Efrem (Prosianok)


Efrem (Prosianok) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Efrem, imię świeckie Roman Wasiljewicz Prosianok (ur. 27 czerwca 1977 w Gukowie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w rodzinie robotniczej. Ukończył szkołę średnią nr 5 w rodzinnym Gukowie. Do cerkwi regularnie uczęszczał od szesnastego roku życia. W 1998 ukończył państwową akademię ekonomiczną w Rostowie, uzyskując dyplom na wydziale zarządzania i systemów informacyjnych. Od 1998 do 1999 pracował w piekarni przy Moskiewskiej Akademii Duchownej. W 1999 rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Moskwie[1].

26 marca 2004 w soborze Trójcy Świętej w kompleksie Ławry Troicko-Siergijewskiej złożył wieczyste śluby mnisze przed arcybiskupem wieriejskim Eugeniuszem, przyjmując imię Efrem na cześć św. Efrema Syryjczyka. 2 maja 2004 ten sam hierarcha wyświęcił go na hierodiakona. W tym samym roku rozpoczął studia w Moskiewskiej Akademii Duchownej, które ukończył w 2006 w trybie eksternistycznym. 5 marca 2006 został wyświęcony na hieromnicha. Został skierowany do pracy bibliotekarza w seminarium duchownym w Chabarowsku. Służył także w soborze Przemienienia Pańskiego oraz w soborze Zaśnięcia Matki Bożej w tym samym mieście. W 2008 obronił pracę kandydacką w dziedzinie teologii. W 2009 został prorektorem seminarium duchownego w Chabarowsku, otrzymał również godność ihumena[1].

5 października 2011 został nominowany na biskupa nikołajewskiego, wikariusza eparchii chabarowskiej. W związku z tym 30 października tego samego roku otrzymał godność archimandryty. 27 grudnia tego samego roku Synod zmienił wcześniejszą nominację, wyznaczając archimandrytę Efrema do przyjęcia chirotonii biskupiej z tytułem biskupa bikińskiego, także wikariusza eparchii chabarowskiej. Chirotonia biskupia odbyła się 28 stycznia 2012 w cerkwi św. Pimena Wielkiego w Moskwie z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, chabarowskiego i nadamurskiego Ignacego, arcybiskupa istrińskiego Arseniusza oraz biskupów sołniecznogorskiego Sergiusza, nikołajewskiego Arystarcha i emerytowanego biskupa wietłuskiego Arkadiusza[2].

W 2015 został ordynariuszem eparchii birobidżańskiej i kuldurskiej[1]. W 2017 r. otrzymał godność arcybiskupa[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Biogram w bazie danych Patriarchatu Moskiewskiego
  2. Святейший Патриарх Кирилл совершил Божественную литургию в храме прп. Пимена Великого в Новых Воротниках и возглавил хиротонию архимандрита Ефрема (Просянка) во епископа Бикинского


Na podstawie artykułu: "Efrem (Prosianok)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy