Ogród Botaniczny w Zielonej Górze


Na mapach: 51°55′11,33″N 15°30′06,15″E/51,919814 15,501708

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ogród w fazie budowy (kwiecień 2007) Staw w Ogrodzie (czerwiec 2009) Alejka w Ogrodzie (czerwiec 2009)

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze – odbudowany w 2007 roku przedwojenny ogród botaniczny w Zielonej Górze przy ul. Botanicznej. Ogród zajmuje ponad 2 ha.

Spis treści

Historia ogrodu | edytuj kod

Pierwszy ogród botaniczny w tym miejscu powstał w 1925 r. Inicjatorem budowy było Miejskie Towarzystwo Kultury Rolnej. Wówczas też zagospodarowano na cele rekreacyjne całe okolice dzisiejszej ul. Botanicznej, tworząc oprócz ogrodu także ambitne założenia parkowe, do dziś nie zachowane. Zbudowano wówczas sieć alejek parkowych oraz stworzono park miejski przy ul. Botanicznej. Znajdowała się tu także winnica miejska.

Ogród botaniczny powstał według projektu inspektora Rickhebena, wcześniejszego kierownika Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. W otaczającym ogród parku dendrologicznym zbudowano ziemny amfiteatr, jeziorko z wodospadem oraz punkt widokowy.

Odbudowa | edytuj kod

Odbudowa ogrodu miała miejsce w latach 2006-2007 i kosztowała 6 mln złotych, z czego 1/3 stanowiły fundusze unijne. Inicjatorami odbudowy byli lokalni wykładowcy uniwersyteccy oraz ekolodzy.

Odbudowany ogród zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię niż pierwotne założenie sprzed II wojny światowej. Na części terenu przedwojennego ogrodu zbudowano bowiem budynki szkolne. Do tego w ramach odbudowy ogrodu zbudowano dwa pawilony na cele techniczne i administracyjne.

Poza tym ogród został odtworzony według pierwotnych założeń z 1925 r. Odtworzono m. in. oczko wodne i alpinarium z roślinami górskimi charakterystycznymi dla Karkonoszy, nad rowami przerzucono mostki. Ogród jest podzielony na tzw. strefy roślinne, w których można podziwiać okazy z różnych kontynentów, ale też charakterystyczne dla tutejszego regionu oraz rośliny użytkowe, np. lebiodka majeranek czy tymianek.

Uroczyste otwarcie obecnego Ogrodu odbyło się w dniu 17 października 2007 r. Po utworzeniu ogrodu miasto przekazało go w zarząd Uniwersytetowi Zielonogórskiemu.

Działy i Kolekcje Roślinne | edytuj kod

W kolekcji ogrodu botanicznego znajduje się obecnie około 500 gatunków i odmian roślin. Dominują w niej drzewa i krzewy. Rozmieszczone są one następujących działach tematycznych:

  • Dział roślin wilgociolubnych
  • Dział Systematyki Roślin
  • Dział Geograficzny
  • Dział roślin górskich

Dyrektorzy i Kierownicy Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze | edytuj kod

  • mgr Radosław Skrobania - kierownik administracyjny
  • dr Piotr Reda - kierownik ds. naukowych

Godziny otwarcia | edytuj kod

Ogród otwarty jest dla zwiedzających czynny jest przez cały rok,również w dni wolne od pracy oraz w dni swiąteczne, wstęp jest płatny.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ogród Botaniczny w Zielonej Górze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy