Eugen Dücker


Eugen Dücker w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Malarz nad Bałtykiem, autoportret, olej na kartonie Pejzaż z wiatrakiem, akwarela i gwasz na papierze

Eugen Dücker lub Eugène Gustav Dücker (ur. 10 lutego 1841[1] w Kuressaare, zm. 6 grudnia 1916 w Düsseldorfie) – niemiecki malarz pejzażysta urodzony w Estonii[2].

Urodził się na estońskiej wyspie Sarema w rodzinie Niemców bałtyckich. Studiował w latach 1858–1862 w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, a w 1864 przeniósł się na stałe do Düsseldorfu, gdzie przez 44 lata był wykładowcą pejzażu w tamtejszej akademii[3][4]. Wśród jego licznych uczniów byli m.in.: Max Clarenbach, Georg Macco, Fritz Overbeck, August Schlüter, Otto Serner, Otto Strützel, Willi Tillmans, Carl Wuttke, Walter Ophey, a z Polaków Włodzimierz Nałęcz[5]. W celach naukowych odbywał podróże do Holandii, Belgii, Francji i Włoch[4].

Eugen Dücker malował przede wszystkim romantyczne pejzaże, jego ulubionym tematem były wybrzeża Morza Północnego i Bałtyku oraz wrzosowiska – krajobraz północnej części Niemiec[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Według kalendarza juliańskiego 29 stycznia: Eugen Dücker – a short biography (ang.)
  2. Estonian Artists – Baltic Art (ang.)
  3. Walter Ophey biography (ang.)
  4. a b c Schilderkunst (niderl.)
  5. Sztuka.pl – Mistrzowie mniej znani. (pol.). [dostęp 05.03.2009].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Eugen Dücker" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy