Mała Panew


Mała Panew w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mała Panew przepływająca przez Kalety-Miotek Autobus szynowy SA109-008 wjeżdża na most linii kolejowej nr 301 przez Małą Panew podczas przejazdu z Opola do Kluczborka.

Mała Panew (niem. Malapane) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, prawy dopływ Odry. Źródłowy odcinek rzeki leży w obrębie Wyżyny Śląskiej, natomiast pozostała większość biegu w obrębie Równiny Opolskiej.Przepływa przez województwa śląskie i opolskie.

Źródła rzeki znajdują się w pobliżu miasta Koziegłowy, na polu pomiędzy wsiami Markowice, Rzeniszów i Krusin. Stamtąd Mała Panew płynie przez Zieloną, Kalety, gminę Tworóg, Lubliniec-Kokotek, Krupski Młyn, Zawadzkie, Kolonowskie, Ozimek i Turawę. W dolnym biegu rzeki, pomiędzy Turawą a Ozimkiem, zbudowano zbiornik retencyjny Jezioro Turawskie. Ujście do Odry znajduje się w północnej części Opola, na obszarze dawnej wsi Czarnowąsy. Najważniejszymi dopływami Małej Panwi są Stoła i Ligancja.

Mała Panew jest rzeką o meandrującym biegu i w większości piaszczystym dnie. Jest ciekiem średnio zanieczyszczonym: źródła rzeki zaliczane są do wód III klasy czystości, a woda poniżej Jeziora Turawskiego jest nawet drugoklasowa. Cały środkowy bieg rzeki, od Kalet do Ozimka uważa się za zanieczyszczony na tyle, by wody te zaliczyć do pozaklasowych. Mimo wszystko jest rzeką dość ciekawą dla wędkarzy ze względu na duże pogłowie płoci, leszczy i szczupaków.

Długość: 132 km
Powierzchnia dorzecza: 2132 km²

Elektrownie wodne na Małej Panwi[1] [2] | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Studium rozwoju systemów energetycznych w województwie opolskim do 2015 roku http://umwo.opole.pl/serwis/index.php?id=2316
  2. Wiatkowski M., Rosik-Dulewska Cz. Stan obecny i możliwości rozwoju energetyki wodnej w województwie opolskim. Woda, Środowisko, Obszary Wiejskie, t.12 z. 2 (38), 2012, 313-327 http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BATC-0008-0058/c/httpwww_itep_edu_plwydawnictwowodazeszyt382012artykulywiatkowski20i20in.pdf
Na podstawie artykułu: "Mała Panew" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy