Kołatek uparty


Kołatek uparty w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kołatek uparty[2], kołatek mieszkaniowy[3] (Hadrobregmus pertinax) – gatunek chrząszczy z rodziny kołatkowatych.

Chrząszcz o ciele długości od 4 do 4,5 mm, ubarwiony czarnobrunatnie, krótko i skąpo owłosiony. Czułki zbudowane są z 11 członów, z których trzy ostatnie są u samców znacznie dłuższe niż u samic. Przedplecze ma rozwarte przednie kąty o zaokrąglonych wierzchołkach i przylegające do pokryw, ostre kąty tylne. Nasada przedplecza jest niezwężona a w tylnej jego części żółte owłosienie występuje tylko w kątach zewnętrznych. Przednią część podłużnego wzgórka na przedpleczu dzieli wgłębienie. Głębokie wyżłobienie biegnie przez całe śródpiersie i przód zapiersia. Pokrywy mają rzędy o połowę węższe od międzyrzędów. Środkowe części sternitów odwłoka od drugiego do piątego są ze sobą pozrastane[2].

Larwy żerują w porażonym grzybami bielu. Samice składają jaja w szczeliny drewna jak i stare otwory wylotowe, w związku z czym w jedynym jego fragmencie rozwijać się może wiele pokoleń. Do przepoczwarczenia dochodzi jesienią, ale imagines opuszczają komory poczwarkowe dopiero wiosną. Gatunek notowany jako groźny szkodnik wtórny drewna budowlanego[4].

Owad ten zamieszkuje wszystkie kraje Europy, Kaukaz, Syberię i Daleki Wschód[2][4]. Na Półwyspie Fennoskandzkim sięga na północ daleko za koło podbiegunowe[4].

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Hadrobregmus pertinax (Linnaeus 1758). Fauna Europaea, Version 1.3, 19.04.2007. [dostęp 2009-04-03].
  2. a b c Jan Dominik: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 41 Kołatki – Anobiidae. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Polski Związek Entomologiczny, 1955, s. 40-45.
  3. MałgorzataM. Bogacz-Walska MałgorzataM., Główne przyczyny niszczenia materiałów archiwalnych, „Archeon”, 99, Warszawa 1998, s. 109-121 .
  4. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Dermestoidea, Bostrichoidea, Cleroidea i Lymexyloidea. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (11), 1986. 
Na podstawie artykułu: "Kołatek uparty" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy