Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Palczewie


Na mapach: 54°10′01,6″N 18°51′22,5″E/54,167111 18,856250

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Palczewie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Palczewie – drewniany rzymskokatolicki kościół filialny, pw. Matki Bożej Częstochowskiej, zbudowany w 1712 w miejscowości Palczewo.

To jedyny zachowany drewniany kościół na Żuławach[2].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kościół zbudowali w 1712 mennonici, holenderscy osadnicy, którzy gospodarowali wtedy na Żuławach. W latach 1870. dodano sygnaturkę. W XVIII w. pokryty był to strzechą[3]. Kościół do 1949 służył społeczności ewangelickiej. Następnie został przejęty przez rzymskich katolików, poświęcony 13 listopada 1949 pw. Matki Bożej Częstochowskiej i ustanowiony jako filialny parafii św. Katarzyny w Borętach. Taką funkcję spełnia do dzisiaj. W 2007 przeszedł gruntowna konserwację. Wymieniono wtedy część belek ścian zewnętrznych, szalowanie szczytów i gontowe pokrycie. Wewnątrz odsłonięto barokową polichromię prospektu organowego, empory i ławek, przywrócono pierwotny kolor stropu, zrekonstruowano brakujące elementy rzeźbiarskie i uzupełniono złocenia. Na ścianie południowej zrekonstruowano kwatery boazeryjne i odtworzono malowidła na podstawie pierwowzoru ze ściany północnej. Za te prace w 2008 kościół wyróżniono w konkursie Zabytek Zadbany[2].

Architektura i wyposażenie | edytuj kod

Jest to budowla drewniana bezstylowa, konstrukcji zrębowej, orientowana. Wzniesiona na rzucie prostokąta (12 x 8 m), z niewielką kruchtą od zachodu. Dach dwuspadowy pokryty gontem z niewielką sygnaturką kryta blachą miedzianą we wschodniej części kalenicy. Na ścianach południowej i północnej rząd czterech okienek umieszczonych wysoko pod okapem dachu, a na elewacjach frontowej i tylnej niewielkie okienka w partiach szczytowych[2].

Wnętrze salowe, z wydzielonym od wschodu niewielkim aneksem zakrystyjnym i deskowym pułapem osłaniającym więźbę dachową. Pozioma belka stężająca konstrukcję pełni funkcję belki tęczowej wydzielającej część prezbiterialną. Barwne polichromie w typie ludowego baroku z przedstawieniami figuralnymi i ornamentalnymi pokrywają ściany, emporę, drzwi, prospekt organowy, a nawet ławki. Barokowe wyposażenie obejmuje ołtarz główny z 1754, kazalnicę będącą wcześniej elementem ołtarza kazalnicowego, Grupą Ukrzyżowania na belce tęczowej, wiszącą pod sufitem figurę anioła, świecznika sześcioramiennego i pochodzący z 1686 prospekt organowy z instrumentem z 1909[2][3][4].

Otoczenie | edytuj kod

Obok kościoła dzwonnica otwarta, na słupach metalowych, kryta daszkiem dwuspadowym[4].

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie. 2018-09-30. [dostęp 2018-01-29].
  2. a b c d Palczewo – Kościół ewangelicki, obecnie rzym.-kat. pw. MB Częstochowskiej. Zabytek.pl, strona internetowa. [dostęp 2018-01-29].
  3. a b Palczewo gm. Ostaszewo. Unikalny, drewniany kościół został odnowiony. Na stronie internetowej warszawa.naszemiasto.pl, 2008-05-09. [dostęp 2018-01-29].
  4. a b Palczewo. Kościoły drewniane, strona internetowa. [dostęp 2018-01-29].
Na podstawie artykułu: "Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Palczewie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy