Duże Pe


Duże Pe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Duże Pe, właściwie Marcin Matuszewski (ur. 9 lipca 1981 w Warszawie[1]), znany również jako Pan Duże Pe i Grande Pe – polski raper, freestyleowiec, DJ, autor tekstów, dziennikarz i promotor muzyczny, a także agent piłkarski[2]. Laureat drugiej edycji Wielkiej Bitwy Warszawskiej. W 2011 roku znalazł się na 28. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[3]. Rok później znalazł się na 20. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys[4]. Występuje i nagrywa solowo oraz w ramach zespołów Masala i Senk Że. W przeszłości związany był również z grupami Cisza & Spokój oraz Banda Tre.

Poprzedzał występy takich wykonawców jak Guru, Lone Catalysts, DJ Vadim, Mr. Thing, Killa Kella, Rahzel, DJ Q-bert, Indy a Wich, DJ Cut Killer, Gentleman, Sizzla, Hakim, Party Ben, Loo & Placido, Kid Fresh, Pirate Soundsystem, Tittsworth, Cartel Communique, Egyptrixx, Soundhog, Baobinga, Ariel Pink's Haunted Graffiti oraz Arts The Beatdoctor & Skiggy Rapz. Matuszewski współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Doniu, Mezo, Prezes, Mista Pita, IGS czy Pięć Dwa Dębiec.

Pseudonim artystyczny muzyka ma wyrażać sprzeczność – z jednej strony Duże Pe to "Playa" – nie stroniący od zabawy gracz, wierny jednak esencji hip-hopu, jaką jest freestyle, czy braggadocio. Z drugiej – Duże Pe to "Poeta" – przytłoczony przez otaczającą go szarość i pęd dzisiejszych czasów, szukający w słowach ucieczki od zimna betonowej dżungli.

Poza działalnością artystyczną od 2009 prowadzi wytwórnię muzyczną i agencję koncertową ArtAgencja I-N-I[5].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Działalność artystyczną Matuszewski rozpoczął w 1996 roku tworząc wraz z przyjaciółmi z liceum pierwsze nieprofesjonalne nagrania[6]. Przed szerszą publicznością raper po raz pierwszy wystąpił w 2000 roku freestyleując w ramach imprezy magazynu Uwaga zorganizowanego w warszawskim klubie Kotły. Podczas występu poznał późniejszego współpracownika DJ Spoxa[6]. Latem tego samego roku muzycy założyli grupę muzyczną Cisza & Spokój. W 2001 roku Duże Pe we współpracy z Ajronem nagrał utwór zatytułowany "Elo-kwencja". W maju 2002 roku zespół Cisza & Spokój zagrał pierwszy koncert, który odbył się w warszawskim klubie Piwnica pod Harendą w ramach cyklu Konkretna Impreza. Występ spotkał się z uznaniem i przyczynił do kolejnych licznych występów. W międzyczasie zespół zrealizował kolejne utwory jednakże nie zostały one opublikowane oficjalnie.

Pod koniec 2001 roku Duże Pe nagrał utwór zatytułowany "Labirynt", który ukazał się na albumie producenckim Rico pt. Rap Propaganda. Było to pierwsze wydawnictwo na którym oficjalnie ukazał się utwór rapera. W pierwszym kwartale 2002 roku został wydany debiutancki singel formacji Cisza & Spokój zatytułowany Para Zielonej Herbaty[7]. Singel zostały wydany nakładem własnym sygnowany ToSięWytnie Records w formacie CD-R. Do każdego egzemplarza została dołączona porcja zielonej herbaty. Również w 2002 roku kolejny utwór zespołu pt. "Gorączka Sobotniej Nocy" ukazał się na kompilacji JuNouMi EP Vol. 1 prezentującej polskich podziemnych twórców hip-hopowych. Natomiast pod koniec roku ukazała się druga część kompilacji zawierająca wspólną kompozycję Cisza & Spokój i Flexxip.

W międzyczasie Matuszewski występował na koncertach freestyleowych zarówno hip-hopowych jak i reggae, gdzie poznał przyszłych członków zespołu Cinq G: Mista Pita i Radikal Irie. W 2003 roku Duże Pe poprowadził finał koncertu freestyleowego Wielka Bitwa Warszawska. Tego samego roku raper podjął współpracę z katowickim producentem IGS z którym nagrał czteroutworowe demo. Nagrania wzbudziły zainteresowanie wytwórni muzycznej UMC Records, która podpisała z muzykami kontrakt. W międzyczasie Duże Pe został zaproszony do współpracy przez Radki Irie znanego z występów w grochowskiej Transmisji. W ramach współpracy powstała dancehallowa grupa 5G, którą tworzyli ponadto Piotr "Mista Pita" Zabrodzki (keyboard), Filip "Erudejgrek" Jurczyszyn (gitara basowa) i Bartek "Ważniak" Ważny (perkusja). Początkowo podczas koncertów muzyków wspierali liczni wokaliści w tym raperzy Vienio & Pele. W 2003 roku Duże Pe został oficjalnym członkiem zespołu, który przyjął wkrótce potem nazwę Cinq G.

Pod koniec 2003 roku Duże Pe poznał twórców kolektywu Masala – Maxa Cegielskiego i Rafała Kołacińskiego. Wkrótce potem Duże Pe i Mista Pita zostali zaproszeni do nagrań album zatytułowanego Long play, który ukazał się rok później. Muzycy wystąpili w utworze pt. "Od Tarnobrzegu po Bangladesz". Matuszewski przyjął również zaproszenie Masali do występów podczas koncertów formacji. W międzyczasie raper rozpoczął współpracę z Wojciechem Konikiewiczem, który zaproponował muzykowi występ w ramach TransTechnoLogical Orchestra podczas koncertu WydRAPane Na Murach. Koncert upamiętniający wprowadzenie stanu wojennego w Polsce był ponadto transmitowany na antenie stacji telewizyjnej Polsat. 14 maja 2004 roku Duże Pe został laureatem drugiej edycji Wielkiej Bitwy Warszawskiej[8]. Natomiast w kwietniu ukazał się debiutancki album rapera zrealizowany z producentem IGS i DJ Spox zatytułowany Sinus[9][10]. Z kolei w lipcu nakładem Funkydub została wydana debiutancka płyta Cinq G – P.I.Ę.Ć.G.I.E. Panama. W międzyczasie Duże Pe rozpoczął współpracę z soundsystemem Ruff Soundz Massive grającym imprezy skoncentrowane na muzyce 2step i UK Garage.

Pod koniec 2004 roku Polskie Radio Bis zaproponowało raperowi prowadzenie autorskiej audycji muzycznej. W programie pod nazwą RadioBis:Ta Audycja zrealizowanym w konwencji live mix uczestniczył również DJ Spox. W grudniu Duże Pe wygrał charytatywny turniej freestyleowy Christmas Rappin'. W lutym 2005 roku nakładem Afterbeat ukazała się płyta projektu Banda Tre pod tym samym tytułem. W skład formacji wchodzili również Mista Pita i Lady Mocca. W marcu 2005 roku Duże Pe wziął udział w koncercie Trans-Fuzja, czyli zderzenie Rapu i Poezji, który odbył się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i transmitowany był na żywo przez Radio Bis. Jego ideą było zderzenie współczesnej polskiej poezji recytowanej przez aktorów (m.in. Magdalena Różczka, Mateusz Damięcki, Maciej Zakościelny) z freestyleowymi refleksjami na temat usłyszanych wierszy rymowanymi przez raperów na muzycznym tle stworzonym przez Orkiestrę TransTechno Logiczną Wojciecha Konikiewicza. W czerwcu również 2005 roku Duże Pe wziął udział ponownie w finale Wielkiej Bitwy Warszawskiej gdzie uzyskał 3. miejsce. Był to również ostatni oficjalny występ freestyleowy rapera. W międzyczasie zostały zarejestrowane partie wokalne na debiutancki album Cisza & Spokój. W październiku tego samego roku Michał Urbaniak zaproponował zespołowi Cinq G przygotowanie utworu na jego album, na którym współcześni artyści zaproponowali współczesne wersje piosenek Mieczysława Fogga. Jednakże w wyniku opóźnień terminu wydania albumu członkowie zespołu zdecydowali się na realizację własnego wydawnictwa z kompozycjami Fogga.

W połowie 2006 roku w związku ze zmianami w Polskim rządzie doszło do zmiany dyrektora w Polskim Radiu Bis. W wyniku zmiany na stanowisku dyrektora Radia Bis autorski program Duże Pe został zdjęty z emisji. Debiut Cisza & Spokój pod tym samym tytułem ukazał się 20 listopada 2006 roku. Natomiast 10 grudnia został wydany album Cinq G Fogga Ragga z interpretacjami utworów Fogga. Również w 2006 roku Matuszewski podjął się organizacji imprez oraz promocji freestyleu w ramach lokalnych imprez klubowych. Tego samego raper zorganizował również koncert pod nazwą Bitwa o Mokotów. Na początku 2007 roku zespół Cinq G podjął intensywne prace nad kolejnym albumem. Gotowe już utwory zostały przearanżowane i w dużym stopniu ponownie nagrane. Natomiast w lutym został wydany album Obywatele IV Świata, który uzyskał 3 miejsce w plebiscycie portalu onet.pl na krajowy alternatywny album roku. Z kolei płyta Cinq G pt. Juma ukazała się 17 września nakładem Funkydub Production. Została wydana w dwóch wersjach: regularnej jednopłytowej i rozszerzonej dwupłytowej, która zawierała również album Live! nagrany w warszawskim klubie Proxima pod koniec 2006 roku podczas jednego z koncertów zespołu. Pod koniec roku Duże Pe zaczął intensywnie występować jako DJ. Występował w klubach Jadłodajnia Filozoficzna i Obiekcie Znalezionym. Selekcja rapera początkowo opierała się o mash-up i bastard pop, a następnie reggae, rap, pop, dance, punk, electro, b-more, bassline, dubstep czy drum'n'bass. Natomiast w listopadzie Duże Pe zaprosił na trzy występy w Polsce amerykańskiego DJ Party Bena.

W maju 2008 roku zorganizował kolejne koncerty m.in. francuskiego duetu Loo & Placido, Kid Fresh, Pirate Soundsystem , Tittsworth, Cartel Communique czy Egyptrixx. 3 października 2008 roku ukazał się kolejny album kolektywu Masala na którym wystąpił Duże Pe zatytułowany Cały ten świat. W ramach promocji nagrań odbył się szereg koncertów w kraju jak i zagranicą. Wydawnictwo było rozwinięciem kierunku jaki Masala obrała na płycie Obywatele IV Świata. W lipcu 2009 Duże Pe zdecydował się na zawieszenie działań zespołu Cisza & Spokój oraz prowadzenie dalszej działalności wydawniczej pod marką TSW. Następnie rozpoczął prace nad kilkoma solowymi albumami. Pierwszy z nich to przygotowywana wspólnie z Kixnarem płyta Zapiski z życia na terytorium wroga, której premiera nakładem wydawnictwa ArtAgencja I-N-I odbyła się 15 lutego 2010[11].

Od 26 kwietnia 2010 roku prowadzi wraz z Filipem "Rudanacją" Antonowiczem audycję radiową "Cztery gramy" w Czwórce[12].

Dyskografia | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Cinq G, w sekcji Dyskografia.  Zobacz więcej w artykule Cisza & Spokój, w sekcji Dyskografia.  Zobacz więcej w artykule Masala (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.
Albumy
Notowane utwory
Inne

Teledyski | edytuj kod

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. Zestawienie miesięczne za kwiecień 2004. Lista bestsellerów przygotowywana na podstawie danych pochodzących z firm fonograficznych, opracowana przez ZPAV.

Przypisy | edytuj kod

 1. Duże Pe (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-06-01].
 2. Czat na fart (pol.). www.polityka.pl. [dostęp 2019-01-10].
 3. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 4. 20 najlepszych polskich raperów wszech czasów (pol.). www.porcys.com. [dostęp 2015-07-24].
 5. ArtAgencja I-N-I (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 6. a b Biografia Duże Pe (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-29].
 7. Duże Pe – "Para z Zielonej Herbaty" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-20].
 8. Pan Duże Pe wygrywa (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-29].
 9. Premiera płyty "Sinus" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-29].
 10. Sinus = Duże Pe + IGS + DJ Spox (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-20].
 11. Duże Pe – Zapiski Z Życia Na Terytorium Wroga (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 12. Polskie Radio Euro (pol.). www.polskieradioeuro.pl. [dostęp 2010-07-01].
 13. ZPAV – najpopularniejsze płyty w Polsce Najlepiej sprzedające się płyty w kwietniu 2004 r. (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-12-01].
 14. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Duże Pe feat. Mezo (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-17].
 15. Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2005 do nr 792 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
 16. 30 ton – lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2013-09-26].
 17. Rap Propaganda (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 18. Prezes – Rapterapia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 19. Mezo – Mezokracja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 20. Doniu – Monologimuzyka (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 21. Bravo – Hiphopowy Wypas Sylwestrowy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 22. Pepsi Music Mixer (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-10-30].
 23. Bravo – Złota Płyta Polski Hip Hop (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 24. Hiphopstacja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 25. VIVA Hip Hop vol.4 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 26. Rap Eskadra (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 27. Masala – Long Play (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-10-30].
 28. Mezo/Tabb – Wyjście Z Bloków (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 29. Jest Nas Wielu (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 30. Rap Eskadra 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 31. IGS – Na Klucz (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 32. Bla Bla – W Pracowni Słowa I Dźwięku (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 33. Dreadsquad – Dread Za Dreadem (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-10-30].
 34. DJ Frodo – Dancehall Terrorist Vol.1 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 35. Afro Kolektyw: Nowa płyta gotowa (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-29].
 36. Afro Kolektyw – Czarno Widzę (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 37. RacaStona – Znasz Nas? (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 38. Masala – Obywatele IV Świata (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-12].
 39. Agnieszka Włodarczyk – Nie Dla Oka... (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-12].
 40. Rap Eskadra 6 – Zima 2008 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 41. 5 Lat JuNouMi Records (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 42. Mezo – Dekada 1997-2007 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 43. Holdcut – Inept Vision (ang.). holdcut.bandcamp.com. [dostęp 2012-10-30].
 44. Raca/Stona – "Znasz Nas?" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 45. RacaStona – Samotność, Wolność, Pasja (Feat. DJ IKE) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 46. "Hip-Hop.pl Składanka 2008" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 47. 52 Dębiec – P-ń X (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 48. Freak of Nature – Fabryka zła (pol.). www.uwolnijmuzyke.pl. [dostęp 2012-10-30].
 49. HoldCut – Remote Vision (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 50. EMATeI/Dj Haem – Palenie Mikrofonów Nie Powoduje Wack'a Ani Choroby W Wersach (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 51. Klasiik – Dopuszczający Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 52. Holdcut – Pure & Life (ang.). holdcut.bandcamp.com. [dostęp 2012-10-30].
 53. DJ Cider – "Mixtape Vol. 1" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 54. Flint – "Radosny Futbol 2" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 55. Aura (25) – Kolekcjoner Myśli (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-12].
 56. Holdcut (pol.). www.bandcamp.com. [dostęp 2013-03-13].
 57. Zbylu – "Operacja: Sampling" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 58. Plejer - Bomby Na Mainstream (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-12].
 59. Gospel Piski, Zyski I Wytryski (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-12].
 60. Zaginiony/Skajsdelimit Legendy Płynące Z Tych Okolic (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-12].
 61. NNFOF - No Name Full Of Fame (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-12].
 62. Raca - Pamiętniki Ludzi Nienormalnych (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-12].
 63. Fala (edycja specjalna), www.empik.com [dostęp 2018-10-23]  (pol.).
 64. Duże Pe feat. Mezo Nasze Życie (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-12].
 65. Duże Pe vs Moosak - Na Raz (Senk Że Cover) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-12].
 66. Duże Pe & Moosak - Niech To Frunie (Senk Że Cover) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-12].
 67. Duże Pe vs P.A.F.F. - Wolny Czas (ref. Earl Jacob) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-12].
 68. Duże Pe x Zbylu - Uciekający Czas (Emma Dax Cover) [+ DJ Flip (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-12].
 69. Mateusz Natali: Duże Pe x Zbylu "Słowa i Muzyka" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-12].
 70. Mateusz Natali: Video Dnia: Duże Pe x Zbylu feat. Igorilla, Kfiat, Nomad, Parker, Proceente, Pudel, Skajsdelimit & DJ Flip "Wizja Emerytalna" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-12].
 71. Mateusz Natali: Waldemar Kasta, Shellerini, Duże Pe, Deep, Bas Tajpan, RY23, CNE i inni odpowiadają na "#Hot16Challenge" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2015-01-26].
 72. IGS - Taki sam jak ja (feat. Duże Pe) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-12].
 73. Krystian Krupiński: Tubas Składowski feat. Te-Tris, Duże Pe, Filip Rudanacja "Travelers" - teledysk i preorder albumu (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-12].
 74. Greenjolly, Ascetoholix, Duże Pe, Mezo, Owal/Emcedwa, 52 Dębiec - "Jest nas wielu" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-12].
 75. Piotr Zdziarstek: Duże Pe "1863 Pytania (Tribute To Traugutt)" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-12].
 76. SuperJedynki 2010: Oto nominowani! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].
Na podstawie artykułu: "Duże Pe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy