Hans Christian Ørsted


Hans Christian Ørsted w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hans Christian Ørsted (hans kʰʁæstjan ˈɶɐ̯stɛð, spotykana jest też pisownia Oersted; ur. 14 sierpnia 1777 w Rudkøbing, zm. 9 marca 1851 w Kopenhadze) – duński fizyk i chemik, najbardziej znany z odkrycia zjawiska elektromagnetyzmu. W prostym eksperymencie pokazał, że igła kompasu odchyla się pod wpływem prądu w przewodzie[1].

Według niektórych źródeł w 1825 roku jako pierwszy wyprodukował aluminium (inne źródła podają, że był to Friedrich Wöhler w 1827).

Pomnik Ørsteda w Ørstedsparken, Kopenhaga

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ørsted urodził się jako syn aptekarza Sørena Christiana Ørsteda. Pomoc ojcu przy pracy w aptece wzbudziła w nim zainteresowanie do nauki. Głównie uczył się sam i w 1793 zdawał egzamin wstępny na Uniwersytecie Kopenhaskim. Został przyjęty, studiował nauki przyrodnicze i farmację. W 1799 roku uzyskał tytuł doktora. Praca doktorska O architektonice natury metafizycznej była poświęcona filozofii natury Kanta.

Obserwacje i odkrycia | edytuj kod

Hans Christian Ørsted, Der Geist in der Natur, 1854

W 1820 roku Ørsted obserwował podczas wykładu, jak igła kompasu odchyla się pod wpływem prądu w przewodzie i tym samym odkrył zjawisko oddziaływania elektromagnetycznego[1]. W tym samym roku skonstruował piezometr. Na jego cześć jednostkę natężenia pola magnetycznego w układzie CGS nazwano ersted.

Przeprowadził wiele badań nad właściwościami cieczy i gazów, w których najbardziej interesował się ich ściśliwością.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Wróblewski i Zakrzewski 1984 ↓, s. 65.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Hans Christian Ørsted" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy