Matthias de l’Obel


Matthias de l’Obel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Matthias de l'ObelMathias de Lobel lub Matthaeus Lobelius (ur. 1538 w Lille - zm. 3 marca 1616 Highgate w Londynie) – flamandzki lekarz i botanik. Jest uznawany za pierwszego botanika, który podszedł do klasyfikacji roślin zgodnie z ich naturalnym pokrewieństwem, a nie ich zastosowaniami medycznymi.

L’Obel studiował medycynę w Leuven, a następnie pod kierunkiem Wilhelma Rondeleta w Montpellier[1] . W latach 1571-1581 prowadził praktykę lekarską w Anvers, a następnie w Delft, gdzie był lekarzem nadwornym księcia Wilhelma I Orańskiego. W 1584 r. opuścił Holandię, uciekając przed wojną domową. Udał się do Anglii, gdzie pozostał już do śmierci. Był tam m. in. lekarzem Jakuba I Stuarta.

Był autorem wydanej w 1591 fundamentalnej publikacji Icones stirpium, seu, Plantarum tam exoticarum, quam indigenarum :in gratiam rei herbariae studiosorum in duas partes digestae : cum septem linguarum indicibus, ad diuersarum nationum vsum[2] („Obrazy roślin, zarówno egzotyczne i rodzime, dla studentów botaniki, ułożone w dwóch częściach: z indeksami w siedmiu językach na użytek różnych narodowości”) i jest uznawany za pierwszego botanika, który podszedł do klasyfikacji roślin zgodnie z ich naturalnym pokrewieństwem, a nie ich zastosowaniami medycznymi.

Rodzaj roślin lobelia i takson lobeliowe nazwano na jego cześć.

Standardowy skrót autora Lobel służy do wskazania tej osoby jako autora, gdy powołuje się nazwę botaniczną[3].

Wybrane publikacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. AnneA. Kling AnneA., Matthias de L’Obel – Cincinnati History library and Archives, library.cincymuseum.org [dostęp 2017-02-02]  (ang.).
  2. Biodiversity Heritage Library: Icones stirpium, seu, Plantarum tam exoticarum, quam indigenarum : (ang.). [dostęp 2017-02-02].
  3. Author Details Lobel, Mathias de (1538-1616) (ang.). The International Plant Names Index, 2015-04-23. [dostęp 2017-02-02].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Matthias de l’Obel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy