Osiedle Armii Krajowej (Opole)


Osiedle Armii Krajowej (Opole) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kościół Przemienienia Pańskiego Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego Pomnik Augusta Emila Fieldorfa "Nila" Rondo Ronalda Reagana

Osiedle im. Armii Krajowej (d. ZWM)opolskie osiedle mieszkaniowe wybudowane na przełomie lat 70. i 80. XX wieku na gruntach dawnej wsi Gosławice. Wraz z pobliskim osiedlem Malinka zarządzane jest przez Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową. Do 2 czerwca 2006 patronem spółdzielni był Związek Walki Młodych. Obecnie spółdzielnia nie posiada patrona. Teren jej działalności podzielono na cztery pomocnicze osiedla administracyjne obejmujące wymienione niżej ulice.

Nieformalnie osiedle dzieli się na dwie części:

 • starszą część północno-zachodnią (osiedla nr 1 i 2), ok. 12 tys. mieszkańców
 • nowszą część południową (osiedle nr 3), ok. 8 tys. mieszkańców

W centralnej części osiedla znajduje się park miejski i kościół rzymskokatolicki pw. Przemienienia Pańskiego, a w jego sąsiedztwie Centrum Handlowe Auchan. Komunikację z innymi częściami miasta zapewnia ul. Sosnkowskiego i ul. Pużaka, a także autobusy miejskie linii nr 3, 5, 7, 9, 10, 11, 13, 15, 17, 18 i N. Działają tutaj trzy przedszkola, dwie szkoły podstawowe, jedno gimnazjum, jedno liceum oraz szkoła specjalna.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Siedziba Spółdzielni

27 maja 1976 na zebraniu przedstawicieli Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Przyszłość podjęto uchwałę powołującą Osiedle Związku Walki Młodych jako samodzielną jednostkę gospodarczą i organizacyjną, działającą w oparciu o wewnętrzny rozrachunek gospodarczy. Decyzja o powołaniu nowej spółdzielni zapadła w związku z wielkim zapotrzebowaniem na mieszkania wśród młodego pokolenia z wyżu demograficznego. Aby przyśpieszyć termin otrzymania mieszkania wielu przyszłych lokatorów, w czynie społecznym pracowało na budowie, zwłaszcza przy pracach wykończeniowych. Pierwszy blok oddano do użytku 14 lutego 1977[1] Ze względów praktycznych Spółdzielnia początkowo działała częściowo w ramach OSM "Przyszłość" zajmując się głównie sprawami bieżącymi i budową. Całkowitą samodzielność Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa imienia ZWM uzyskała dopiero 1 lipca 1981 na podstawie uchwały podjętej na zebraniu założycielskim, które odbyło się 25 marca 1981.

Przedstawione liczby dotyczą ilości mieszkań łącznie na osiedlu AK i Malinka.

¹ dane dotyczą zasobów własnych spółdzielni oraz obcych (tylko administrowanych)

Zmiana nazwy osiedla | edytuj kod

Wstęp | edytuj kod

Opole nie jest podzielone na dzielnice i osiedla, w użyciu spotyka się zwyczajowe nazwy poszczególnych części miasta: wsi włączonych do miasta głównie w latach 70. (np. Grudzice, Wróblin), historycznych części Opola (Zaodrze, Stare Miasto), osiedli (np. Dambonia, Malinka) czy dzielnic biorących swoje "nazwy" od ulic na ich terenie (np. dzielnica malarzy, dzielnica generalska). Osiedla jako takie stanowią jednostki pomocnicze spółdzielni mieszkaniowych zarządzających budynkami i okolicznymi terenami. Osiedlami określa się również nowo budowane zespoły mieszkalne: Osiedle Arcadia, Osiedle Festival Park czy Osiedle Zachodnie. Nie istnieją ustalone granice dzielnic ani osiedli, w związku z czym drogowskazy kierujące do poszczególnych osiedli i dzielnic są czysto orientacyjne i umowne.

Fakty | edytuj kod

 • w 1976 powołano do życia jednostkę gospodarczo-organizacyjną Osiedle Związku Walki Młodych w ramach Opolskiej Spółdzielni Mieszkanowej "Przyszłość"[2], podobnie obecnie funkcjonują Osiedle Chabrów czy Osiedle Dambonia[3]
 • w lipcu 1981 jednostka ta zyskała niezależność od macierzystej spółdzielni i nadano jej nazwę "Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa im. Związku Walki Młodych"[2]
 • od nazwy spółdzielni cały obszar zajęty przez osiedla administracyjne 1-3 (patrz na początku artykułu) zwyczajowo nazywano ZetWueMem i tak oznaczano na planach Opola, np. z lat 1981-1989 i późniejszych
 • uchwała Rady Miasta[4] z 12 marca 1991 zmienia nazwę ówczesnej ulicy Związku Walki Młodych na ul. Kazimierza Sosnkowskiego; ulica ta otacza osiedle od trzech stron
 • W listopadzie 2005 do mieszkańców trafiła ankieta odnośnie nadania nowej nazwy spółdzielni. Można było podać swoją propozycję lub wybrać spośród Armii Krajowej, Jana Pawła II lub Związku Walki Młodych.[5]. W głosowaniu wzięło udział niecałe 30% spółdzielców. 2/3 głosujących opowiedziało się za pozostawieniem starej nazwy. W tym samym miesiącu Rada Miasta Opola wystosowała do władz spółdzielni mieszkaniowej apel, w którym zwracała się z prośbą o zmianę jej patrona z ZWM na AK.
 • 2 czerwca 2006 z nazwy spółdzielni wykreślono patrona - ZWM. Zmieniono napisy informujące znajdujące się wewnątrz budynków, usunięto napisy lub zmieniono klosze na lampach oświetlających wejścia, zmieniono logo Spółdzielni. Spółdzielnia w chwili obecnej w dalszym ciągu nie posiada patrona.
 • w maju 2008 opolski ratusz nadał osiedlu imię [6] Armii Krajowej, jednak decyzja nie została podjęta przez Radę Miasta a Prezydenta. Wykorzystano lukę prawną[7] implikowaną brakiem oficjalnego podziału na dzielnice i osiedla. Obszar, który zajmuje osiedle nie miał do tej pory oficjalnej nazwy. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem opolskiego ratusza, jego przedstawiciele dwukrotnie zwracali się do władz spółdzielni w sprawie opinii na temat proponowanej nowej nazwy osiedla – za każdym razem formułowano odpowiedź "że to nie do spółdzielni należy nazywanie osiedli w mieście". Na tabliczce informacyjnej przy wjeździe na osiedle ulicą Grota-Roweckiego pojawiła się informacja o osiedlu im. Armii Krajowej. 15 lipca 2008 zawieszono nowe tablice informacyjne na wszystkich głównych wjazdach na osiedle.

Galeria | edytuj kod

Widok na starą... i nową część osiedla Osiedle w tle panoramy miasta z Wieży Piastowskiej

Zobacz też | edytuj kod

 • ZWM – stara nazwa zwyczajowa.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. sylvia-online.de -&nbspCe site web est à vendre ! -&nbspRessources et information concernant sylvia-online Resources and Information, www.sylvia-online.de [dostęp 2017-11-25]  (ang.).
 2. a b Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu, www.smlw.opole.pl [dostęp 2017-11-25]  (pol.).
 3. Opolska Spółdzielnia Mieszkaniowa Przyszłość, www.osm.opole.pl [dostęp 2017-11-25]  (ang.).
 4. Załącznik Nr 1 do uchwały Nr XII/67/91 Rady Miasta Opola
 5. Ankieta w sprawie zmiany nazwy Spółdzielni Mieszkaniowej im. ZWM dla Członków Spółdzielni, zamieszkałych na Osiedlu nr 1, Materiały dotyczące zmiany nazwy opolskiego Osiedla im. ZWM na im. AK. [dostęp 05.02.2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-14)].
 6. Osiedle Armii Krajowej zamiast ZWM-u - nto.pl, www.nto.pl [dostęp 2017-11-25]  (pol.).
 7. Osiedle Armii Krajowej zamiast ZWM-u - nto.pl, www.nto.pl [dostęp 2017-11-25]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Osiedle Armii Krajowej (Opole)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy