Komitety Polskiej Akademii Nauk


Komitety Polskiej Akademii Nauk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komitety Polskiej Akademii Nauk – ciała kolegialne Polskiej Akademii Nauk grupujące członków Akademii w obrębie określonej dyscypliny nauki lub dyscyplin pokrewnych i ułatwiające ich współpracę. Członkami komitetów naukowych PAN oprócz członków Akademii są wybitni naukowcy danej dyscypliny reprezentujący szkoły wyższe, placówki naukowe PAN, instytuty zaplecza naukowo-badawczego resortów oraz przedstawiciele innych instytucji i organizacji o charakterze gospodarczym i społecznym.

Spis treści

Struktura komitetów PAN | edytuj kod

Komitety PAN dzielą się na trzy podstawowe grupy, naukowe, problemowe i narodowe. Komitety naukowe są podstawową i największą grupą. Są one przypisane do poszczególnych Wydziałów Akademii. Zasadniczym zadaniem komitetów naukowych jest oddziaływanie na rozwój w skali kraju dyscypliny naukowej, którą się zajmują oraz integrowanie ośrodków i środowisk naukowych. Komitety problemowe tworzone są przez Prezydium Akademii na okres jego kadencji w zależności od bieżących potrzeb. Komitet problemowy może działać przy Prezydium PAN albo przy określonym Wydziale. Komitety narodowe powoływane są w celu utrzymania i rozwijania współpracy z międzynarodowymi organizacjami naukowymi. Funkcja komitetu narodowego może być powierzona odpowiedniemu komitetowi naukowemu lub problemowemu.

W kadencji 2011–2014 Zgromadzenie ogólne PAN powołało 95 komitetów naukowych oraz 9 komitetów problemowych (w tym 3 rady o statusie komitetu). Strukturę komitetów naukowych i problemowych PAN zestawiono poniżej w formie tabelarycznej.

Komitety naukowe PAN | edytuj kod

Komitety problemowe PAN | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Komitety Polskiej Akademii Nauk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy