Królewna Śnieżka (Dawno, dawno temu)


Mary Margaret Blanchard w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Królewna Śnieżka (Dawno, dawno temu)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Królewna Śnieżka / Mary Margaret Blanchard – postać fikcyjna. Główna bohaterka serialu „Dawno, dawno temu”. Gra ją Ginnifer Goodwin.

Spis treści

Przeszłość | edytuj kod

Młodość w pałacu | edytuj kod

Księżniczka

Śnieżka urodziła się w rodzinie królewskiej, matki Evy z północnego królestwa i ojca Leopolda. Śnieżka wyrosła na dziewczynę rozpieszczoną i butną[4].

Także ciekawską, ponieważ pewnego dnia podsłuchała jak służące rozmawiały o legendzie Meduzy, potwora zamieniającego ludzi w kamień jednym spojrzeniem[5].

Śmierć matki

Królowa Eva, wraz z narodzinami córki, zmieniła się. Nauki o szacunku do drugiej osoby i służeniu innym starała się teraz wpoić 8-letniej córce, przy okazji niewinnego incydentu z pokojówką Johanną. Wkrótce potem zasłabła. Okazało się, że jest chora. Śnieżka, za radą Johanny, próbowała ratować matkę. Poprosiła o pomoc Niebieską wróżkę, lecz ta odparła, że jedyną możliwością jest poświęcenie czyjegoś życia za to należące do matki. Śnieżka rozważała nawet podjęcie tego kroku, ale ostatecznie nie ośmieliła się tego zrobić. Eva była dumna z córki, po czym zmarła.

król Leopold od dwóch lat szukał drugiej żony i Śnieżka towarzyszyła mu w tej wyprawie. Cora poderwała magią konia na którym jechała Śnieżka i sprowadziła go na konkretną, swoją polanę[4].

Zyskanie macochy

Tam córka Cory, Regina i jej ukochany Daniel usłyszeli jak przerażona 10-letnia Śnieżka galopowała na rozpędzonym koniu i wołała o pomoc. Regina uratowała ją galopując na innym koniu. Dzień później stała się narzeczoną ojca Śnieżki przez co pobiegła do stajni, do Daniela. Pocałowała go co zauważyła Śnieżka. Dziewczynka uciekła, ale Regina dobiegła do niej i zdołała wyjaśnić, że król jest dobry i prawy, ale nie kocha go bo miłość tak nie działa. Prawdziwa miłość to magia, najpotężniejsza ze wszystkich i dzięki niej, zakochani są szczęśliwi. Regina kazała jej przyrzec, żeby nie mówiła tego nikomu, zwłaszcza Corze. Tylko tak jej miłość ze stajennym przetrwa. Śnieżka nie chciała jednak by Regina straciła matkę, tak samo jak ona swoją. Powiedziała o wszystkim Corze, a nazajutrz powiedziała do Reginy, ubranej w suknię ślubną, że będzie piękną żoną Daniela. Regina domyśliła się, że Śnieżka złamała obietnicę. Dlatego została okłamana przez przyszłą macochę, że nie jest zła i cieszy się, że zostanie jej macochą. Regina poprzysięgła zemstę na przyszłej pasierbicy[6].

Po ślubie, pewnego dnia Regina i Śnieżka siedziały razem w królewskiej komnacie. Regina czesała jej włosy, gdy dziewczynka zauważyła, że w szkatułce macochy jest wisiorek z pierścionkiem od Daniela. Regina przyznała się, że należy do niej, ale skłamała, że nie pamięta od kogo go dostała. Śnieżka założyła go na szyję[7].

Hercules

Gdy przedstawiciel (Kerry van der Griend) ludzi którymi rządzili zgłosił się do Reginy i Śnieżki o to by powstrzymali Martwookiego (Teach Grant). Królewna zapewniła ich, że za kilka dni przyjedzie je ojciec i wyślę armię w teren. Usłyszała, że za ten czas będą martwi. Regina zapewniła ich, że Śnieżka wstawi się w ich obronie. Królewna wybiegła rozpłakana i roztrzęsiona z pałacu. W lesie spotkała Herculesa. Nauczył ją jak profesjonalnie strzelać z łuku i dzięki czemu pokonała Martwookiego. Był też pierwszym chłopcem z którym się pocałowała zanim podążył na swoją misję by zabić Cerbera[8].

Na 15. urodziny Śnieżka dostała kucyka o wielkości psa. Przez pół roku był poddany treningowi po czym Śnieżka została zaprowadzona przez mężczyznę do konia. Zwierzę zrobiło dokładnie to do czego było szkolone i pokłoniło się jej. Królewna była zachwycona bo było to „coś więcej” niż to o czym marzyła[9].

W ciągu kilku kolejnych lat, Śnieżka osiągnęła mistrzostwo w jeździe konnej. Zdobyła kilka medali i wyróżnień dzięki swemu koniu o białym umaszczeniu o imieniu Roman. Ten został jednak uśpiony klątwą snu, podaną przez Reginę na igle wrzeciona[10].

Śmierć ojca

Ojciec dziewczyny znalazł nad brzegiem jeziora butelkę z Dżinem z Agrabahu. Uwolnił go z jego więzienia oraz zaprosił na swe urodziny. Podczas uroczystości, określi córkę jako najwspanialszy dar i nazwał ją - w obecności jej macochy - najpiękniejszą w świecie. Kilka dni później straże znaleźli ciało króla w jego łożu oraz węże z krainy z której pochodził Dżin. Uznali, że to on zabił władcę, lecz samego mężczyzny nie znaleziono[11].

Otwarta wojna ze „Złą Królową” | edytuj kod

Łowca i próby zabójstwa

Regina próbowała zabić Śnieżkę dłońmi bezwzględnego i stroniącego od ludzi Łowcy, lecz ten nie wykonał swego zadania i pozwolił jej uciec. Dał jej gwizdek by użyła go, a wtedy jego przyjaciel zaprowadzi ją w bezpieczne miejsce[12].

Przyjaźń z Kapturkiem

Śnieżka, pozbawiona spokojnego pałacowego życia, spotkała na swej drodze Kapturka. Przedstawiła się jej jako „Margaret”, ale poprawiła się na „Mary”. Podejrzewały, że to chłopak dziewczyny o imieniu Piotruś jest wilkiem, który zabijał okoliczne stada i ludzi, lecz prawda okazała się zupełnie zaskakująca. Śnieżka zaakceptowała wilczą naturę Kapturka. Razem uciekły z polecenia Babci Kapturka przed mściwymi wieśniakami[13].

W trakcie kolejnego pościgu przed strażami Reginy, zdołały się przed nimi ukryć. Płaszcz kapturka się jednak nieco rozdarł, przez co Kapturek zmusiła Śnieżkę do rozdzielenia się. Wkrótce ponownie połączyły się, ale wskutek incydentu w siedzibie ludzi podobnych do Kapturka, musieli pochować matkę dziewczyny, Anitę. Śnieżka dowiedziała się, że osierocona Kapturek nie straciła rodziny, lecz ją ochroniła. Tylko Śnieżka nie postawiła ją przed wyborem wilka lub człowieka[14].

Śnieżka została schwytana przez łowcę głów, Gabriela, ale z pomocą tajemniczego nie znajomego zdołali go pokonać. Ona też przekazała mu swoje ostatnie złote monety by mógł uratować swoją farmę[9].

Bandytka, w walce z macochą

Śnieżka pomogła wieśniaczce uciec przed toporem swych własnych strażników. Kobieta była ranna, dlatego też Śnieżka zabrała ją do swej kryjówki. Po tym jak wyzdrowiała, przedstawiła się jako Wilma. Śnieżka dała jej miecz by mogły się przenieść. Zapytała ją o historię z Łowcą i Śnieżka potwierdziła ją. Sama nie chciała zabić macochy bo ta nie dostrzegała, że była po jej stronie i sama nie wyobrażała sobie życia jakie prowadziła królowa. Wierzyła, że kiedyś była dobra i nigdy nie byłoby dla niej za późno, by się zmienić. Wybaczyła by jej, gdyby naprawdę tego chciała, ale nie sądziła by królowa ją o to poprosiła. Wtedy Śnieżka stanęła w szoku, ponieważ obie dostrzegły stos ciał wieśniaków. Zmieniła zdanie na temat macochy, zaznaczając, że w tej kobiecie nie ma już dobra. Wilma przypomniała jej historię o tym jak królowa ją uratowała, ale popełniła błąd, bo Śnieżka nigdy nie wspomniała kim konkretnie była ta kobieta. Wilma próbowała jeszcze bronić się tym, że czytała między wierszami, ale Śnieżka poznała Reginę w przebraniu. Wycelowała w nią łuk, ale Zła Królowa przyznała się do tego kim jest. Nie mogła jednak uderzyć magią, ani przywołać swego nauczyciela magii, więc uciekła[15].

Poznanie prawdziwej miłości
Syrenka Ariel

W trakcie kolejnej ucieczki przed strażą Reginy, królewna spotkała syrenkę o imieniu Ariel. Została zachęcona przez uciekinierkę do poznania bliżej swej miłości, księcia Erica. W zamian, syrenka pomogła uciec swej przyjaciółce wprost ze szponów Reginy na bezpieczny ląd[20].

Krasnoludki

Kapturek i Śnieżka znalazły tymczasem przytulny domek, oddalony od innych osad. Tam Śnieżka spędziła cały miesiąc, ale nie mogła zapomnieć o Księciu. Od Kapturka dowiedziała się o istnieniu Rumplestiltskina, potężnego czarownika spełniającego życzenia. Spotkała się z nim i w zamian za jej włos, wręczył jej eliksir zapomnienia ukochanej osoby. Chciała go wypić, ale otrzymała list od Księcia w którym on wyraził jej swe uczucia do niej. Chciała się z nim spotkać w zamku króla George’a, ale została pochwycona i wtrącona do lochów. Tam poznała krasnoludka Gburka. Z pomocą jego brata, Skradka, oboje wydostali się z lochów. Śnieżka następnie podążyła na mury obronne, a krasnoludki na dziedziniec, gdzie Skradek zmarł. Gburek miał zostać ścięty, ale Śnieżka poświęciła siebie by on mógł odejść. Gospodarz zamku, natomiast uniemożliwił Śnieżce spotkanie z Księciem. Kobieta, pod jego naciskiem, powiedziała Księciu ze łzami w oczach, że go nie kocha i nie ma miejsca, gdzie mogliby być razem. Odeszła zrozpaczona z pałacu i krasnoludki przygarnęły ją do siebie. Gburek odwiódł ją jednak od wypicia eliksiru. Nie na zawsze, ponieważ przybiegł do niej z wieścią, że zaręczyny Księcia z córką Midasa zostały zerwane. Śnieżka nie wiedziała o kogo chodzi, a krasnoludek dostrzegł pustą butelkę po eliksirze przy jej nocnym stoliku[21].

Nieudana próba zabicia Królowej

Śnieżka stała się gburowata i nieznośna. Popadła w konflikt z krasnoludkami, a dzięki bezwiednej wskazówce od świerszcza Jiminy, wpadła na pomysł zamordowania byłej macochy. Dopadła jednego z jej strażników (Edward Foy) i pod groźbą użycia przeciw niemu rozbijającego diamenty kilofa krasnoludków, dowiedziała się gdzie podąży. Gburek chciał ją odciągnąć od tego planu i zaprowadził ją do pałacu Rumplestiltskina. Tam wyznała Mrocznemu swój plan, przez co otrzymała od niego łuk i strzałę, która nigdy nie chybia celu oraz mapę z najlepszym miejscem do oddania strzału. Gburek zostawił ją samą, a tymczasem Książę - który dowiedział się o wszystkim od rycerza królowej i czarnoksiężnika - próbował ją powstrzymać. Pocałował ją na siłę, ale Śnieżka wciąż go nie pamiętała. Znokautowała mężczyznę pięścią i przywiązała do drzewa. Po wybudzeniu, powiedział jej kim jest, ale nie rozumiał dlaczego pocałunek prawdziwej miłości nie zadziałał. Śnieżka, dla której Książę nic nie znaczył, podążyła do miejsca z którego chciała zabić Reginę. Tymczasem Książę został oswobodzony przez Jiminy'ego i sam zdołał zablokować swym barkiem tor lotu strzały. Był ranny, ale powiedział jej, że jest gotów oddać życie, byle by tylko nie stała się zła. Nikt, kogo pamięta, nie był gotów za nią zginąć. Pocałowała go i wtedy eliksir przestał działać. Długo nie cieszyli się szczęściem, ponieważ straże (m.in. Jim Shield) króla George’a zabrały jego do klatki, zostawiając zrozpaczoną Śnieżkę na miejscu. Ta dotarła do domku krasnoludków i przeprosiła za swe zachowanie. Zwróciła kubek wesołka bo tylko to mogła zwrócić. Wtedy krasnoludki poznały, że „stara Śnieżka” wróciła. Ucieszyli się, ale nie mogła zostać. Postanowiła ratować Księcia, a Gburek i krasnoludki zdecydowali, że jej pomogą[22].

Zatrute jabłko

Śnieżka miała wsparcie Kapturka, Babci Lucas i krasnoludków, a dzięki Gburkowi, także wróżek. Kapturek poinformowała ją, że zarówno Książę, jak i Regina są w zamku króla George’a. Książę został zabrany do lochu królowej. Na miejscu, w lochach króla, Śnieżka zobaczyła tylko lustro, a w odbiciu był Książę. Ich rozmowę przerwała Królowa i kazała przyjść nie uzbrojonej Śnieżce w miejsce, gdzie wszystko się zaczęło.
Odmówiła radom Kapturka i Gburka by zabrała ze sobą chociażby sztylet i go ukryła. Śnieżka zgłosiła się do Reginy w stajni, gdzie Daniel padł martwy. Poszła za nią na łąkę, gdzie Regina wyjawiła zszokowanej Śnieżce, że przez to, że nie mogła dotrzymać sekretu, matka Reginy zabiła Daniela. Tam pokazała jej grób stajennego. Śnieżka przeprosiła kobietę, ale te odrzuciła ten gest i pokazała jej jabłko. Nadgryzienie go uwięzi ją we własnym ciele i snach o tym czego żałuje. Sęk w tym, że Śnieżka musiała by je sama zjeść. Regina zagroziła więc, że jeśli tego nie zrobi, Książę „z Bajki” David zostanie stracony. Śnieżka wzięła jabłko z dłoni królowej, wierząc, że Książę będzie żył. Ugryzła je i padła na ziemię, co ucieszyło Reginę. Krasnoludki i Kapturek z Babcią znalazły Śnieżkę. Uznali, że poświęciła się dla miłości[23].

Szklana trumna

Krasnoludki wybudowały dla niej szklaną trumnę i tam umieścili jej ciało. Do czasu, gdy Książę z Bajki chciał się z nią pożegnać. Pocałował jej usta i tym aktem złamał klątwę snu. Następnie Śnieżka przyjęła jego oświadczyny i zgodziła się odbić królestwo George’a i Reginy[24].

Odrzucona oferta i zapowiedź wojny

Regina otrzymała informację od Lustereczka, że Śnieżka została przebudzona z klątwy wiecznego snu przez Księcia, wezmą ślub i razem zdecydowali się odbić królestwo. Postanowiła ich powstrzymać. Pojawiła się tuż po przemowie Śnieżki do ludu, w której nawoływała do buntu wobec monarchini.
Śnieżka i Książę z Bajki już mieli wyjąć miecze, lecz Królowa nie szukała walki. Zaczarowała linę by oplotła Księcia i zaproponowała podarunek zaręczynowy, czyi rezygnację Śnieżki z praw do tronu. Doznała objawienia, polegającego na tym, że skoro zabicie i przekleństwo nie podziałało, Śnieżka mieszkająca na farmie matki przyszłego męża, miała by żyć. Widzieć i mieć świadomość, że wszystko co powinno być jej, ma Regina. Śnieżka spytała się jeszcze, co będzie jeśli nie zgodzi, a Królowa zaczęła dusić magią jedną z wieśniaczek. Śnieżka rzuciła się na macochę z mieczem, ale ta teleportowała się dwa metry dalej i dała Śnieżce 36 godzin na podjęcie decyzji. Za każdy dzień zwłoki zabije jednego z poddanych.
Nazajutrz Śnieżka chciała oddać dać za wygraną. Książę zdecydował, że ją odwiedzie od tego pomysłu. Dzięki legendzie opowiedzianej przez Rumplestiltskina, wymyślił mały podstęp. Umieścił w kamieniu miecz, fałszywy Ekcalibur. Opowiedział jej legendę, że tylko prawowity władca może go z niego wyjąć. Sam udał, że nie może tego zrobić, natomiast Śnieżka wyjęła go bez problemów. Uwierzyła w siebie i gdy Regina przyjechała po odpowiedź, Śnieżka zdecydowała. Życie jakie zaoferowała jej macocha jest kuszące, ale nie zostawi swojego ludu z nią jako rządzącą. Królowa zaczęła dusić Gburka za pomocą magii i odrzuciła pozostałych sześciu krasnoludków od niego. Po chwili Śnieżka podbiegła do Reginy z żądaniem by go puściła, ale Królowa teleportowała się tuż za nią. Jej policzek został przecięty mieczem Śnieżki - fałszywym Excaliburem. Gburek padł na ziemię, a Regina dotknęła policzka i zobaczyła własną krew. Usłyszała od córki zmarłego męża, że przestała zaprzeczać temu kim jest i będzie walczyć o swoje królestwo. Regina wezwała ją do walki na polu bitwy i została zapewniona, że spotka przygotowanego przeciwnika. Śnieżka spotkała się z Rumplestiltskinem i opowiedziała mu o Excaliburze. Ten wyjawił jej prawdę, że mu nie pomógł i by to udowodnić, zamienił ostrze miecza w proch. Zerwał też naszyjnik z szyi Śnieżki bo nie lubił być wzywany na darmo. Śnieżka byłą wściekła na narzeczonego, ale ten uświadomił jej, że musiała sama uwierzyć, że jest zdolna to konfrontacji ze „Złą Królową”. Za to, że w nią wierzył, wybaczyła mu i się pocałowali[25].

W dniu urodzin Reginy, Śnieżka pojawiła się we wiosce, w której do niedawna się ukrywała. Zła Królowa odwiedziła jej mieszkańców, gdyż dowiedziała się o działaniach Śnieżki. Regina zdążyła zabić jednego z mieszkańców (aktor nieznany) zanim ta wycelowała w nią łuk oraz otoczyła ją z krasnoludkami i Księciem. Regina teleportowała się, a Śnieżka otrzymała wiadomość od księcia Henry’ego by spotkali się w lesie. Śnieżka przyszła na wskazane miejsce i ten chciał zakończyć wojnę Reginy, ale prawdziwy Henry zjawił się za jej plecami, a Cora, pod powłoką męża, wyrwała serce dziewczyny. Cora ujawniła się, a Śnieżka została zmuszona przez nią do zapomnienia tego co się stało i radosnego spędzenia czasu jaki jej został. Henry zdołał jednak zamienić serce na to należące do czarnego rycerza i oddał je właścicielce. Śnieżka uczciła urodziny macochy i podczas nadużywania alkoholu, świerszcz Jiminy wpadł za jej koszulę[26].

Sir Lancelot

Królewna i Książę opracowali plan bitewny, gdy Kapturek nadbiegła do ich obozu i oznajmiła im, że król George wynajął nowego głównodowodzącego. Był nim Sir Lancelot, nazywany „lewiatanem”. Porwał Śnieżkę, ale pod wrażeniem otrucia jej klątwą bezpłodności przez swego zleceniodawcę, zerwał z nim współpracę. W porozumieniu z umierającą Ruth, zdjął klątwę ze Śnieżki z pomocą resztki wód Jeziora Nostos. Na polecenie matki Księcia z Bajki udzielił wstępnego ślubu jej synowi z jego wybranką, po czym ona zmarła[27].

Zwycięstwo i ułaskawienie macochy

W międzyczasie Regina i George połączyli siły by pokonać Śnieżkę z Księciem, lecz to ich własne siły zostały rozbite. Najpierw uległ król George, a Regina została schwytana w pułapkę, gdy usiłowała samodzielnie ścigać Śnieżkę, udająca, że rozdzieliła się z Księciem. Królową unieruchomił czar Niebieskiej Wróżki, który pozbawił ją tymczasowo możliwości ruchu i używania czarnej magii. Rada wojenna, z udziałem Babci, Jiminy'ego, Gburka, Kapturka i Apsika oraz innych rycerzy miała kilka pomysłów jak wygnanie czy śmierć z ręki Gburka, ale Książę zdecydował się na legalną egzekucję. Gdy wyszli, Śnieżka wyraziła obiekcje, że zawsze jest wybór. Książę jednak podkreśli, że skoro jej teraz nie powstrzymamy, to nie wiedzą co jeszcze zrobi. Na dziedzińcu byłego zamku króla George’a, Regina została przywiązana na pala. Jiminy zachęcił skazaną do wyrażenia ostatniego słowa. Pokonana królowa wiedziała, że ponosi konsekwencje swych działań wyraziła żal, że nie mogła zadać więcej bólu, cierpienia i śmierci. Zwłaszcza, że nie była w stanie pozbawić życia Śnieżki. Książę kazał strzelić łucznikom, ale Śnieżka - dzięki magii Niebieskiej Wróżki - powstrzymała egzekucję. Regina zostawiła włos na opasce która ją założono. Wieczorem Rumplestiltskin pojawił się na dziedzińcu ich zamku, nie chcąc nic w zamian i znając na wylot naturę Reginy, zaproponował Śnieżce zaklęcie chroniące Davida i Śnieżkę przed królową. Do jego sporządzenia użył włosa córki Cory i miał on działać tylko w Zaczarowanym Lesie. Wieczorem Śnieżka, z nożem przy nadgarstku, przyszła do swej macochy z propozycją odkupienia, przez porzucenie ścieżki zła i powrót do osobowości sprzed śmierci Daniela. Otworzyła celę i wypuściła ją z niej. Regina zaczęła ją fizycznie dusić i sama użyła sztyletu do dźgnięcia ją w nerkę. Wyjęła go, lecz okazał się czysty, a rana zniknęła. Książę wszedł do wieży i wyjaśnił jej, że Mroczny, stworzył zaklęcie ochronne. Regina nie mogła już im zadać jakiegokolwiek ciosu w tej krainie. Śnieżka dodała, że to był test, który chciała by był przez nią zdany, lecz teraz wygnała swoją macochę do zamku ojca. Skoro ona uratowała jej życie, mają wyrównane rachunki. Jeśli Regina skrzywdzi kogoś z jej królestwa, Śnieżka ją zabije[28].

Śnieżka i Książę spotkali na swej drodze Edmonda. Został wysłany przez Królową by ich zabić, ale zniknął do Krainy Niepodpowiedzianych Historii wraz z Charlotte (Andrea Brooks), sanitariuszką nowożeńców[29].

Ślub i zwiastun Mrocznej Klątwy | edytuj kod

Regina pojawiła się na uroczystości ślubnej Śnieżki i Księcia. Zapowiedziała im, że jej podarunkiem jest ten szczęśliwy dzień, po którym wszystko co kochają zostanie im odebrane. Ich cierpienie będzie jej zwycięstwem. Zniszczy ich szczęście, choćby to była ostatnia rzecz jaką dokona. Książę rzucił w nią swym mieczem, lecz zła królowa teleportowała się, a broń zniknęła wraz z nią[1].

Meduza i obietnica założenia rodziny

Śnieżka była wściekła i chciała poprowadzić na zamek królowej szturm lub odebrać jej magię. Pragnęła walczyć, ale Książę chciał ją uspokoić, że pokazanie ich przeciwnikowi, że są razem szczęśliwi, będzie najlepszym odwetem. Zapewnił ją, że będą gotowi na atak, a dziś to tylko blef. Namówił ją na rozpoczęcie miesiąca miodowego. Zaproponowała pałac letni, a gdy mąż odszedł, wyjawiła Gburkowi, że tam znajduje się coś co pokona Reginę. Książę zawiózł ją tam i Śnieżka obiecała mu coś co zaplanowała ale dopiero na wieczór. Gdy odszedł oporządzić konie, wyjęła z jednej ze skrytek miecz oraz łuk z kołczanem pełnym strzał. Następnie uciekła przez okno, ale po drodze do celu, Książę zastąpił jej drogę. Wiedział co planuje po jej wyrazie twarzy. Ona opowiedziała mu o Meduzie. Zamierzała uciąć jej głowę. Książę nie chciał by sama się po nią udała, więc dołączył do wyprawy. Nie był wściekły bo wiedział w jaki związek się zaangażuje. Śnieżka zapewniła go, że Meduza nieśmiertelna, ale ścięcie ją powstrzyma Reginę. Nikt nie wiedział też jak zabić Meduzę, jednak tylko to mogło uratować ofiary jej klątwy. Co do Reginy, uznała, że musi działać bo wcześniej groziła tylko im, a nie teraz, całemu królestwu. Na miejscu zmierzyli się z Gorgoną, ale nie wszystko poszło początkowo jak obmyślili. Dopiero, gdy Regina pogratulowała jej zniszczenia swego szczęścia, poprzez lustrzaną powierzchnię jej tarczy, Śnieżka zrozumiała pewne sprawy. Pokonała Meduzę, a Księciu obiecała założenie rodziny. Nie chciała by jej była macocha zagrażała ich potomkowi. Nie mogli czekać w nieskończoność, bo zawsze coś będzie stanowić dla nich niebezpieczeństwo. Muszą żyć dobrymi chwilami, a najlepsze są te z dziećmi[5].

Maleficent, Urszula i Cruella

Maleficent - której właśnie odebrano Mroczną klątwę - uśpiła wszystkich w zamku Śnieżki i Księcia. Wraz z Cruellą de Vil i Urszulą spotkała nowożeńców, który wrócili z miesiąca miodowego. Zmuszeni do współdziałania przeciw zamiarom Złej Królowej, udali się pod drzewo mądrości lecz nie uzyskali odpowiedzi od rośliny. Maleficent wyjawiła im, że Śnieżka jest w ciąży. Ich dziecko - zrodzone z prawdziwej miłości - może zarówno być wielkim bohaterem, ale też najgorszym bandytą, jakiego Zaczarowany Las jeszcze nie widział. Przewidziała, że w przyszłości będą wiele cierpieć z tego powodu. Wieczorem, gdy Książę i reszta dworu spała, odrzuciła propozycję ciężarnej Maleficent, by odeprzeć klątwę Reginy. Sama zawitała do Śnieżki, ale została gorzko odprawiona. Królewna nie chciała z nią współpracować bo była czarnym charakterem i nie chciała narazić swego dziecka na mrok[30].

Kopciuszek

Śnieżka udała się z mężem na bal króla (Ted Whittall), gdzie oboje poznali Kopciuszka. Gdy dziewczyna zniknęła, Śnieżka podążyła z księciem Thomasem na poszukiwania dziewczyny. Dotarły do domu Lady Tremaine, gdzie mysz Gus wskazał jej gdzie zamknięta jest jego przyjaciółka, tuż przed tym jak książę miał odjechać. Śnieżka była świadkiem zaręczyn Thomasa i Kopciuszka[31].

Książę i Śnieżka udali się na ślub Kopciuszka z księciem Thomasem. Obie zatańczyły w tańcu i królewna pogratulowała pannie młodej, że chociażby ślubem, można zmienić swoje życie. Była z niej dumna[32].

Zdrada Maleficent

Śnieżka i Książę udali się do określonego jednorożca by za pomocą jego rogu, którego musieli dotknąć, zobaczyli kim będzie ich córka. Śnieżka doznała strasznej wizji, kiedy to nastoletnia Emma (Abby Ross) wyrywa jej serce i pomimo przypomnienia, że robi to matce, kruszy organ zabijając kobietę. Małżonkowie podążyli drogą i Śnieżka zdecydowała, że muszą znaleźć sposób na uratowanie ich dziecka. Spotkali po drodze Autora, przebranego jako Domokrążca, który ostrzegł ich by nie szli na zachód. Tam Maleficent zmieniła się w smoka, a po wypaleniu okolicy co przegonił mieszkańców tamtych terenów, złożyła jajo w jaskini. Doradził im by udali się na wschód, a trzymając się drogi przez Bezkresny Las, spotkają pustelnika, który im pomoże w dotarciu do domu. Tam spotkali Ucznia Czarodzieja, który pomógł im w ich zadaniu. Śnieżka uśpiła Urszulę i Cruellę de Vil, stojące na straży i wraz z Księciem porwali jajo Maleficent, przy czym ona obiecała jej, że je zwróci. Owe jajo, tuż przed tym jak zostało wysłane do innego świata, zaczęło się wykluwać i wbrew ich oczekiwaniom nie zawierało małego smoka, lecz niemowlę. Portal Ucznia wciągnął też do środka Urszulę i Cruellę, a po tym jak się zamknął. Uczeń pogratulował im i odszedł. Przez następne kilka miesięcy Śnieżkę dręczyło to co zrobiła Maleficent i jej dziecku. Nie chciała nawet jednorożców nad łóżeczkiem przyszłej Emmy w swym zamku. Książę wierzył, że odkupienie jest możliwe[33].

Plan przeciw Reginie

Pomimo ciąży, przez niemal 9 miesięcy nie opuszczała ją obawa przed ultimatum Reginy. Dlatego jej mąż zgodził się na wizytę z uwięzionym w celi Rumplestiltskinem. On, w zamian za imię dziecka, powiedział, że właśnie ich córka za 28 lat zdejmie klątwę, która zatrzyma czas. Dlatego muszą ją ochronić. Mieli odejść, a Mroczny zaczął wrzeszczeć, że musi znać jej imię. David skłamał, że to chłopiec, ale Śnieżka odparła, że jej imię to „Emma”[1].

Wściekła i zrozpaczona Śnieżka zażyczyła sobie do najjaśniejszej gwiazdy, że chciałaby mieć możliwość pomocy córce i dać jej szansę na szczęśliwe zakończenie. Nazajutrz wszyscy w Zaczarowanym Lesie - oprócz mrocznego - zaczęli śpiewać. Podczas swojej piosenki, uznali, że muzyka pomoże im pokonać Królową. Udali się do kapitana Killiana „Hook” Jones by bezpiecznie przeprowadził ich do pałacu byłej macochy. Ten wyśpiewał im, że jego największym marzeniem jest zemsta na mrocznym, a skoro ten był zamknięty w celi, dobili targu z piratem. W głównej sali pałacu, spotkali Reginę, która wydawała się wobec nich bezsilna, ale udało jej się zabrać im magię śpiewu, przez magię z Oz. Przed odesłanym do swojego zamku małżeństwem pojawiła się Niebieska Wróżka i przekazała im informację, że ten potężny czar, piosenki wszystkich, posłużą Emmie do walki z zupełnie innym wrogiem w Ostatecznej Bitwie. Nazajutrz nikt nie będzie pamiętać o tym, że śpiewał, ani kogo poznał[34].

Rada wojenna została znowu zebrana i na niej Niebieska Wróżka przyleciała z ostatnim magicznym drzewem. Było ono na tyle potężne by oprzeć się magii klątwy królowej, ale mogło ochronić tylko jedną osobę. Zdecydowano, że Gepetto wystruga szafę z drzewa, a ciężarna Śnieżka zostanie przeniesiona. Tam miała czekać 28 lat na spełnienie przepowiedni[1].

W trakcie prac, Niebieska Wróżka przyleciała do Śnieżki i zdradziła jej co się stanie po uderzeniu klątwy: przeniosą się do Krainy Pozbawionej Magii, pozbawieni wspomnień o swej tożsamości by stać się niewolnikami Reginy. Utwierdziła jednak przyszłą matkę by miała nadzieję i wiarę, że jej córka kiedyś wróci do nich i złamie klątwę[35].

Plan zawiódł | edytuj kod

Szafa została ukończona, ale Śnieżka miała wątpliwości by opuścić ukochanego niemal na trzy dekady. Ten nakłonił ją by to zrobiła bo skoro mają nadzieję, nic ich tak naprawdę nie rozdzieli. Pocałowali się, ale chwilę później, zaczęły się bóle porodowe. Tego samego dnia została rzucona Mroczna Klątwa. Mędrek odebrał poród zdrowej Emmy, a Śnieżka szybko zdecydowała by ich córkę, owiniętą w kocyk z jej wyszytym imieniem, umieścił w szafie. Tylko dzięki niej będą kiedyś razem. Książę został ranny, ale wykonał zadanie. Emma przeniosła się do Krainy Pozbawionej Magii, zostawiając zrozpaczoną matkę za sobą. Śnieżka tymczasem wstała do łóżka i znalazła nieprzytomnego męża w pokoju dziecinnym jej córki. Regina, która przybyła na miejsce, dowiedziała się, że dziecko uciekło spod jej ręki. Była jednak pełna triumfu, ponieważ klątwy nie można było powstrzymać. Przeniesie ich do miejsca, gdzie tylko ona będzie żyć długo i szczęśliwie[1].

Storybrooke | edytuj kod

Klątwa jaką zapoczątkowała Zła Królowa w Zaczarowanym Lesie, została rzucona 23 października 1983 roku. Śnieżka została przeniesiona z Zaczarowanego Lasu do miasteczka i klątwa zmieniła ją w przestraszoną nauczycielkę czującą respekt przed burmistrz Reginą Mills. Ta przyszła do Mary Margaret i upewniła się, że nie pamięta kim jest oraz,nie zna pacjenta leżącego w szpitalu pogrążonego śpiączce o imieniu „John Doe”. Blanchard wyraziła jednak nadzieję, że może kiedyś ktoś go pokocha i wybudzi z tego stanu. Od tamtego czasu przychodziła do niego i stawiała kwiaty na stoliku. Idąc do szkoły, wpadła na Reginę którą tym zdenerwowała. Mary Margaret przeprosiła za to ale sytuacja powtórzyła się nazajutrz. Regina zapytała się jej dlaczego przeprasza i czemu się nie przeciwstawi. Blanchard nie miała pojęcia dlaczego by miała to zrobić i odeszła[36].

Dziesięć lat po rzuceniu klątwy Mary Margaret znalazła Wróżkowy Kwiat, o mocy umożliwiającej łączenie się z osobami dzielącymi prawdziwą miłość i występujący tylko w obliczu obecności zła. Oddała go nieznanemu jej pacjentowi, któremu przynosiła kwiaty. Pyłek z tego obudził go jako Księcia z Bajki. Gdy Mary Margaret dotknęła jego ręki, wróciły jej wspomnienia Śnieżki. Mary Margaret kazała mu się ukryć i skłamała, że pacjent John Doe lunatykuje, po czym sama udała się z burmistrz Reginą na „poszukiwania”. Zbudziła tym czujność, gdyż sprzeciwiła się jej, by wciąż szukali, na co Mary Margaret nigdy by się nie zdobyła. Tymczasem Blanchard kazała Davidowi iść do Golda po odpowiedź jak znajdą córkę. Ten obudził jego wspomnienia jako mroczny imieniem „Emma” i udzielił mu odpowiedzi, że kwiat, który go zbudził, połączy go z córką. Ta miała dopiero 10 lat i jeśli po nią pójdą, skażą wszystkich pozostałych mieszkańców Storybrooke na wieczne nieszczęście i rozdzielenie ze swymi rodzinami. Widząc córkę przez portal, zdecydowali się poświęcić własne szczęście na rzecz innych. Gold, Mary Margaret i David wypili eliksir wymazujący im czas przebudzenia z klątwy, a David wrócił do śpiączki[37].

Osiem lat później Regina zaadoptowała noworodka. Nadała mu imię Henry, ale jej jedynym zmartwieniem było to, że ciągle płakał. Byłą tym tak roztrzęsiona, że przyszła do szpitala by zbadać chłopca. Wręczyła go Mary Margaret by sama mogła zadzwonić, ale po chwili zauważyła, że się uspokoił. Gdy go ponownie wzięła, jeszcze raz zaczął płakać. Blanchard spytała się czy zrobiła coś nie tak, a Regina uznała, że to w niej tkwi problem[38].

Dziesięć lat później, chłopiec czuł się niekochany przez swą adopcyjną. Był też zasmucony faktem, że tylko on starzeje się w tym mieście. Nie oddał pracy domowej na temat drzewa genealogicznego i Mary Margaret Blanchard − jego nauczycielka − podeszła do niego z tego powodu. Wysłuchała go i zaczęła pocieszać, że jest kochany. Widząc jego smutną twarz, podarowała mu książkę pt. „Dawno, dawno temu”. Znalazła ją w garderobie, gdzie sprzątała jak co tydzień. Uznała, że pojawiła się tam magicznie i uznała, że da mu nadzieję. Był to bajki, ale przypomną mu o tym, że nadzieja polepsza życie, a szczęśliwe zakończenie może go zaskoczyć. Odeszła od niego i gdy zaczął ją przeglądać, zatrzymał wzrok na rysunku ze ślubu Śnieżki i Księcia. Zawołał swą nauczycielkę i doznał mirażu w którym zobaczył ją w sukni ślubnej Śnieżki. Podziękował jej[39].

Teraźniejszość | edytuj kod

Sezon 1 | edytuj kod

Mary Margaret usiłowała wciąż znaleźć miłość. Poszła do łóżka nawet z dr Whale. Dopiero po tym jak zachęcona przez Henry’ego do czytania książki z baśniami panu John Doe, spowodowała jego wybudzenie i odnalezienie mężczyzny przez żonę, Kathryn Nolan, zyskała Emmę Swan jako współlokatorkę. Mary Margaret nie mogła zapomnieć o Johnie Doe, którego prawdziwe imię brzmiało David Nolan. Oboje zakochali się w sobie i ukradkiem spotykali. Krótko przed zniknięciem Kathryn, postanowili zerwać ze sobą i wrócić gdy oczyszczą atmosferę w swoim otoczeniu. Kobieta została oskarżona o zabójstwo zaginionej. Pan Gold stał się jej adwokatem, a sama pogrążyła się przesłuchaniem przez Alberta Spencer. MM została eskortowana na policję by udać się na proces, lecz Kathryn została odnaleziona cała i zdrowa za „barem u babci” przez Emmę i Augusta Booth. Ucierpiał na tym jej stosunek do Davida, który zaczął wierzyć plotkom. Gdy oboje mieli się ostatecznie rozstać, Emma złamała klątwę, zwracając parze wszystkie wspomnienia. David i Mary pocałowali się na środku miasta zanim purpurowy dym otoczył ich.

Sezon 2 | edytuj kod

Po tym jak Gold sprowadził magię i uwolnił Zjawę, Mary Margaret, David i Emma znaleźli sposób na pokonanie jej. Użyli kapelusza Jeffersona „Szalonego Kapelusznika” by otworzyć portal i wysłać go post-apokaliptycznego Zaczarowanego Lasu, Zjawa pociągnęła za sobą Emmę, a za nią wskoczyła jej matka. Na miejscu, po początkowych niejasnościach, zaprzyjaźniły się z Mulan i Aurorą. Razem przeciwstawiły się Corze, „Królowej Kier” oraz Killianowi „Hook” Jones. Ona z córką, jak i ich wrogowie mieli wspólny cel: dostać się do Storybrooke. Całej czwórce, pomijając Mulan i Aurorę, udało się go zrealizować innymi drogami.

Z przyjazdem do miasteczka Grega Mendell, Blanchard wymusiła doktora Whale by ratował jego, nawet jeśli widział magię i sprowadzi za sobą innych obcych. Następnie Gold zażądał od Emmy spłaty długu, który kiedyś zaciągnęła. Miała pomóc mu odnaleźć jego syna, Baelfire'a. Zagroził, że zabije ich jeśli coś złego stanie się Belle. Po tym jak Mary Margaret dowiedziała się, że to Cora otruła kek matkę i zabiła Johannę, Mary Margaret poprzysięgła jej zemstę. Skorzystała z okazji, gdy umierający Gold wrócił z Nowego Jorku z synem i jednocześnie, ojcem Henry’ego. Przeklęła serce Cory i namówiła nieświadomą Reginę do włożenia go w ciało Cory, przez co ta zmarła. Tak powstało kolejne zarzewie konfliktu między Reginą a Mary Margaret. Ta spłaciła go gdy ocaliła Reginę przed Gregiem oraz Tamara. Ta dójka wkrótce porwała Henry’ego i Emma z Reginą, Mary Margaret z mężem, Hook i Gold podążyli za nimi do Nibylandii.

Sezon 3 | edytuj kod

Wszyscy przybyli do brzegów Nibylandii, gdzie odkryli, że Greg z Tamarą przyjmowali rozkazy od władcy wyspy, Piotrusia Pana. Grupa uzyskała pomoc w swej wyprawie od Dzwoneczka, lecz ta odłączyła się od nich, gdyż nie mieli planu ucieczki z wyspy. Hook wyjawił rodzicom Emmy, że Neal żyje, o czym dowiedział się od Piotrusia. Mary Margaret przekazała to córce, a Regina nie uwierzyła im, dlatego też odłączyła się od nich. Grupa udała się po śladach do Jaskini Echa. Tam Hook wyjaśnił im, że muszą powiedzieć swoje najgłębsze sekrety by dotrzeć do Neala, leżącego w klatce pośrodku naturalnej pustej przestrzeni w skałach. Hook zakochał się w Emmie. Mary Margaret chciała mieć drugie dziecko, gdyż minęło ją wszystko co było związane z wychowaniem Emmy. David wyznał w Jaskini Echa swej żonie, gdy uwolnili Neala Cassidy, że został ranny snocieniem ale ceną za wyleczenie, będzie zostanie w Nibylandii. Ta była wściekła, ale po jakimś czasie uznała, że wolni z nim żyć tutaj. Od Wendy Darling dowiedzieli się jakie są plany Piotrusia, a Emma ogłosiła rodzicom, że Gold wyleczy Davida. Reginie udało się odzyskać serce Henry’ego i odbić samego syna, po czym wszyscy, łącznie z Zagubionymi Chłopcami, udali się za pomocą Cienia Piotrusia do Storybrooke. Na miejscu okazało się, że Piotruś Pan zamienił się ciałem ze swym prawnukiem i uwolnił mroczną klątwę używając serca Felixa. Chciał stworzyć nową Nibylandię ale zawiódł, gdyż wrócił do swego ciała, a Gold zabił go za cenę własnego życia. Kontrola nad klątwą została przejęta przez Reginę.

30 lat po rzuceniu pierwszej mrocznej klątwy, wszyscy − oprócz Emmy i Henry’ego − wrócili do Zaczarowanego Lasu. Tam spotkali królewnę Aurorę z mężem Filipem. Od nich dowiedzieli się, że ogry zostały pokonane i odbudowują królestwo. Śnieżka pogratulowała też jej ciąży ponieważ Aurora całą promieniała. Usłyszała też, że pałac Reginy wciąż stoi, ponieważ został zabezpieczony przed pierwszą klątwą. Królewna zdecydowała, że razem z byłą macochą odbiorą go, ponieważ podwładni są przerażeni i potrzebują nadziei. Następnie, pożegnali kapitana Hooka i usłyszeli od dorosłego Baelfire'a, że uda się do pałacu Mrocznego. Śnieżka przypomniała mu, że Mroczny nie żyje, a nie będzie się mógł spotkać z Emmą, bo taka była cena ich powrotu. Nie będzie żadnych portali. Utknęli tu gdzie ich dom i chcieli pozwolić żyć Emmie z Henrym ich własnym życiem. W drodze do pałacu, Gburek powiedział Śnieżce, że Regina odłączyła się od grupy. Królewna znalazła ją, gdy zakopywała swe serce w dole z ziemią. Nakłoniła ją by włożyła je z powrotem. Tylko tak mogłaby się poczuć lepiej. Doświadczy, tak jak ona po drugim pożegnaniu córki, szczęście. Chwilę później latające małpy zaatakowały kobiety, ale Regina ze Śnieżką zostały uratowane przez Robin Hooda. Śnieżka była mu za to wdzięczna i zaprosiła go na drogę do pałacu. Po drodze była ciekawa jak Regina odbiera ich nowego przyjaciela, ale usłyszała tylko, że „śmierdzi lasem”. Na miejscu, odkryli, że bariera jaka otacza pałac nie została rzucona przez Reginę. Dlatego skorzystali z oferty Robina i mieli przenocować w okolicznych lasach Sherwood. Gdy się przemieszczali na miejsce postoju, zostali ponownie zaatakowani przez latającą małpę. Została zmieniona w pluszową zabawkę i wręczona Rolandowi (Raphael Alejandro), synowi Robina. W grupie, Belle powiedziała, że wie iż małpy pochodzą z Oz. Wtedy Regina doszła do wniosku, że to Zła Czarownica z Zachodu okupuje jej zamek. Regina zakradła się z Robin Hoodem do podziemi pałacu i gdy wyłączyła barierę, Śnieżka wraz z innymi udała się do pałacu. Trzy miesiące później, Śnieżka obudziła się w pałacowej komnacie. Powiedziała Księciu o tym, że spodziewają się dziecka. Byłą nieco zaniepokojona patrząc na ekspresje twarzy męża, ale on skłamał jej, że jest zachwycony. Następnie udała się wraz z Belle i Reginą na bal zorganizowany przez inną parę królewską (Everick Golding i Natalie von Rotsburg). Tam przybył Książę z Roszpunką. Wyjawił żonie, że bał się bo dwukrotnie stracili Emmę. Nie był ojcem i jej nie wychował. Dlatego nie wiedział czy podoła zadaniu. Śnieżka była zdecydowana, że zrobią to razem. Śnieżka i Książę ogłosili dobrą nowinę całemu królestwu. Dowiedzieli się też od Belle, że Baelfire/Neal Cassidy wskrzesił Mrocznego za cenę swego życia. Złą Czarownica przejęła władzę nad sztyletem mrocznego, przez co mogła kontrolować Mrocznego. Ciężarna Aurora i jej mąż, Filip wyjawili im też, że Złej Czarownicy chodzi właśnie o dziecko Śnieżki. Zła Czarownica z Zachodu przyleciała na miotle do pałacu. Zamieniła Aurorę i Filipa w latające małpy, po czym unieruchomiła Księcia, siostrę i Śnieżkę. Dotknęła jej brzucha i zdradziła jej, że odbierze dziecko, po czym odleciała. Osiem miesięcy później, grupa Belle, Gburka, Księcia z Bajki, Śnieżki, Złej Królowej, Babci i Robin Hooda chciała kontratakować Złą Czarownicę. Udali się do zamku Mrocznego. Regina nie była zadowolona z tego, że słuchają złodzieja-przewodnika, ale on najlepiej poznał tamten obiekt. Na miejscu, Zła Królowa próbowała otworzyć nie te drzwi. Ocalił jej życie, gdy strzałą pokazał, że stają w ogniu, gdy ktoś je dotknie. Sama była jednak oburzona. Rumple był niespełna rozumu, ale zdołał im powiedzieć o Glindzie, Dobrej Czarownicy z Południa. To zaprowadziło Śnieżkę do rzucenia Mrocznej Klątwy. Książę ofiarował do tego swe serce, które Śnieżka z pewnymi oporami przyjęła. Chwilę po tym jak je skruszyła, Zła Czarownica dorzuciła eliksir zapomnienia. Wiedziała, że nie będą jej pamiętać, a Śnieżka będzie szukać swego męża w Krainie Pozbawionej Magii i odleciała. Śnieżka wpadła na pomysł, że skoro od jej wybudzenia, dzielili jedno serce, Regina powinna je wyrwać i przepołowić. Pomimo oporu, Zła Królowa zrobiła to o co dawna pasierbica ją prosiła. Zwróciła dwie połówki zaczarowanego serca dwóm osobom, co przywróciło Księcia do życia. Po chwili, klątwa przeniosła ich do nowego Storybrooke, wymacując im pamięć z roku spędzonego w tej krainie.

Rok później, Mary Margaret obudziła się w swoim łóżku, będąc w 1 połowie 9. miesiąca ciąży. Emma z synem przyjechali do nowego miasteczka. Nie wiedzieli kto rzucił klątwę, ale Latające małpy i zielona magia intruza w biurze Reginy nasunęły im Złą Czarownicę z Zachodu. Mary Margaret spotkała Zelenę, która przedstawiła się jej jako położna. Dopiero odkrycie, że Gold żyje i śmierć Neala Cassidy odsłonił im fakt, że Zelena to Zła Czarownica. Po bitwie z Reginą, przyrodnią siostrą, była macocha Śnieżki podejrzewała, że Zelena planuje rzucić klątwę, skoro miała symbol odwagi Davida i potrzebowała jej własne serce. Dopiero wywołanie ducha Cory i wiadomości od Belle dały im informację, że Zelena planuje zmienić bieg czasu i potrzebuje też do tego dziecka Mary Margaret. Nieoczekiwanie, Reginie udało się złamać drugą klątwę tak jak Emmie pierwszą. Zelena zdołała odebrać brata Emmy od matki, a wybawicielce białą magię. Jednakże ta sama najczystsza biała magia która wyszła do Reginy pokonała Złą Czarownicę. Po samobójstwie Zeleny, Mary Margaret i David dowiedzieli się, że ich Emma poznała rodziców jeszcze przed pierwszą klątwą. Razem uczcili narodziny księcia oraz nadali bratu „wybawicielki” imię Neal w „barze u Babci”.

Sezon 4 | edytuj kod

Wraz z zawitaniem do miasteczka Elsy z Arendelle i wycofania Reginy z powodu pojawienia się żony jej chłopaka, Lady Marian, Mary Margaret stała się nową burmistrz miasteczka, gdyż to ona rzuciła trzeci raz klątwę. Zdołała przywrócić elektryczność w mieście i zdecydowała się zmienić biuro burmistrza na przyjazne mieszkańcom miejsce. Gdy Marian padła ofiarą klątwy mrożącej, mieszkańcy zaczęli obwiniać Elsę o to. Faktycznym sprawcą utrzymywania się lodowego muru wokół miasta i owego zaklęcia była Ingrid, „Królowa Śniegu” − także była matka zastępcza Emmy. Ingrid zdołała rzucić zaklęcie rozbitego wzroku, które poróżniło Davida z Mary Margaret tuż po tym jak zamknęli się w osobnych celach by się nie rzucić na siebie. Rozgrzebało też starą ranę Reginy wobec Mary Margaret z Zaczarowanego Lasu. Po samobójstwie Ingrid, które zdjęło zaklęcie, wszyscy przestali do siebie pałać nienawiścią, a Mary Margaret zrezygnowała z bycia burmistrzem na rzecz powrotu do szkoły jako nauczycielka. Ona z mężem i córką pożegnali też mieszkańców Arendelle.

Kobieta wpadła jednak w panikę, gdy do miasta wjechały Cruella de Vil i Urszula „Morska Wiedźma”. One przechytrzyły rodziców Emmy i z ich krwi wskrzesiły Maleficent, wciąż żywiącą do nich głęboką pogardę za odebranie jej dziecka. Regina zaczęła pracować dla bohaterów jako podwójna agentka i wyjawiła im, że panie szukają Autora. Była to jedyna osoba która mogła zapewnić zwycięstwo złoczyńcom. Mary Margaret i David chcieli nawet spalić kartkę z książki z baśniami wnuka, w której uwięziony był Autor, ale opamiętali się. Wyznali Emmie co zrobili Maleficent co zszokowało ją. Wściekła przez jakiś czas na swych rodziców, niedługo potem im wybaczyła. Sprowadziła za to do miasta Lilith „Lily” Paige, córkę czarownicy. Ta chciała się okrutnie zemścić na osobach, które pozbawiły ją dzieciństwa, ale szczęśliwa matka przekonała ją do zaniechania tego. Uwolnienie Izaaka Heller „Autora” wprowadziło krótkotrwały chaos w życiu mieszkańców, zakończony aresztowaniem go. Następnie Emma ocaliła miasto i Reginę przed skonsumowaniem przez mrok wydobyty z pana Gold przez Ucznia czarodzieja. Sama stała się mroczną i zniknęła w mroku.

Sezon 5 | edytuj kod

Mary Margaret udała się przez cyklon wywołany przez Zelenę do Zaczarowanego Lasu by uratować Emmę przed mrokiem. Dlatego nie zmiażdżyła serca Meridy. Król Artur zaprosił ich do własnego zamku Camelot by tam mogli się rozgościć. David zawiódł w zdobyciu szkarłatnej korony, został jednak mianowany rycerzem okrągłego stołu w miejsce „Siege Perlious”. Mary Margaret pokłóciła się nawet o to z mężem i oboje poddali testowi króla, który to został przez niego oblany. Artur, w odpowiedzi, użył na nich piasku z Avalonu by byli mu przychylni. Zaklęcie zdjął dopiero Merlin, niedawno uwolniony z drzewa. Natomiast wspólny plan wydarcia mroku z Emmy spalił na panewce, w wyniku zdrady Zeleny i rany jaką Hook otrzymał podczas odbicia Excalibura. Podczas próby połączenia miecza w całość: dolnej części i sztyletu mrocznego, Hook zmarł. Emma odebrała magię Merlinowi i uczyniła z Hooka drugiego mrocznego. Sama stała się w pełni mroczną. Pirat w odpowiedzi wezwał Nimue. Ta rękoma Killiana, rzuciła trzecią mroczna klątwę. Użyła serca Merlina, a Emma wymazała wszystkim pamięć z ostatnich 6 tygodni by samemu wyprostować to co się stało w Storybrooke.

Król Artur ze swym dworem też został zabrany do miasteczka. Mary Margaret pomogła im dostosować się do nowych warunków. Znaleźli szkarłatną koronę, która posłużyła im do komunikacji i z Merlinem. Gdy Belle oznajmiła im, że Gold zniknął, wykorzystali Henry’ego by odciągnął mroczna Emmę z domu, gdyż podejrzewali ją, że maczała w tym palce. W piwnicy jej domu odkryli Excalibur w kamieniu. Po próbie połączenia z Merlinem przez Artura, wyszło na jaw, że ten drugi to sabotażysta. Dzięki temu, że Henry był pisarzem nad którym Czarodziej sprawował kontrolę. Przez niego, uzyskali informacje, że Nimue może im pomóc pokonać mroczną. Porwanie Zeleny przez Emmę, która urodziła córkę Robina, zaprowadziło ich do chwilowo pozbawionej mocy mrocznej Emmy. Wyznała im co stało się z Hookiem w Camelocie. Henry pomógł matce odzyskać jej wspomnienia oraz pozostałych. Tymczasem Hook sprowadził do miasteczka z zaświatów wszystkich poprzednich mrocznych, Ci mieli zająć miejsce bohaterów w mieście, ale Koniec końców, pirat wessał ich do Excalibura i kazał Emmie przebić siebie, co doprowadziło jego do śmierci.

Emma wymusiła na nowym-starym mrocznym, panu Gold, by ponownie otworzył Zaświaty, a jej matka z mężem i innymi udała się wraz z nią y odzyskali Killiana. Na miejscu, za uratowanie m.in. Herculesa i Megary przed Cerberem, Hades zmusił matkę Emmy do pozostania w Zaświatach. Regina i Śnieżka − bo odtąd tak Blanchard kazała do siebie mówić − dowiedziały się, że Daniel znalazł szczęście na Olimpie. Sytuacja zmieniła się, gdy David przejął jej miejsce, a sama została zabrana do Neala przez srebrne pantofelki Ruby. Po drodze odwiedziły Oz by Ruby mogła obudzić Dorotkę Gale z klątwy snu. Krótko potem w Storybooke pojawiła się reszta jej rodziny, a po pokonaniu Hadesa, Zeus wskrzesił Hooka. W wyniku działań Golda z destabilizacją magii, Zelena, Mary Margaret, Hook i David trafili na krótko do Krainy Niedopowiedzianych Historii. Tam zmierzyli się z Hydem, a poprzez Nowy Jork, wrócili z Jekyllem do Storybrooke.

Sezon 6 | edytuj kod

Mary Margaret i David powitali uchodźców z Krainy Niedopowiedzianych Historii. Zaoferowali im posiłek w „barze u babci” i schronienie. Regina ocaliła ich przed śmiercią z ręki hrabiego Monte Christo. W szkole, zaprzyjaźniła się z Shirin, która wkrótce okazała się być Jasminą. Mary Margaret dowiedziała się, że Emma doznaje wizji, w których z zginie z ręki zamaskowanego złoczyńcy z powodu swej roli „wybawicielki”. Natomiast Zła Królowa (serum) przybyła do miasta po tym jak wydawało się, że Regina zmiażdżyła jej serce jeszcze w Nowym Jorku.

Królowa zapragnęła zrealizować zemstę na Śnieżce i rzuciła na połówki serc rodziców Emmy naprzemienną klątwę snu. Gdy jedno z nich było obudzone, drugie musiało być pogrążone w zaklęciu. Przez długi czas znajdowali się pod jej wpływem. W międzyczasie, sprowadzenie Robina z Locksley ze Świata Życzenia oraz zmiana w sercu Królowej przez Reginę, doprowadził do odesłania Robina z Królową do zupełnie nowej krainy. Matka Emmy musiała ją też wesprzeć, gdy Hook oświadczył się jej, ale krótko potem wyszło na jaw, że zabił Roberta i opuścił ją. Gdy okazało się, że to Gideon chce zabić Emmę i teraz ją zdradził, a Gold może nawet rozpocząć z nimi walkę, wyraziła mrocznemu swe niezadowolenie.

W końcu klątwa została przełamana przez mieszkańców samego Storybrooke, m.in Reginę i Hooka, którego Emma uratowała z Nibylandii. Zabrali oni na siebie jej część, by David i jego żona mogli się obudzić. Killian ponownie się oświadczył, a rodzice przyszłej panny młodej mogli planować ślub i wesele. Na ich drodze stanęła twórczyni mrocznej klątwy, Fiona, „Czarna Wróżka”. W dniu ślubu wszyscy goście Emmy i Killiana, oprócz Henry’ego, zostali zabrani przez czarną klątwę Fiony do Zaczarowanego Lasu.

W wyniku czarnej klątwy Fiony, „Czarnej Wróżki”, do zamku w Zaczarowanym Lesie zostali przeniesieni Regina Mills, Mary Margaret Blanchard, David Nolan i Killian „Hook” Jones. Doszli do wniosku, że Ostateczne Starcie to nie wojna na miecze, lecz bitwa o jej duszę i wiarę. Od Zeleny „Złej Czarownicy z Zachodu” dowiedzieli się, że jeśli wybawczyni ją straci, znikną wszystkie światy, tak jak Oz. Z niektórych udało się ocalić kilkunastu mieszkańców. Śnieżka została w zamku, a nieco później Fiona przekonała Emmę by spaliła książkę z baśniami. Zaczarowany Las dotknęła unicestwiająca apokalipsa, a fasola zaczęła się kołysać[40].

Śnieżka poczuła jak jej małżonkowi coś się stało. Z małą pomocą Jasmine, odnalazła męża w lesie i wybudziła go pocałunkiem. W pałacu odkryli, że brak wiary Emmy zdołał już wyssać magie z fasoli zdobytej przez zięcia w pałacu olbrzymów. Henry poprzez lustro zadeklarował, że sam wymierzy sprawiedliwość Fionie i użyje do tego miecza swego dziadka Davida. Zła Królowa (serum) uznała, że zamiast poświęcać czas na ponowne aktywowanie fasoli, spowolni klątwę by Regina sama mogła to zrobić. Niszcząca moc zgromadziła pozostałych w środku placu przed pałacem, który został unicestwiony. Zaprzestała działania, gdy Emma wróciła do syna z Bostonu, do Storybrooke. Śmierć Fiony z ręki Golda w miasteczku, zabrała ich natomiast ponownie do Świata Bez Magii[41].

Powrócili dopiero po śmierci Fiony, by zobaczyć jak Emma poddała się w walce na miecze z Gideonem. Mężczyzna zabił „wybawczynię”. ale pocałunek prawdziwej miłości od Henry’ego ją wskrzesił. Ostateczna Bitwa została wygrana, a Mary Margaret powróciła do roli nauczycielki w szkole, w nowym domu na dużej farmie z mężem i Nealem.

Sezon 7 | edytuj kod

Kilka lat później, zaalarmowani przez Tilly i Margot, małżeństwo pojawiło się w Krainie Życzenia by pomóc swemu dorosłemu wnukowi uratować żonę i córkę. Gdy Weaver pokonał Rumplestiltskin (Świat Życzenia), David i Śnieżka mogli uhonorować koroną elekcyjną zjednoczonych Krain Magicznych swego dawnego wroga, Reginę. Nadali jej tytuł "dobrej królowej".

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e Sezon 1 odcinek 1, „Pilot”, reżyseria: Mark Mylod, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 23 października 2011
 2. a b Sezon 4 odcinek 12, „Darkness On The Edge Of Town”, reżyseria: Jon Amiel, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 1 marca 2015
 3. Sezon 4 odcinek 2, „White Out”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 5 października 2014
 4. a b Sezon 2 odcinek 15, „The Queen Is Dead”, reżyseria: Gwyneth Horder-Payton, scenariusz: Daniel T. Thomsen i David H. Goodman, [premiera:] 3 marca 2013
 5. a b Sezon 3 odcinek 10, „The New Neverland”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Andrew Chambliss, [premiera:] 8 grudnia 2013
 6. Sezon 1 odcinek 18, „The Stable Boy”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 1 kwietnia 2012
 7. Sezon 2 odcinek 2, reżyseria: Dean White, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 7 października 2012
 8. Sezon 5 odcinek 13, „Labor of Love”, reżyseria: Billy Gierhart, scenariusz: Andrew Chambliss i Dana Horgan, [premiera:] 13 marca 2016
 9. a b Sezon 6 odcinek 7, „Heartless”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 6 listopada 2016
 10. Sezon 4 odcinek 14, „Enter The Dragon”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: David H. Goodman i Jerome Schwartz, [premiera:] 15 marca 2015
 11. Sezon 1 odcinek 11, „Fruit of the Poisonous Tree”, reżyseria: Bryan Spicer, scenariusz: Ian Goldberg i Andrew Chambliss, [premiera:] 29 stycznia 2012
 12. Sezon 1 odcinek 7, „The Heart Is a Lonely Hunter”, reżyseria: David M. Barrett, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 11 grudnia 2011
 13. Sezon 1 odcinek 15, „Red-Handed”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 11 marca 2012
 14. Sezon 2 odcinek 7, „Child of the Moon”, reżyseria: Anthony Hemingway, scenariusz: Ian Goldberg i Andrew Chambliss, [premiera:] 11 listopada 2012
 15. Sezon 2 odcinek 20, „The Evil Queen”, reżyseria: Gwyneth Horder-Payton, scenariusz: Jane Espenson i Christine Boylan, [premiera:] 28 kwietnia 2013
 16. a b Sezon 1 odcinek 6, „The Shepherd”, reżyseria: Victor Nelli Andrew Chambliss, scenariusz: Ian Goldberg, [premiera:] 4 grudnia 2011
 17. Sezon 1 odcinek 3, „Snow Falls”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Liz Tigelaar, [premiera:] 6 listopada 2011
 18. Sezon 3 odcinek 21, „Snow Drifts”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: David H. Goodman i Robert Hull, [premiera:] 11 maja 2014
 19. Sezon 3 odcinek 22, „There's No Place Like Home”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 11 maja 2014
 20. Sezon 3 odcinek 6, „Ariel”, reżyseria: Ciaran Donnelly, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 3 listopada 2013
 21. Sezon 1 odcinek 10, „7:15 A.M.”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis, Adam Horowitz i Daniel T. Thomsen, [premiera:] 22 stycznia 2012
 22. Sezon 1 odcinek 16, „Heart of Darkness”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Andrew Chambliss i Ian Goldberg, [premiera:] 18 marca 2012
 23. Sezon 1 odcinek 21, „An Apple Red as Blood”, reżyseria: Milan Cheylov, scenariusz: Jane Espenson i David H. Goodman, [premiera:] 6 maja 2012
 24. Sezon 1 odcinek 22, „A Land Without Magic”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 13 maja 2012
 25. Sezon 3 odcinek 2, „Lost Girl”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Andrew Chambliss i Kalinda Vazquez, [premiera:] 6 października 2013
 26. Sezon 5 odcinek 12, „Souls of the Departed”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 6 marca 2016
 27. Sezon 2 odcinek 3, „Lady of the Lake”, reżyseria: Milan Cheylov, scenariusz: Andrew Chambliss i Ian Goldberg, [premiera:] 14 października 2012
 28. Sezon 2 odcinek 10, „The Cricket Game”, reżyseria: Dean White, scenariusz: David H. Goodman i Robert Hull, [premiera:] 6 stycznia 2013
 29. Sezon 6 odcinek 2, „A Bitter Draught”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Andrew Chambliss i Dana Horgan, [premiera:] 2 października 2016
 30. Sezon 4 odcinek 13, „Unforgiven”, reżyseria: Adam Horowitz, scenariusz: Andrew Chambliss i Kalinda Vasquez, [premiera:] 8 marca 2015
 31. Sezon 6 odcinek 3, „The Other Shoe”, reżyseria: Steve Pearlman, scenariusz: Jane Espenson i Jerome Schwartz, [premiera:] 9 października 2016
 32. Sezon 1 odcinek 4, „The Price of Gold”, reżyseria: David Solomon, scenariusz: David H. Goodman, [premiera:] 13 listopada 2011
 33. Sezon 4 odcinek 16, „Best Laid Plans”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Kalinda Vasquez i Jane Espenson, [premiera:] 29 marca 2015
 34. Sezon 6 odcinek 20, „The Song in Your Heart”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: David Goodman & Andrew Chambliss, [premiera:] 7 maja 2017
 35. Sezon 3 odcinek 11, „Going Home”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 15 grudnia 2013
 36. Sezon 2 odcinek 17, „Welcome to Storybrooke”, reżyseria: Dave Barrett, scenariusz: Ian Goldberg i Andrew Chambliss, [premiera:] 17 marca 2013
 37. Sezon 6 odcinek 17, „Awake”, reżyseria: Sharat Raju, scenariusz: Andrew Chambliss i Leah Fong, [premiera:] 16 kwietnia 2017
 38. Sezon 3 odcinek 9, „Save Henry”, reżyseria: Andy Goddard, scenariusz: Christine Boylan i Daniel T. Thomsen, [premiera:] 1 grudnia 2013
 39. Sezon 3 odcinek 11, „Going Home”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 15 grudnia 2013
 40. Sezon 6 odcinek 21, „The Final Battle Part 1”, reżyseria: Steve Pearlman, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 14 maja 2017
 41. Sezon 6 odcinek 22, „The Final Battle Part 2”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 14 maja 2017
Na podstawie artykułu: "Królewna Śnieżka (Dawno, dawno temu)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy