RAM


RAM w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Moduły pamięci Corsair Dominator Platinum 2×4 GB, 1866 MHz Moduły pamięci Corsair Vengeance 2×4 GB, 1866 MHz

RAM (od ang. random-access memory), pamięć o dostępie swobodnym – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że jest to każda pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, na przykład rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych oznacza ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM, w których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, mimo że w ich przypadku też występuje swobodny dostęp do zawartości[1].

W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy. W temperaturze pokojowej zawartość większości pamięci RAM jest tracona w czasie mniejszym niż sekunda po zaniku napięcia zasilania, niektóre typy wymagają także odświeżania, dlatego wyniki pracy programów wymagające trwałego przechowania muszą być zapisane na innym nośniku danych.

Pamięci RAM dzieli się na pamięci statyczne (ang. static random-access memory, w skrócie SRAM) oraz pamięci dynamiczne (ang. dynamic random-access memory, w skrócie DRAM). Pamięci statyczne są szybsze od pamięci dynamicznych, które wymagają ponadto częstego odświeżania, bez którego szybko tracą swoją zawartość. Obok swoich zalet są one jednak dużo droższe; używane są w układach, gdzie wymagana jest duża szybkość (np. pamięć podręczna procesora) lub ilość pamięci jest niewielka, więc nie opłaca się konstruować układu odświeżania (np. proste mikrokontrolery). W komputerach wymagających dużej ilości pamięci jako pamięć operacyjną używa się pamięci DRAM.

Pamięć RAM jest stosowana głównie jako pamięć operacyjna komputera[2], jako pamięć niektórych komponentów (procesorów specjalizowanych) komputera (kart graficznych, kart dźwiękowych), jako pamięć danych sterowników mikroprocesorowych.

Spis treści

Technologie pamięci RAM | edytuj kod

Współczesna pamięć RAM jest realizowana sprzętowo w postaci układów scalonych występujących w różnych technologiach lub jako fragmenty bardziej złożonych scalonych układów cyfrowych (np. pamięć cache L1, L2 procesora, a ostatnio także L3) oraz w postaci różnych modułów, znajdujących głównie zastosowanie w komputerach. Wyróżnia się pamięci trwałe i ulotne.

Pamięci trwałe | edytuj kod

  • FRAM – nośnikiem danych jest kryształ
  • MRAM – nośnikiem danych są magnetyczne złącza tunelowe (konstrukcja prototypowa)
  • NRAM (nanotube random-access memory) – pamięć zbudowana z nanorurek węglowych (konstrukcja eksperymentalna)
  • PRAM – elementem pamięciowym jest kryształ (konstrukcja prototypowa)

Rozwój modułów pamięci używanych w komputerach osobistych | edytuj kod

Jeśli chodzi o komputery zgodne z IBM PC, to obecnie oferują ponad milion razy większą pojemność niż w pierwszym IBM PC 5150 który był oferowany z 16 KB RAMu[4], a obecnie(2018) zgodne z IBM PC mają instalowane nawet 16GB RAMu[5].

Poprzedniki współczesnych pamięci RAM | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jan Pieńkos, Janusz Turczyński: Układy scalone TTL w systemach cyfrowych. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1980, s. 168. (pol.)
  2. Ernest Bańkowski: Składamy komputer. Co o pamięci RAM wiedzieć powinniśmy (pol.). Mamkomputer, 2016-01-04. [dostęp 2018-11-13].
  3. Anton Shilov: DDR4 Memory Now Projected to Debut in 2014, But Ramp Up Rapidly (ang.). 2011-06-27. [dostęp 2018-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)].
  4. The complete history of the IBM PC, arstechnica.com [dostęp 2018-12-23]  (ang.).
  5. G1 Gaming 8G - Optimus, www.optimus.pl [dostęp 2018-12-23]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (volatile memory):
Na podstawie artykułu: "RAM" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy