Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2005

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2005 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stadion Olimpijski w Helsinkach

10. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które odbywały się w dniach 6-14 sierpnia na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach. W zawodach lekkoatletycznych startowało ogółem 1891 zawodników (840 kobiet i 1051 mężczyzn) ze 196 krajów. Walczyli oni o medale w 47 konkurencjach, w tym po raz pierwszy w historii w biegu na 3000 metrów z przeszkodami kobiet.

W tym samym miejscu rozgrywane były pierwsze w historii mistrzostwa świata w lekkoatletyce w 1983. Zawody miały się początkowo odbyć w Londynie, ale organizatorzy nie mogli zapewnić na czas odpowiedniego stadionu, tracąc tym samym szansę na organizację mistrzostw. Pozostałymi kandydatami do organizacji mistrzostw były następujące miasta: Berlin (Niemcy), Bruksela (Belgia), Budapeszt (Węgry), Moskwa (Rosja) i Rzym (Włochy).

Zawody w Helsinkach rozgrywane były w dość trudnych warunkach: było dość chłodno (temperatura spadała nawet poniżej 15 °C), często padał deszcz i wiał dość silny, zmienny wiatr. Czwartego dnia organizatorzy zmuszeni byli przerwać zawody z powodu ulewnego deszczu, a część konkurencji przeniesionych zostało na kolejne dni,

Mimo trudnych warunków uzyskano wiele bardzo dobrych wyników. Poprawiono m.in. trzy rekordy świata (Olimpiada Iwanowa w chodzie na 20 km, Jelena Isinbajewa w skoku o tyczce i Osleidys Menéndez w rzucie oszczepem) oraz pięć rekordów mistrzostw świata. Oprócz rekordzistów mistrzostwa miały też innych bohaterów: po dwa złote medale w konkurencjach indywidualnych zdobyli Justin Gatlin (100 m i 200 m), Rashid Ramzi (800 i 1500 m) oraz Tirunesh Dibaba (5000 m i 10 000 m). Po dwa złote medale przypadły też niektórym mistrzom biegających później w „złotych”” sztafetach: Ladji Doucouré, Jeremy Wariner i Julia Pieczonkina. Byli też wielcy przegrani, jak płotkarka Joanna Hayes, która przewróciła się na przedostatnim płotku czy skoczek wzwyż Stefan Holm, który zajął dalsze miejsce.

Polacy zdobyli dwa medale (oba srebrne): Monika Pyrek w skoku o tyczce i Szymon Ziółkowski w rzucie młotem. Ogółem Polacy zajmowali 12 razy miejsca w czołowych ósemkach.

Spis treści

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

Mężczyźni | edytuj kod

konkurencje biegowe | edytuj kod

• Finał biegu na 100 m i 200 m wygrał Justin Gatlin, ale IAAF rozważa odebrnie mu tytułu.

• 4 × 100 m
Michał Bielczyk, Marcin Jędrusiński, Marcin Nowak, Marcin Urbaś – nie ukończyli biegu eliminacyjnego (kontuzja M. Jędrusińskiego)
  • 4 × 400 m
Piotr Klimczak, Robert Maćkowiak, Piotr Rysiukiewicz, Rafał Wieruszewski, Marcin Marciniszyn – 5. miejsce (finał) Rafał Dyś (720) i Kamil Kalka (723) na trasie chodu
  • chód na 20 km
Rafał Dyś – 26. miejsce Kamil Kalka – 24. miejsce Benjamin Kuciński – 7. miejsce
  • chód na 50 km
Rafał Fedaczyński – nie ukończył Roman Magdziarczyk – 7 miejsce Grzegorz Sudoł – nie ukończył (dyskwalifikacja)
  • skok wzwyż
Grzegorz Sposób – odpadł w eliminacjach (kontuzja)