Do They Know It's Christmas


Do They Know It’s Christmas? w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Do They Know It's Christmas) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Do They Know It's Christmas?singel z 1984, nagrany przez Band Aid na rzecz pomocy ofiarom klęski głodu w Etiopii. Piosenka została napisana przez Boba Geldofa i Midge'a Ure'a – producenta tego singla. Oryginalna wersja została wydana w dniu 29 listopada 1984.

Irlandzkiego piosenkarza Boba Geldofa poruszył obejrzany w 1984 roku film dokumentalny stacji BBC na temat głodu panującego w Etiopii. Wraz z frontmanem zespołu Ultravox – Midgem Urem napisali tekst piosenki namawiającej do pomocy głodującym Etiopczykom. Geldof czas antenowy swojego wywiadu w radiu BBC Radio 1 poświęcił na ogłoszenie idei powstania piosenki charytatywnej i przekonanie do niej mediów i artystów. Powstała grupa zwana Band Aid, składająca się z czołowych muzyków irlandzkich i brytyjskich.

Kolejne wersje utworu nagrano w roku 1989 (Band Aid II) z powodu kolejnej fali głodu w Etiopii i w roku 2004 (Band Aid 20) z inicjatywy Madonny z okazji 20-lecia wydania pierwotnej wersji piosenki.

17 listopada 2014 opublikowano kolejną wersję (Band Aid 30), tym razem w ramach pomocy ofiarom epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej.

Lista utworów (1984) | edytuj kod

Singel 7"
Maxi 12"

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Do They Know It's Christmas" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy