Reduta (pismo niezależne)


Reduta (pismo niezależne) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reduta – pismo niezależne wydawane w Warszawie.

Pismo było adresowane do zawodowych wojskowych i zajmowało się tematyką wojskową. Krytykowano celowość wprowadzenia stanu wojennego w PRL, ujawniano nadużycia i nieprawidłowości w armii, krytykowano Wojskową Rade Ocalenia Narodowego.

W latach 1982 - 1984 ukazało się siedemnaście numerów pisma. Było rozprowadzane w całym kraju. Nakład wynosił 800-1000 egzemplarzy. Pomoc poligraficzną i kolportaż pi­sma zapewniało Wydawnictwo CDN. Pismo rozsyłano pocztą. Na kopertach był nadruk "niezależny ZBOWiD". Adresatami były instytucje wojskowe lub wyżsi oficerowie Wojska Polskiego. Każdy adresat otrzymywał dwa egzemplarze "Reduty", z których jeden był przeznaczony do rozpowszechniania metodą "podaj dalej". Wsparcia finansowego i programowego pismu udzielał Jerzy Giedroyć. Niektóre artykuły przedrukowywała Kultura paryska. W piśmie publikowali: płk Stanisław Dronicz, płk Wincenty Heinrich, ppłk Marian Rajski.

W 1984 roku Służba Bezpieczeństwa trafiła na trop Reduty. 13 kwietnia 1985 Dronicz został aresztowa­ny wraz z Heinrichem. W lipcu 1985 zatrzymano tak­że Rajskiego.

Kontynuacją Reduty było pismo Honor i Ojczyzna wydawane w latach 1988-1992.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Reduta (pismo niezależne)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy