Hala Jaworzyna (Beskid Sądecki)


Hala Jaworzyna (Beskid Sądecki) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Hala Jaworzyna Murowana kapliczka na Hali Jaworzyna

Hala Jaworzyna – dawna hala (w rozumieniu pasterskim) na głównym grzbiecie i południowych podgrzbietowych stokach Pasma Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Ma długość ok. 1,5 km i położona jest na wysokości 840-969 m. Rozpoczyna się po zachodniej stronie od grzbietu Zadnich Gór i ciągnie jeszcze na wschód od szczytu Jaworzyny Kokuszczańskiej (969 m). Dawniej były tutaj duże łąki i pastwiska, w niektórych miejscach były także pola uprawne. Jeszcze obecnie ok. 300 m na południe od szczytu Jaworzyny Kokuszańskiej istnieje jedno gospodarstwo rolne, które nigdy nie miało i nie ma prądu elektrycznego. Należy do osiedla Łazisko (miejscowość Kokuszka).

Pod szczytem Jaworzyny Kokuszczańskiej pod kępą buków znajduje się murowana z kamienia kapliczka, a w niej szopka betlejemska wykonana przez ludowego artystę – Józefa Grucela z Ochotnicy Dolnej w Gorcach. Obok niej umieszczono krzyż i kamienny ołtarz.

Od dawna nieużytkowana hala zarasta borówczyskami i lasem, i obecnie poprzerywana już jest kępami zarośli. Dobrze widać Makowicę i boczny grzbiet odchodzący od szczytu Hali Pisanej do doliny Popradu.

Szlaki turystyczne | edytuj kod

– znakowany czerwono Główny Szlak Beskidzki na odcinku pomiędzy Rytrem a Jaworzyną Krynicką.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2007. ISBN 978-83-89188-65-6.
  2. Beskid Sądecki. Mapa 1:50 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „Wit” s.c.. ISBN 83-915737-3-7.
  3. TERYT. [dostęp 2010-07-17].
Hala Jaworzyna i widok wschodnią stronę
Na podstawie artykułu: "Hala Jaworzyna (Beskid Sądecki)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy