Ejgierdy


Ejgirdy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ejgierdy) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ejgierdy (biał. Эйгерды, Ejhierdy; ros. Эйгерды, Ejgierdy) – agromiasteczko na Białorusi, w obwodzie grodzieńskim, w rejonie iwiejskim, siedziba administracyjna sielsowietu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wieś Ejgirdy została założona przez ród Ejgirdów na początku XVII wieku, przybyły ze Żmudzi. Wchodziła wówczas w skład majątku Ejgirdowszczyzna[1], w powiecie oszmiańskim na Wileńszczyźnie, jak wynika z dokumentów korespondencji wojskowej Krzysztofa Radziwiłła z Birży na Żmudzi[2]. Założycielami wsi byli bracia Marcyn i Paweł Eygierd. Jako że Paweł zmarł 1611 pod Smoleńskiem, należy uznać, ze podwaliny wsi zostały położone przed tą datą.

Marcyn Eygierd jest wymieniany w 1628 roku, następnie wymienieni są jego czterej synowie (Zygmunt, Jerzy, Michał, Jan). Spadkobiercami wsi i majątku Eygierdowszczyzna po roku 1628 zostali trzej synowie: Zygmunt, Jerzy i Jan, gdyż Michał Eygierd jest później wymieniony jako właściciel ziemski w Inflantach i stolnik w Rzeczycy. W roku 1658 wieś w części przeszła w posagu Matyldy z Czyczynów Ejgierd, wraz ze Seliszczeniętami dla Piotra Gana herbu Rawicz. W roku 1690 posiadała dwa dymy i była własnością W. Michałowskiego. W 1735 roku majątki okolic Ejgierdów należały do: W. Michałowskiego (1,5 dymu), J. Zaleskiego (0,5 dymu), J. Ejgierda (0,5 dymu), M. Ejgirda (0,5 dymu). W roku 1762 właścicielem cząstki wsi i części Eygierdowszczyzny był Antoni Ejgird.

W XIX wieku w okolicach Ejgird oraz Juraciszek, Wiszniewa, Trab rozegrały się starcia powstańców listopadowych. W okresie dwudziestolecia międzywojennego nazwa wsi była nieustalona , ze względu na duży analfabetyzm po zaborach . W czasie II wojny światowej na wsi działała partyzantka AK. Współcześnie Białorusini nazwę wsi zapisują urzędowo Эйгерды czyli Ejgierdy , co odpowiada nazwie urzędowej w j.starobiałoruskim z czasów I RP.Po wojnie na prywatnych ziemiach utworzono kołchoz Progress Ejgierdy. W 1999 roku liczyła 111 domostw, we wsi znajduje się szkoła, klub, biblioteka, przedszkole i dwa sklepy.

Eygierdowszczyzna w XVII w. | edytuj kod

Był to majątek ziemski, następnie uległ rozdrobnieniu na przełomie XVIII i XIX wieku, w jego skład wchodziły:

  • Ejgierdy, wieś I RP – od XIX wieku Ejgirdy
  • Ejgierdy Małe, wieś I RP – od XIX wieku Ejgirdy Małe
  • Czyczynowszczyzna folwark, obecnie wieś
  • Zaleskowszczyzna folwark, obecnie wieś
  • Szokalowszczyzna folwark, dziś nie istnieje

Przypisy | edytuj kod

  1. Eygierdowszyzna indeks nr. 70 nazwa miejsca w Herbarzu Polskim autor A. Boniecki cz. 1 T- 5, str 238
  2. Eygierd W służbie hetmana i Rzeczypospolitej aut. Urszula Augustyniak wyd. 2004 r., na podst koresp. wojskowej z akt K. Radziwiłła

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ejgierdy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy