Portal:Film


Portal:Film w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kinematografia to dziedzina działalności związana z produkcją filmów oraz ich rozpowszechnianiem i wyświetlaniem w kinach. Przemysł filmowy w poszczególnych krajach określa się mianem "kinematografii narodowej". W Wikipedii mamy już ok. 55000 artykułów związanych z kinematografią, w tym 99 wyróżnionych (74 dobre i 25 medalowych).

Edytuj zawartość portalu

Wybrany wyróżniony artykuł

Kanał – polski film wojenny z 1956 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, poświęcony tematowi powstania warszawskiego. Film, oparty na opowiadaniu Jerzego Stefana Stawińskiego i zrealizowany według jego scenariusza, ukazuje jeden z końcowych epizodów walk powstańczych w Warszawie.

Pierwotnie odrzucony przez krytyków za przedstawienie powstańców w tonie antyheroicznym, Kanał dzięki projekcji na Festiwalu w Cannes w 1957 zdobył Srebrną Palmę ex aequo z Siódmą pieczęcią Ingmara Bergmana, co wpłynęło na jego późniejszą rehabilitację. Film Wajdy jest współcześnie uznawany za początek polskiej szkoły filmowej, która wchodziła w polemiczny dialog z polską publicznością w sprawie spuścizny po II wojny światowej.

Czytaj więcej...

Archiwum

Wybrana wyróżniona sylwetka

Sergio Leone (ur. 3 stycznia 1929 w Rzymie, zm. 30 kwietnia 1989 tamże) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy, twórca i przedstawiciel spaghetti westernu.

Swoją karierę w filmie Leone zaczynał jako asystent reżysera przy produkcjach włoskich i amerykańskich. Sławę zdobył jako twórca tak zwanej dolarowej trylogii (Za garść dolarów, Za kilka dolarów więcej, Dobry, zły i brzydki), stanowiącej polemikę z motywami występującymi w klasycznych hollywoodzkich westernach. Owa trylogia wypromowała aktora Clinta Eastwooda i przełamała monopol Stanów Zjednoczonych na produkcję westernów. Dalszy etap twórczości reżysera stanowią westerny Pewnego razu na Dzikim Zachodzie i Garść dynamitu oraz dramat gangsterski Dawno temu w Ameryce.

W twórczości Leone dostrzegano między innymi wpływy włoskiego neorealizmu, inspirację sztuką surrealistyczną oraz postmodernistyczną. Bezpośrednio oddziałał on na pokolenie twórców amerykańskich lat 60. i 70. XX wieku, mimo że początkowo jego filmy spotykały się z niepochlebnymi recenzjami ze strony amerykańskich krytyków. Dzieła włoskiego twórcy jednak ulegały stopniowej rehabilitacji, a jego wpływ sięgnął takich filmowców, jak Sam Peckinpah, Clint Eastwood, Robert Rodriguez i Quentin Tarantino.

Czytaj więcej...

Ilustracja

Louis de Funes grający rolę żandarma Ludovica Cruchota we francuskim filmie komediowym, fantastycznonaukowym pt. Żandarm i kosmici w 1978 roku. Zdjęcie z prac nad realizacją filmu w Saint Tropez z 1978 roku

Wybrana wyróżniona lista

Lista postaci serialu Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster – lista fikcyjnych postaci występujących w serialu animowanym Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster autorstwa Craiga McCrackena, emitowanym przez Cartoon Network w latach 2004–2009.

Oś fabularną serialu stanowi pomysł, wedle którego wymyśleni przez dzieci przyjaciele pojawiają się w rzeczywistości, a gdy dzieci dorastają, porzucone przez nich twory wyobraźni trafiają do przeznaczonego dla nich domu opieki. Dla zapewnienia porządku i stałości zestawienia uwzględniono w nim wyłącznie postacie, które wystąpiły w co najmniej trzech odcinkach i miały jednocześnie dedykowany im co najmniej jeden odcinek, z jednoczesnym uwzględnieniem tytułowej postaci serialu.

Głównym bohaterem serialu jest Bloo, zmyślony przyjaciel wymyślony przez chłopca Maksa. Bloo trafia do tytułowego ośrodka dla wytworów ludzkiej wyobraźni, kierowanego przez ekscentryczną panią Foster i stworzonego przez nią pedantycznego Pana Zająca. Do innych głównych postaci serialu należą zmyśleni przyjaciele Chudy, Eduardo i Koko, a także odpowiadająca za porządki w ośrodku wnuczka pani Foster, Franka. W niektórych odcinkach serialu pojawiają się zmyśleni przyjaciele Ser i Jackie Kaktus, dziewczynka Goo oraz Tadek, brat Maksa. W poszczególnych epizodach przewijają się inne, mniej istotne dla fabuły postacie. Bohaterowie serialu spotkali się na ogół z pozytywnym przyjęciem przez krytyków.

Czytaj więcej...

Ostatnio edytowane

Niedawno edytowane artykuły z dziedziny kinematografii (ostatnie 500 edycji)

Aktualności

Informacje techniczne

  • Współpraca
Jeżeli chcesz podjąć szerszą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
  • Infoboksy przydatne przy pisaniu artykułów z dziedziny kinematografii:
Film infobox (opis) Aktor infobox (opis) Serial (opis)

Kategorie

KinematografiaKinematografia według państwListy związane z kinematografiąKinematografia (biografie)Cytaty filmoweCzasopisma filmoweDystrybutorzy filmowiFestiwale filmoweFilmoznawstwoFilmyGatunki filmoweHistoria kinematografiiKinaKinematografia niezależnaMuzyczne albumy wideoMuzyka filmowaNagrody filmoweNagrody telewizyjnePostacie filmoweStrony internetowe o filmachSzkoły filmoweSztuka wideoTechnika filmowaTelewizyjne stacje filmoweWytwórnie filmoweZawody filmowe

Czy wiesz, że

... benshi byli ludźmi, którzy do lat trzydziestych użyczali swych głosów w japońskich filmach niemych?

Kalendarium filmowe

Wybrany cytat

  • Psychologia ogranicza nasze rozumienie ludzkiej natury. Wygląd człowieka mówi o nim znacznie więcej niż psychologia.
Abdellatif Kechiche

Wyróżnione arykuły

Listy na medal | edytuj kod

Artykuły na medal | edytuj kod

Dobre Artykuły | edytuj kod

Byłe Artykuły na medal | edytuj kod

Byłe Dobre Artykuły | edytuj kod

Powiązane portale

Inne portale Wikipedii

Na podstawie artykułu: "Portal:Film" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy