Gurudwara


Gurudwara w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Złota Świątynia w Amritsarze Gurdwara w Delhi Wnętrze gurdwary w Polsce

Gurudwara (język hindi: गुरुद्वारा gurudvārā, Gurdwara, z języka pendżabskiego: ਗੁਰਦੁਆਰਾ gurduārā lub ਗੁਰਦਵਾਰਾ gurdwārā, dosłownie "brama do Guru (Boga)") – ogólne określenie na świątynię sikhijską. Ponieważ pierwsze gurdwary powstawały w warunkach silnej presji ze strony islamu, a sikhizm w założeniu miał pogodzić zwaśnionych hindusów i muzułmanów, w przeciwieństwie do typowych świątyń hinduistycznych w gurudwarze nie ma wizerunków bóstwa i świętych, natomiast na honorowym podwyższeniu, zwanym tacht (dosłownie "tron"), spoczywa Sri Guru Granth Sahib, święta księga sikhizmu.

Rytuały w gurudwarze są bardzo proste, polegają na indywidualnej modlitwie, śpiewaniu kirtanów oraz 48-godzinnej recytacji całej świętej księgi. Zwyczajowo wiernym rozdaje się tzw. parszad - poświęcony pokarm, przygotowany w przyświątynnej kuchni.

Osoby innych religii są mile widziane, lecz wszystkich obowiązuje kilka zasad: zdjęcie obuwia, nakrycie głowy, obmycie rąk i zakaz wnoszenia papierosów.

Spis treści

Ciekawostki | edytuj kod

Gurudwary znajdują się również w Europie, jest także w Polsce w Raszynie pod Warszawą - nosi nazwę Gurudwara Singh Sabha[1].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Owen Cole W., Sambhi, Piara Singh:Sikhowie. Wiara i życie, Wydawnictwo Łódzkie 1987, ​ISBN 83-218-0619-8

Przypisy | edytuj kod

  1. Gurudwara Singh Sabha, Warshaw, Poland - Address and Information from Gurudwara.Net
Na podstawie artykułu: "Gurudwara" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy