Kinga Zielińska


Kinga Zielińska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kinga Zielińska (ur. 6 marca 1988 w Świdniku) – polska siatkarka, grająca na pozycji przyjmującej w PSPS Chemiku Police. Była reprezentantka kraju juniorek. Obecnie występuje w kadrze B.

Kinga Zielińska zaczęła trenować siatkówkę w TPS-ie Lublin. Potem w 2004 roku trafiła do Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Podczas gry często otrzymywała powołania do kadry juniorskiej. Wraz z reprezentacją była m.in. na Mistrzostwach Świata w 2007 roku. Po zdaniu matury przeniosła się do AZS-u AWF-u Poznań. W klubie była tylko rezerwową, lecz gdy wchodziła z ławki rezerwowej odmieniała losy meczu[1]. W sezonie 2008/2009 miała grać w KPSK Stali Mielec. Siatkarka, po podpisaniu umowy nie pojawiła się jednak w Mielcu i zaczęła trenować z Centrostalem[2]. Bowiem jej poprzedni klub z Poznania nie wywiązał się ze wszystkich zobowiązań finansowych wobec jej macierzystego klubu – TPS-u Lublin. Stała się zatem ponownie zawodniczką lubelskiego klubu, z którym porozumiał się Centrostal[3]. W Bydgoszczy spędziła trzy sezony. Rozegrała ponad czterdzieści meczów w najwyższej klasie rozgrywek w Polsce[4]. Zdobywała doświadczenie nie tylko w PlusLidze Kobiet, ale także w europejskich pucharach. W czerwcu 2011 roku podpisła kontrakt z zespołem KS Piecobiogaz Murowana Goślina[5]. Od 2 stycznia 2012 zawodniczka PSPS Chemika Police.

Wystąpiła z reprezentacją Polski B podczas XXVI Letniej Uniwersjady (2011), zajmując z drużyną 5 miejsce. W turnieju zagrała we wszystkich meczach – z Kanadą (3:0), Francją (3:0), Tajwanem (3:0), Japonią (1:3), Tajlandią (3:0) i Ukrainą (3:2 – wyjściowa szóstka).

Spis treści

Kluby | edytuj kod

Sukcesy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ordak i Zielińska wzmocnią Stal Mielec (pol.). www.sportowefakty.pl. [dostęp 30 lipca 2011].
  2. Kinga Zielińska jednak w Bydgoszczy (pol.). www.sportowefakty.pl. [dostęp 30 lipca 2011].
  3. Dyskwalifikacja Kingi Zielińskiej (pol.). www.sportowefakty.pl. [dostęp 30 lipca 2011].
  4. Stytystyki Kingi Zielińskiej (pol.). www.plusliga-kobiet.pl. [dostęp 30 lipca 2011].
  5. PTPS Piła czeka na liderkę z Kuby, a Murowana Goślina na awans (pol.). www.gloswielkopolski.pl. [dostęp 30 lipca 2011].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kinga Zielińska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy