Krzyż Wojskowy (Belgia)


Krzyż Wojskowy (Belgia) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzyż Wojskowy (fr.: Croix Militaire, nl.: Militair Kruis) – odznaczenie Królestwa Belgii za długoletnią służbę wojskową.

Spis treści

Historia i oznaka | edytuj kod

Dwustopniowe odznaczenie zostało ustanowione 11 lutego 1885 roku przez króla Leopolda II i jest nadawane oficerom Sił Zbrojnych Belgii za 25 lat wiernej i nienagannej służby wojskowej, za którą z reguły otrzymują jego 1. klasę, podczas gdy 2. klasa jest nadawana oficerom rezerwy pod warunkiem stałego uczestnictwa w corocznych ćwiczeniach. Rocznie nadaje się ok. 300 krzyży. W wyjątkowych przypadkach krzyż mogą otrzymać również cudzoziemcy za usługi oddane wojsku belgijskiemu.

Oznaką odznaczenia jest emaliowany na czarno (z czasem emalia przybiera barwę ciemnogranatową) krzyż maltański ze złotymi brzegami i kulkami na zakończeniach ramion oraz złotymi mieczami między ramionami. W medalionie środkowym awersu znajduje się złoty lew z herbu państwowego Belgii, a w medalionie rewersu inicjał panującego monarchy (obecnie: "A", od króla Alberta II). Zawieszką jest złota korona królewska. Odznaczenie jest noszone na piersi na zielonej wstążce z obustronnymi czerwonymi paskami. Krzyże 1. i 2. klasy nie różnią się wyglądem, jedynie rozetką na wstążce 1. klasy.

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Krzyżem Wojskowym (Belgia).

Bibliografia | edytuj kod

  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Krzyż Wojskowy (Belgia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy