked przez jednego z nauczycieli w szkole średniej, ponieważ jest ona zwykle śpiewana przez kobiety[10][11]. Wtedy jednak zaśpiewał tę piosenką ponieważ jego babcia, pastorka, pozwoliła mu wykonać ją w swoim kościele[10].

Kariera | edytuj kod

Colfer na Comic-Conie, lipiec 2010

Pierwszy występ, w jaki był zaangażowany to musical w teatrze po tytułem West Side Story[12].

Kiedy był młodszy, wziął także udział w produkcji po tytułem The Sound of Music jako „Kurt”.

W wieku osiemnastu lat Colfer zagrał postać Russela Fisha w filmie krótkometrażowym Russel Fish: The Sausage and Eggs Incident, w którym niezręczny nastolatek musi przejść przez Presidential Physical Fitness, by nie opuścić klasy i zmarnować szansy na naukę w Harvard University.

Chris Colfer pojawił się na gali MTV Video Music Awards 2010, która odbyła się 12 września 2010 roku.

Glee | edytuj kod

Pierwszą rolą telewizyjną Chrisa był Kurt Hummel w Glee. Colfer startował do roli Artiego Abramsa, którą ostatecznie dostał Kevin McHale. Jednak twórca serialu, Ryan Murphy, był pod takim wrażeniem Chrisa, że stworzył rolę Kurta, która była napisana specjalnie dla Colfera[13]. Na rzecz postaci Kurta została anulowana postać, która miała się nazywać Rajish, dzięki temu Hummel mógł dołączyć do obsady Glee. Kurt jest modnym gejem, który jest prześladowany w szkole nie tylko z powodu swojej orientacji, ale także z powodu przynależności do Glee Clubu.

Podczas wywiadu dla Allison Kugel Colfer powiedział: „There have been a couple of times when I have gone to Ryan Murphy and told him a couple of things that have happened to me, and then he writes it into the show. Or he’ll ask me what song I would want to sing, in this situation or in that situation. I don’t think any of us directly try to give input on the character or on the storyline, but they definitely steal things from us”[11].

W jednym z wywiadów Ryan Murphy zdradził, że Kurt ukończy Mckinley High razem z Rachel (Lea Michele) i Finnem (Cory Monteith). W 2011r. na San Diego Comic-Con, producent Brad Falchuk stwierdził, że: „because they’re graduating doesn’t mean they’re leaving the show” (to że bohaterowie kończą szkołę nie oznacza, że odejdą z obsady Glee). Potem jeszcze dodał: „it was never our plan or our intention to let them go…. They are not done with the show after this season.” (nigdy w naszych planach nie było wyeliminowanie tych postaci... Nie są one wykluczone z kolejnego sezonu serialu)[14].

Postać Hummela | edytuj kod

Chris Colfer o swojej postaci Kurcie Hummelu powiedział: „puts on a very confident, 'I’m better than you' persona, but underneath it all he’s the same anxious and scared teen everyone is/was at some point. In later episodes, he goes through an identity crisis, accepting and finding acceptance for who he is. [...] He’s a tough guy in designer clothes.” (jest bardzo pewny siebie mówiąc „Jestem lepszy niż ty”, ale pod tym wszystkim kryje się sam niepokój i przestraszony nastolatek każdy jest / był w pewnym momencie pewny siebie. W późniejszych odcinkach przechodzi kryzys tożsamości, akceptacji i znalezienia siebie, kim jest. [...] Jest twardym facetem w markowych ciuchach)[15]. Kurt jest gejem co jest powodem jego konfliktów w serialu. Colfer ma wysoką skalę głosu, jak pokazano w odcinku „Wheels”, w którym jego postać ukazuje niezwykłą zdolność (dla człowieka) śpiewu „wysokie F” (faktycznie F5). Kurt udawał jednak, że nie potrafi śpiewać, aby oszczędzić swojemu ojcu wstydu, że ma syna geja[16].

W wieku 20 lat Colfer otrzymał Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę Kurta Hummela[17]. Chris był dwa razy nominowany do Nagrody Emmy jako najlepszy aktor drugoplanowy w kategorii serial komediowy za rolę Kurta.

Piśmiennictwo i inne prace | edytuj kod

W najbliższym czasie Colfer będzie gwiazdą komediodramatu Struck by Lightning, który został stworzony z David Permut. Film opowiada historię Carsona, człowieka trafionego i zabitego przez piorun. Colfer napisał również scenariusz do tego filmu, stworzonego w czasie przerwy letniej wolnej od pracy nad Glee[18].

W dniu 8 czerwca 2011, Colfer podpisał umowę na dwie powieści dla dzieci. Pierwsza nosi tytuł The Land of Stories. Jej premiera zaplanowana jest na lato 2012 roku, jednak jesienią 2011 roku rozpoczęła się jej przedsprzedaż[19].

Życie prywatne | edytuj kod

Chris jest gejem[20]. W magazynie „Access Hollywood” wyznał, że jego rodzice akceptują jego seksualność, ale był często prześladowany w szkole[9][21][22]. Siostra Colfera, Hannah, cierpi na epilepsję i często dostaje nawet 50 napadów padaczki na godzinę[23]. Colfer wyznał, że aktorstwo pomogło mu w młodości uciec od stresu spowodowanego życiem z niepełnosprawną osobą[24]. Ma zaginioną siostrę, która nazywa się Hope Colfer. Prawdopodobnie została porwana we wczesnym jego dzieciństwie.

Dnia 18 czerwca 2010r. Chris pojawił się we Friday Night with Jonathan Ross razem z kolegami z Glee, Amber Riley i Matthew Morrison. W show pokazał swoje umiejętności z sai, które kupił na eBay i ciągle ćwiczy w swojej przyczepie. Wspomniał także, że chciałby, aby jego sai zostało użyte w serialu Glee: po raz pierwszy zostały użyte w trzecim sezonie w odcinku „I Am Unicorn” podczas występu Kurta „I’m the Greatest Star” do musicalu Funny Girl[25].

Filmografia | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

 • Glee: The Music, Volume 1 (2009)
 • Glee: The Music, Volume 2 (2009)
 • Glee: The Music, The Power of Madonna (2010)
 • Glee: The Music, Volume 3 Showstoppers (2010)
 • Glee: The Music, Journey to Regionals (2010)
 • Glee: The Music, The Rocky Horror Glee Show (2010)
 • Glee: The Music, The Christmas Album (2010)
 • Glee: The Music, Volume 4 (2010)
 • Glee: The Music, Volume 5 (2011)
 • Glee: The Music Presents the Warblers (2011)
 • Glee: The Music, Volume 6 (2011)
 • Glee: The 3D Concert Movie (Motion Picture Soundtrack) (2011)
 • Glee: The Music, Volume 7 (2011)

Nagrody i Nominacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Show Tracker. W: Los Angeles Times [on-line].
 2. According to the State of California. California Birth Index, 1905–1995. Center for Health Statistics, California Department of Health Services, Sacramento, California. Searchable at http://www.familytreelegends.com/records/39461.
 3. Ayers, Dennis: Chris Colfer, Birthday Boy. AfterElton.com, 27 maja 2010. [dostęp 1 maja 2011].
 4. The 2011 Time 100. Time Magazine. [dostęp 18 października 2011].
 5. Rick Bentley: Emmy nod 'surreal,' Clovis East grad says - Clovis: News. fresnobee.com. [dostęp 2011-11-09].
 6. tv: MSN UK. Tv.uk.msn.com, 2011-08-19. [dostęp 2011-11-09].
 7. „'Glee' cast talks of new season, how show changed them”, Manila Bulletin, October 10, 2011, Retrieved October 11, 2011.
 8. Chris Colfer on Glee wiki[martwy link] Gleewiki on Fox.com. Retrieved November 14, 2009.
 9. a b Lesley Goldberg: Just One of the Guys. Advocate.com. [dostęp 2011-11-09].
 10. a b Glee’s Chris Colfer Reveals Real-Life Story Behind Kurt’s Diva Moment People, November 12, 2009.
 11. a b Allison Kugel: Glee Star Chris Colfer Shares His Best Behind-the-Scenes Moments and Surreal Adventures. PR.com, 26 kwietnia 2010. [dostęp 28 maja 2011].
 12. Glee Does West Side Story.
 13. Shawna Malcolm. Let It Glee. „Emmy”. XXXII (3), s. 102–109, May/June 2010. North Hollywood, California: Academy of Television Arts & Sciences. ISSN 0164-3495. OCLC 4629234
 14. „Comic-Con 2011: 'Glee' Trio 'Are Not Done With the Show After This Season,' EP Says”, The Hollywood Reporter, July 24, 2011, Retrieved September 26, 2011.
 15. Jamie Steinberg: Chris Colfer – Pure Glee. Starry Constellation Magazine, May 2009. [dostęp 2 czerwca 2009].
 16. Wheels. Ryan Murphy (director, writer), Brad Falchuk (writer), Ian Brennan (writer). Glee. Fox. November 11, 2009. Odcinek 9, sezon 1.
 17. Golden Globes 2010. Goldenglobes.org. [dostęp 9 listopada 2011].
 18. Glee’s Chris Colfer Makes Leap to Big Screen for Lightning. TVGuide.com. [dostęp 8 grudnia 2010].
 19. Chris Colfer Signs Children’s Book Deal - Today’s News: Our Take. TVGuide.com, 8 czerwca 2011. [dostęp 9 listopada 2011].
 20. Handler to Colfer: „We Know You’re Gay”. W: The Advocate [on-line]. Advocate.com Editors, 4 grudnia 2009. [dostęp 4 grudnia 2009].
 21. Laura Saltman: Dish Of Salt: Who’s The Biggest Loser On ‘Glee’?. W: Access Hollywood [on-line]. [dostęp 6 grudnia 2009].
 22. Glee’s Chris Colfer Not Out After All? The Advocate, November 1, 2009.
 23. Rob Black: Hannah Colfer’s Story. W: GleeFan.com [on-line]. [dostęp 30 marca 2010].
 24. Chris Colfer (from Glee) | Trojan Vision Television. Trojanvision.com, 2010-04-18. [dostęp 2011-11-09].
 25. BBC: Chris Colfer show his sai swords skills – Friday Night With Jonathan Ross”. W: Friday Night With Jonathan Ross [on-line]. [dostęp 19 czerwca 2010].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Chris Colfer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy