Lotusland


Lotusland w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Lilie wodne Kwiat lotosu w Ogrodzie Japońskim Paprocie Juka

Lotusland, 15-hektarowa posiadłość, znana również jako Ganna Walska Lotusland, to utrzymywany przez organizację niedochodową ogród botaniczny w Montecito na przedmieściach Santa Barbara w Kalifornii w USA. Zwiedzanie zajmuje od 1½ do 2 godzin (w okresie od połowy lutego do połowy listopada), ale konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie.

Ogród został założony przez śpiewaczkę operową polskiego pochodzenia Gannę Walską (1887?-1984, z domu Puacz), która była właścicielką rezydencji i otaczającego ją parku od roku 1941 do śmierci w roku 1984. Park składa się z wielu niezależnych - lecz powiązanych ze sobą - ogrodów i jest sławny ze swej kolekcji sagowców.

Spis treści

Opis ogrodów | edytuj kod

Ogród błękitny | edytuj kod

Składa się z roślin o srebrnym lub błękitnym zabarwieniu okrycia, w tym cedr libański (Cedrus libani odm. 'Atlantica' i 'Glauca'), chilijska palma winna (Jubaea chilensis), kostrzewa owcza (Festuca ovina odm. 'Glauca'), Senecio mandraliscae, niebieska palma meksykańska (Brahea armata), queenslandzkie soplice australijskie (Agathis australis), araukaria bunya-bunya (Araukaria bidwillii), Araucaria cunninghamii i dwa drzewa cynamonowca kamforowego (Cinnamomum camphora).

Ogród bromeliowatych | edytuj kod

Bromeliowate stanowią poszycie ogrodu pomiędzy dębami Quercus agrifolia. Inne warte odnotowania rośliny to karłowata palma daktylowa (Phoenix dactylifera), (Phoenix roebelinii), palma Trithrinax brasiliensis oraz wielkie palmy ogoniaste (Beaucarnea recurvata).

Ogród motyli | edytuj kod

To zbiór kwitnących roślin, które przyciągaja motyle i inne owady.

Ogród kaktusów | edytuj kod

Kolekcja kolumnowych kaktusów zapoczątkowana w roku 1929 przez Merritt Dunlap. Ponad 500 roślin reprezentujących około 300 różnych gatunków kaktusów rozmieszczonych w geograficznie podzielonych grupach. Są tu takie gatunki jak opuncja z wysp Galapagos, Armatocereus z Peru pełny zestaw rodzaju Weberbauerocereus. Są wśród nich Fouquieria columnaris (drzewo boojum), wolno schnące bromeliowate i kilka gatunków agaw.

Ogród kaktusów i wilczomleczów | edytuj kod

Kolekcja kaktusów, w tym złote kaktusy beczkowate (Echinocactus grusonii) i drzewiaste wilczomlecze.

Ogród sagowców | edytuj kod

Przypuszczalnie największy zbiór sagowców w Stanach Zjednoczonych; Lotusland posiada ponad 400 dojrzałych roślin z dziesięciu (na jedenaście) rodzajów i połowy znanych gatunków.

Ogród paproci | edytuj kod

Występuje tu wiele rodzajów paproci, jak australijska paproć drzewiasta (Sphaeropteris cooperi) i wielka paproć tropikalna (Platycerium). Inne lubiące cień rośliny, jak "angel trumpet tree" (Brugmansia), "calla lily" (Cantedeskia), hybrydowate kliwie, kolekcja hawajskich Pritchardia i palma arekowa są tu również obecne.

Ogród japoński | edytuj kod

Małą świątynię shintō otaczają szydlice japońskie (Cryptomeria japonica), czerwonokrzewy, sekwoja wieczniezielona (Sequoia sempervirens), wisterie, klony palmowe (Acer palmatum), kamelie, azalie i kilka gatunków sosen przycinanych w stylu Niwaki.

Sad | edytuj kod

Ogród sukulentów | edytuj kod

Wiele odmian sukulentów, a w tym Pachypodium lamerei, Aeonium, Fouquieria, Kalanchoe, Echeveria, Haworsja, Yucca i Sansevieria.

Ogród strzyżony | edytuj kod

Znajduje się tu strzyżony zegar 8-metrowej średnicy, otoczony przez Senecio mandraliscae, bukszpanowy żywopłot maze oraz "zoo" złożone z 26 roślinnych "zwierząt", w tym wielbłąd, goryl, żyrafa i foka. Pozostałe części ogrodu uformowane i przystrzyżone zostały w formach geometrycznych.

Ogród tropikalny | edytuj kod

Znajdują się tu kaktusowate Epifyllum, imbir, Alpinia, Hedychium oraz "bananowce ozdobne" (Ensete) i jadalne (Musa).

Ogród wodny | edytuj kod

Kilka gatunków lotosa orzechodajnego i grzybieniowate (grzybienie (Nymphaea), rozłożnia (Euryale), grążel (Nuphar), wiktorii królewskiej a także ogród bagienny z taro (Colocasia esculenta), ornamentalną trzciną cukrową (Saccharum officinarum) i ciborą papirusową.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lotusland" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy