Oberża


Karczma w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Oberża) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Karczma na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy Jan Feliks Piwarski Karczma „Ostatni Grosz” Rozkład pomieszczeń w karczmie I typu Rozkład pomieszczeń w karczmie II typu

Karczma (gospoda, zajazd; dawniej też: austeria, arenda, harenda, oberża[1]) – budynek pełniący funkcje wyszynku, miejsca spotkań i zabaw miejscowej ludności oraz domu zajezdnego przeznaczonego dla podróżnych.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Historia karczm w Polsce datuje się od wczesnego średniowiecza i związana jest z prawem propinacji. Początkowo stanowiły własność władcy, który nadawał przywilej ich prowadzenia zakonom, rycerstwu, a w okresie kolonizacji na prawie niemieckim sołtysom sprowadzającym osadników. Od 1494 obowiązywało prawo propinacyjne, zastrzegające wyłączność sprzedaży trunków dla właścicieli wiosek. Od tego czasu wina i miody były z karczem systematycznie wypierane przez wódkę.

Dla zwiększenia dochodów wprowadzano przymus propinacyjny nakazujący chłopom kupowanie napojów alkoholowych w karczmach wyznaczonych przez właścicieli majątków oraz tzw. „narzuty”, czyli obowiązek kupowania trunków po cenie narzuconej przez dwory.

Do XVIII wieku karczmy, przeważnie drewniane, stawiano przy głównych traktach, często na rozstajach dróg, na przedmieściach miast, w rynkach miasteczek oraz we wsiach.

Początkowo głównym pomieszczeniem karczmy była duża izba szynkowa, później powiększano je o pokoje zajezdne oraz stajnie i wozownie (stan). Często bryła budynku wyposażona była w ganki oraz podcienia i zwieńczona dachem polskim. W okresie klasycyzmu, w karczmach murowanych, charakterystycznymi elementami architektonicznymi były portyki i ryzality.

W Polsce występowały głównie 2 typy karczm:

  • rzadziej spotykana na planie litery T, gdzie stan usytuowany jest prostopadle do budynku mieszkalnego na osi sieni przejazdowej
  • na planie prostokąta – stan na przedłużeniu części mieszkalnej, z wjazdem od strony szczytowej przez podsienie.

Nieliczne zachowane karczmy polskie to:

We Włoszech występują małe oberże określane jako osterie (wł. austeria).

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. red. W. Doroszewski: Słownik języka polskiego. PWN. [dostęp 2014-05-20].
  2. Włodzimierz Łęcki: Wielkopolska. Warszawa: Sport i Turystyka, 1996, s. 410. ISBN 83-7079-589-7.
  3. Zajazd Napoleoński – Historia. Zajazd Napoleoński. [dostęp 2013-11-07].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Oberża" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy