Eupodophis


Eupodophis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eupodophisrodzaj wczesnego węża żyjącego w późnej kredzie, około 90 mln lat temu. Eupodophis descouensi, gatunek typowy rodzaju, ze względu na występowanie u jego przedstawicieli dwóch tylnych kończyn, uznawany jest za formę przejściową pomiędzy jaszczurkami a beznogimi wężami[1].

Holotyp Eupodophis został odkryty w datowanych na około 92 mln lat (cenoman) skałach wapiennych w pobliżu wioski al-Nammoura w Libanie. Odnaleziony osobnik mierzył około 88,5 cm długości. Został opisany przez Rage'a i Escuilliégo w 2000 roku[2][1].

Szkielet był analizowany przy użyciu synchrotronowych promieni rentgenowskich w Europejskim Ośrodku Synchrotronu Atomowego w Grenoble[3][4]. Ustalono, że kończyna węża, którego szkielet badano, była długa na około 2 cm. Wyszczególniono w niej kość strzałkową, udową oraz piszczel. Według naukowców kończyny były już u Eupodophis narządami szczątkowymi i nie były dla węża przydatne[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Jonathan Amos: Ancient serpent shows its leg (ang.). BBC News. [dostęp 6 marca 2009].
  2. J. C. Rage, F. Escuillié. Un nouveau serpent bipède du Cénomanien (Crétacé). Implications phylétiques. „C. R. Acad. Sci. Paris Earth Sci.”. 330, s. 513–520, 2000 (fr.). 
  3. Roger Highfield: Synchrotron X rays 'see' inside fossils (ang.). Telegraph. [dostęp 6 marca 2009].
  4. a b Fossilized Snake With Two Legs Found (ang.). redOrbit. [dostęp 6 marca 2009].
Na podstawie artykułu: "Eupodophis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy