Dżazirat an-Nabatat


Na mapach: 24°05′37″N 32°53′13″E/24,093611 32,886944

Dżazirat an-Nabatat w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dżazirat an-Nabatat (arab. جزيرة النباتات Geziret an-Nabatat - „wyspa roślin”; w językach europejskich znana też jako Wyspa Kitchenera) – mała (ok. 750 m długości), owalna wysepka na Nilu w bezpośrednim sąsiedztwie Asuanu w Egipcie.

Historia | edytuj kod

Wyspa ta została podarowana Lordowi Kitchenerowi w podzięce za jego usługi w czasie Kampanii Sudańskiej w latach 1896–1898.

Z pomocą Ministerstwa Irygacji, Kitchener szybko przekształcił tę małą wyspę w ogród pełen egzotycznych drzew i roślin, wśród których poprowadzone zostały chodniki. W późniejszym okresie wyspa stała się własnością rządu egipskiego i była używana jako stacja badawcza, której celem było testowanie różnych rodzajów zbóż. W chwili obecnej stacja badań biologicznych znajduje się na południowym skrawku wyspy, który jest niedostępny dla zwiedzających.

Lokalizacja | edytuj kod

Dżazirat an-Nabatat jest jedną z dwóch większych wysp na Nilu w okolicy Asuanu. Ta druga to Elefantyna. Elefantyna jest dużo większa niż Dżazirat an-Nabatat i jednocześnie znajduje się pomiędzy Dżazirat an-Nabatat a miastem Asuan, położonym na wschodnim brzegu Nilu. Dlatego też trudno jest zobaczyć mniejszą Dżazirat an-Nabatat z samego miasta.

W dzisiejszych czasach wyspa, jako całość, stanowi ogród botaniczny. Jest on szczególnie popularny wśród lokalnej ludności, a także turystów, jako miejsce, gdzie można spędzić weekendowy piknik lub popołudnie z dala od hałasów miasta. Na wyspę można dotrzeć feluką, łodzią motorową, bądź też za pomocą lokalnych promów.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dżazirat an-Nabatat" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy