Kastos


Na mapach: 38°34′21,36″N 20°54′46,15″E/38,572600 20,912820

Kastos w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kastos (gr. Καστός) – grecka wyspa położona w archipelagu Wysp Jońskich, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Wyspy Jońskie, w jednostce regionalnej Leukada, w gminie Leukada.

Do końca 2010 roku należała do prefektury w Lefkas, a do połowy lat 70. XX wieku wyspa administracyjnie należała do prefektury w Kefalini.

Populacja wyspy wynosi 80 osób. Najbliżej położoną wyspą jest Kalamos oddalona od wyspy o 5 km. Na Kastos znajduje się szkoła, kościół oraz plac. Najbliższe gimnazjum oraz liceum znajduje się w jednostce regionalnej Etolia-Akarnania, choć większość uczniów uczęszcza do szkół położonych w Nidri[potrzebny przypis].

Zmiany populacji wyspy | edytuj kod

Geografia | edytuj kod

Na wyspie znajduje się zaledwie jedna miejscowość – Kastos. Głównym zajęciem większości mieszkańców jest rybołówstwo. Na najbliżej położoną Kalamos najłatwiej dostać się ze wschodniego krańca Kastos. Długość wyspy Kastos wynosi 7 |km, szerokość 800 m, a powierzchnia 5,90 km². Najwyższy szczyt na wyspie wznosi się na 142 n.p.m.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kastos" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy