Jaworzyna Porębska


Jaworzyna Porębska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jaworzyna Porębska i widok na północny wschód Jaworzyna Porębska i widok na północny zachód

Jaworzyna Porębska – polana podwierzchołkowa na północnym grzbiecie Tobołczyka (969 m) w Gorcach[1]. Nazwa polany wskazuje, że dawniej rosły tutaj jawory, obecnie jednak Tobołów porastają lasy głównie świerkowe. Drugi człon nazwy pochodzi od miejscowości Poręba Górna, do której należy ta polana.

Z polany widoki na północną stronę, na Beskid Wyspowy i Beskid Makowski. Dawniej polana była intensywnie użytkowana, szczególnie od połowy XIX w. do II wojny światowej, gdy Podhale było przeludnione i rolniczo wykorzystywany był każdy skrawek ziemi. Po II wojnie światowej jednak, a szczególnie od lat 80. pasterstwo w Gorcach zaczęło się załamywać (z przyczyn ekonomicznych). Dawno niewypasana polana znacznie już zarosła borówczyskami i młodymi świerkami i jej los wydaje się już przesądzony – w wyniku naturalnej sukcesji ekologicznej zarośnie lasem, jak wiele innych gorczańskich polan[2]. Znajduje się poza obszarem Gorczańskiego Parku Narodowego, nie ma więc szans na objęcie jej czynną ochroną (by nie zarosły lasem park kosi niektóre polany na swoim obszarze)[1][2].

W górnej części polany znajduje się kryty blachą i dość nowy szałas. W 2011 r. jest on już jednak zamknięty i nieczynny. Poniżej, po zachodniej stronie grzbietu znajduje się pojedynczy dom. Obok polany prowadzi szlak turystyczny z Koninek na Tobołów. Idąc nim należy zachować ostrożność. Na stokach Tobołowa i Tobolczyka bowiem poprowadzono kilka tras zjazdowych dla kolarzy górskich, którzy tutaj trenują m.in. zjazd na szybkość (freeride) i w niektórych miejscach ich tor zjazdowy przecina szlak turystyki pieszej. Jedna z tras zjazdowych kolarzy prowadzi skrajem górnej części Jaworzyny Porębskiej i są na niej drewniane podesty do skoków kolarskich[3].

Szlaki turystyki pieszej | edytuj kod

– zielony: Koninki – Tobołów – Polana SuhoraObidowiec. Czas przejścia: 2:30 h, ↓ 1:45 h..

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.
  2. a b Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  3. Koninki - raj dla rowerzystów. [dostęp 2011-07-19].
Na podstawie artykułu: "Jaworzyna Porębska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy