Justyna Reczeniedi


Justyna Reczeniedi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Justyna Reczeniedi – urodzona w Warszawie, polska śpiewaczka (sopran liryczno-koloraturowy), skrzypaczka, polonistka, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy).

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się w Warszawie. Ukończyła Państwową Podstawowa Szkołę Muzyczną nr 1 im. E. Młynarskiego w Warszawie a następnie Państwową Szkołę Muzyczną im. F. Chopina II stopnia na dwóch wydziałach. Dzięki temu w 1998 otrzymała dyplom muzyka instrumentalisty (skrzypce) oraz muzyka wokalisty (śpiew solowy)[1]. Była ostatnią uczennicą legendarnej Bogny Sokorskiej „Słowika Warszawy”, pozostając pod opieką artystyczną jej córki Jagny Sokorskiej-Kwika. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Zdzisławy Donat (dyplom z wyróżnieniem) oraz Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale filologii polskiej. Od 2004 solistka Warszawskiej Opery Kameralnej.

Nagrała następujące płyty fonograficzne:

 • „Tam mnie znajdziesz”,
 • „Najpiękniejsze arie operowe na sopran liryczno-koloraturowy”,
 • „Szczęśliwi”,
 • „Pomiędzy światem a nami” (z Jerzym Zelnikiem do poezji ks. Jana Twardowskiego),
 • „Święta z kolędą”(z Krystianem Adamem Krzeszowiakiem, dla EMI Classics),
 • "Pamięci Bogny i Jerzego Sokorskich (pieśni Jerzego Sokorskiego).

Występowała na wielu prestiżowych scenach, w teatrach i filharmoniach na terenie kraju i poza granicami, m.in. w Tokio Opera City i Orchard Hall w Japonii, Narodowej Operze w Rydze, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze na Zamku w Szczecinie, Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz w Hiszpanii, Kanadzie, Grecji, Libanie, Austrii, Niemczech i na Węgrzech. Kreowała takie role jak Gilda w „Rigoletto” i Violetta Valery w „Traviacie” Verdiego, Despina i Fiordiligi w „Cosi fan tutte” Mozarta, Eugenia w „Il filosofo di Campagna” Galuppiego, Basia w „Krakowiakach i góralach” Kurpińskiego, Adela w „Zemście nietoperza” i in. Z powodzeniem obraca się w różnych stylach muzycznych od opery i oratorium poprzez operetkę, musical, muzykę filmową, repertuar Anny German oraz poezję śpiewaną.

Jest autorką biografii swojej maestry „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie” (Wydawnictwo Novae Res 2011)[2] oraz opowiadań pt. „Spotkania” (Anagram 2012)[3], a także monografii „Stanisław Gruszczyński. Dzieje króla tenorów” (Fundacja im. Z. Noskowskiego 2013)[4].

Współpracuje z reżyserem Maciejem Michalskim, który jest prekursorem połączenia współczesnego obrazu z klasycznym śpiewem w formie wideoklipu. Zagrała w jego filmie „Kanadyjskie sukienki” u boku Ewy Kasprzyk i Justyny Steczkowskiej[5]. Od lutego 2009 jest współprowadzącą (wraz z mężem Gáborem Fekete de Reczenied) audycję radiową „Za kulisami oper i sal koncertowych” w Radiu Bogoria[6]. Osiągnięciem artystki jest realizacja projektu CO-OPERA, pod patronatem wybitnej śpiewaczki Teresy Żylis-Gary, wraz z polskim tenorem Krystianem Adamem Krzeszowiakiem do muzyki Marcina Nierubca i poezji Michała Zabłockiego[7].

Mieszka w Milanówku.

Nagrody | edytuj kod

Laureatka konkursów wokalnych w Polsce, Austrii i we Włoszech (II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym dla Młodych Sopranów im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, I nagroda i kilka nagród specjalnych na Drugim Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im.Iwony Borowickiej w Krakowie, III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Nico Dostala w Wiedniu, III nagroda na Międzynarodowym Konkursie dla Śpiewaków Operowych w Basciano)[7][8].

Przypisy | edytuj kod

 1. Biogram na stronie kulturalna.warszawa.pl. [dostęp 2014-03-03].
 2. Opis książki na portalu biblionetka.pl. [dostęp 2014-03-03].
 3. Justyna Reczeniedi: Spotkania. Warszawa: Anagram, 2012. ISBN 978-83-60422-27-4.
 4. O premierze książki „Stanisław Gruszczyński. Dzieje króla tenorów” na stronie spacein.pl biblionetka.pl. [dostęp 2014-03-03].
 5. Obsada filmu „Kanadyjskie sukienki” na portalu filmweb.pl. [dostęp 2014-03-03].
 6. Biogram na stronie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. [dostęp 2014-03-03].
 7. a b Informacje z oficjalnej strony Justyny Reczeniedi. [dostęp 2014-03-03].
 8. Relacja z Drugiego Konkursu Wokalnego im. I. Borowickiej. [dostęp 2014-03-03].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Justyna Reczeniedi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy