Nowa Trybuna Opolska


Nowa Trybuna Opolska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nowa Trybuna Opolska” – dziennik regionalny w województwie opolskim.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Na rynku wydawniczym od 1952 roku. Początkowo ukazywała się pod tytułem „Trybuna Opolska”. Mieszkańcy województwa opolskiego dostali pierwszy numer dzięki staraniom kilkuosobowego zespołu, który był związany z katowicką „Trybuną Robotniczą”. Wydanie pierwszego numeru „Trybuny Opolskiej” zbiegło się w czasie z powstaniem województwa opolskiego (1951 rok).

Już w trzy lata po swoim rynkowym debiucie gazeta ukazywała się siedem razy w tygodniu, a jej jednorazowy nakład przekraczał 100 tysięcy egzemplarzy. 5 grudnia 1971 roku gazeta z dumą pisała „Mamy kolor, jesteśmy też większą gazetą”. Wtedy jednak oznaczało to jedynie druk kolorowych czcionek i niektórych winiet. Pierwsze kolorowe zdjęcie gazeta opublikowała dopiero w wydaniu magazynowym z 5–6 października 1996 r.

Do 1989 r. „Trybuna Opolska” wychodziła jako lokalny organ Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Od kwietnia 1993 roku wydawcą gazety jest spółka Pro Media. 1 kwietnia ukazała się już „Nowa Trybuna Opolska” („NTO”). Redaktorem naczelnym gazety jest obecnie Krzysztof Zyzik[2].

Redaktorzy naczelni

Gazeta ma swoje oddziały lub korespondentów we wszystkich miastach powiatowych województwa: Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Oleśnie, Nysie, Strzelcach Opolskich, Krapkowicach, Głubczycach, Brzegu, Namysłowie, Prudniku, Kluczborku.

Gazeta drukowana jest w nowoczesnej drukarni w Opolu, należącej do spółki Pro Media.

Cotygodniowe dodatki tematyczne | edytuj kod

  • Poniedziałek – RegioPraca, Sport
  • Wtorek – RegioMoto
  • Środa – RegioDom
  • Czwartek – Strefa Biznesu
  • Piątek – Magazyn, Program TV, tygodniki lokalne (Kluczbork-Olesno, Kędzierzyn-Koźle-Prudnik-Głubczyce, Brzeg-Nysa-Namysłów, Strzelce Opolskie-Krapkowice)
  • Sobota – Magazyn Extra

Portal regionalny | edytuj kod

„Nowa Trybuna Opolska” w połowie 2006 roku uruchomiła portal regionalny województwa opolskiego – http://www.nto.pl. Znajdują się w nim aktualne informacje dotyczące Opola i województwa, a także wybrane materiały z wydania papierowego gazety.

Przypisy | edytuj kod

  1. „Gazeta Pomorska” liderem sprzedaży w 2018 roku, „Dziennik Zachodni” najbardziej w dół, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-09]  (pol.).
  2. Nowa Trybuna Opolska — Polska Press Sp. z o.o., polskapress.pl [dostęp 2017-01-26]  (pol.).
  3. Mariusz Patelski, Działania WUKPPiW w Opolu wobec lokalnych środowisk dziennikarskich w latach 1950-1956, w: Nadzorcy. Ludzie i struktury władzy odpowiedzialni za działania wobec środowisk twórczych, naukowych i dziennikarskich, pod red. Sebastiana Ligarskiego, Grzegorza Majchrzaka, ​ISBN 978-83-8098-282-6​, Warszawa 2017.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nowa Trybuna Opolska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy