Horoskop


Horoskop w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Horoskop Albrechta Wallensteina postawiony przez Johannesa Keplera w 1608

Horoskop (z greki: podglądanie godziny; hora – godzina; skopein – zaglądać, podglądać, podpatrywać) – w astrologii przepowiednia lub charakterystyka danej osoby, czy też wydarzenia, sporządzona na podstawie układu ciał niebieskich według daty, godziny i miejsca.

Iluzję skuteczności horoskopów tłumaczy się efektem Barnuma i innymi błędami poznawczymi[1][2]. Tworzenie horoskopów jest dziedziną pseudonaukową.

Spis treści

Horoskop dziś | edytuj kod

Podobnie jak inne metody wróżbiarskie, horoskopy nie są uznawane przez współczesną naukę, a ich krytycy często zauważają, że wiele horoskopów wykorzystuje tendencyjność poznawczą i celowo ogólnikowe sformułowania, by stworzyć iluzję skuteczności (patrz: Efekt Forera). Mimo tego horoskopy cieszą się dużą popularnością.

Większość publikowanych dziś horoskopów w prasie kolorowej jest jedynie formą zabawy, ma charakter ogólny i dotyczy znacznych grup populacji uszeregowanych według daty urodzenia (zwykle w powiązaniu ze znakiem Zodiaku, to jest odcinkiem ekliptyki). Ich autorami bywają osoby całkowicie nieznające się na astrologii.

Współcześni astrolodzy zajmują się, jak przed wiekami, przede wszystkim wykreślaniem i interpretacją horoskopów indywidualnych dla poszczególnych osób. Znajdują się w nim pozycje wszystkich planet oraz wiele dodatkowych punktów, np.: Domy (związane z godziną i miejscem urodzenia). Dodawane są niekiedy również nowo odkryte planetoidy i asteroidy, których znaczenie astrolodzy starają się stopniowo ustalić drogą dedukcji, korzystając przy tym m.in. z dostępnych w Internecie obszernych baz danych.

Obliczenia | edytuj kod

Do obliczenia horoskopu potrzebne są następujące dane:

Horoskop osób urodzonych w tym samym dniu może różnić się radykalnie, biorąc pod uwagę położenie ciał niebieskich w domach Zodiaku, aspektami czyli odległościami kątowymi planet względem siebie.

Horoskop a religia | edytuj kod

  • W chrześcijaństwie wiara w informacje z horoskopów jest grzechem, ponieważ zdarzenia mające się przytrafić człowiekowi zna tylko Bóg, a ich odgadnięcie przez istotę cielesną wymaga interwencji Ducha Świętego. Horoskop przyjmuje natomiast, że los ludzi zapisany jest w ciałach niebieskich i z ich obserwacji można niektóre informacje odczytać. Wiara w horoskopy to poważne złamanie pierwszego przykazania dekalogu.
    Pismo Święte wypowiada się w tej sprawie następująco:
  • W hinduizmie astrologia wedyjska jest nauką postrzegania wpływu wyższej siły na istotę ludzką i Wszechświat. Według prawa karmy horoskop jest interpretacją skutków naszych działań w obecnym i przeszłych życiach.

Znani astrolodzy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Astrologowie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Nick Allum. What Makes Some People Think Astrology Is Scientific?. „Science Communication”. 3 (33), wrzesień 2011. DOI: 10.1177/1075547010389819
  2. Hansson 2017 ↓.
  3. Iz 47, 13-14
  4. Vedanta-sutra (2.1.34)

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (astrologia):
Na podstawie artykułu: "Horoskop" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy