Kościół Niepokalanego Serca Maryi i Matki Bożej Ostrobramskiej w Białymstoku


Na mapach: 53°06′38″N 23°12′34″E/53,110556 23,209444

Kościół Niepokalanego Serca Maryi i Matki Bożej Ostrobramskiej w Białymstoku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Niepokalanego Serca Maryi i Matki Bożej Ostrobramskiej w Białymstoku – jeden z białostockich rzymskokatolickich kościołów parafialnych. Należy do dekanatu Białystok - Dojlidy. Mieści się przy ulicy księdza Stanisława Suchowolca, w dzielnicy Dojlidy.

Historia | edytuj kod

Przed wybudowaniem kościoła Niepokalanego Serca Maryi i Matki Bożej Ostrobramskiej, prawie na tym samym miejscu, stała drewniana cerkiew pounicka[2] pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i proroka Eliasza, zbudowana w 1727 r. z fundacji rodu Radziwiłłów[3]. Świątynia służyła katolikom obrządku wschodniegounitom – do roku 1842, następnie obiekt przekazano prawosławnym. W 1919 r. cerkiew przejął Kościół rzymskokatolicki zmieniając jej wezwanie na Matki Bożej Ostrobramskiej. Niemal trzystuletnią świątynię użytkowano do lat 50-ych XX wieku, kiedy podjęto decyzję o jej rozbiórce.

W 1947 roku ksiądz proboszcz Antoni Lewosz rozpoczął starania o budowę nowej świątyni w Dojlidach. Projekt świątyni został sporządzony przez białostockiego architekta Stanisława Bukowskiego. Budowla została wzniesiona w latach 1949-1955. W dniu 28 sierpnia 1955 roku świątynia została konsekrowana przez biskupa Władysława Suszyńskiego.

Jest to kościół o dwóch nawach, silnie zgeometryzowany, posiada swoistą dekorację, architekturą nawiązuje do modernizmu dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki swej architekturze jest jedną z ciekawszych budowli, wybudowanych w tym okresie w Polsce. W latach 90. XX wieku, dzięki staraniom księdza proboszcza Stanisława Zdziecha, budowla została wyremontowana i została zmieniona aranżacja wnętrza. To właśnie w tym kościele odprawiał Msze święte za Ojczyznę ksiądz Stanisław Suchowolec, będący wikariuszem parafii, zamordowany w 1989 prawdopodobnie przez Służbę Bezpieczeństwa[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. podlaskiego. [dostęp 2013-02-13].
  2. Historia parafii. Parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku.
  3. Historia parafii. Parafia pw. proroka Eliasza w Białymstoku.
  4. Parafia Niepokalanego Serca Maryi. Archidiecezja białostocka. [dostęp 2013-02-13].
Na podstawie artykułu: "Kościół Niepokalanego Serca Maryi i Matki Bożej Ostrobramskiej w Białymstoku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy